Deprem Bölgelerinde Son Durum 7 Şubat 00:30

  • GÜNDEM HABER
  • Şubat 7, 2023
  • Güncelleme Tarihi : 2023-03-05 00:51:58

Deprem bölgelerinden son durum bilgileri.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından saat 00.30 itibariyle yapılan açıklamaya ait bazı detaylar şöyle:

VEFAT
YARALI
ENKAZDAN KURTARILAN
TESPİT EDİLEN YIKILAN BİNA
İHBAR EDİLEN YIKILAN BİNA
2379 14.483 7840 4758 1459

 

Sahada aktif 11.022 arama kurtarma ekibi çalışmalarını devam ettiriyor. Ayrıca arama kurtarma gönüllüleri de çalışmalara devam ediyor.
Ayrıca 4250 araç (Kamyon, Kepçe, Dozer vb.) arama kurtarma çalışmalarına katılmakta.

Şu anda bölgede çalışan aktif vinçlerin dışında çevre bölgelerden 18 vinç de yolda, bölgeye ulaşmak üzere.

Yoğun şekilde bölgeye hem stoklardan, hem gelen ayni yardımlardan battaniye, seyyar mutfak vb. sağlanma işlemleri devam ediyor.

Şu ana kadar 284.519 kişi MEB’e ait binalara (okullar, yurtlar, spor salonları vb.) yerleştirilmiş durumda.
Bununla beraber Gençlik Spor Bakanlığı ve Üniversitelere bağlı binalarda da 52.354 kişi yerleştirilmiş durumda.

Kızılay başkanlığındaki beslenme grubu tüm illerde faaliyetlerini sürdürüyor.

Şu anda bölgede 6 trafo merkezi hizmet veremez durumda, diğerlerinin tamamı çalışır durumda. Bu 6 trafo merkezinden 2 tanesi yarım kapasiteyle çalışmaya başlıyor, diğer 4 tanesi ağır hasarlı olduğu için yerlerine mobil trafo sevk ediliyor.

Doğalgaz verilmeyen özellikle Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş ile ilgili arıza durumu devam etmekte. 6 Noktada boru hatlarında arıza durumu mevcut. Botaş ekipleri tarafından tamir çalışmaları devam etmekte. Çarşamba günü onarım bitirilecek. Onarım bittikten sonra hemen doğalgaz vermek mümkün değil. İkincil afetlere mahal vermemek için, onarım sonrası kontrollü şekilde doğalgaz verilmeye başlanacak.

Genel akaryakıt ve jeneratör yakıtı konusunda ek tankerlerin tamamı yolda. Özellikle Malatya, Kahramanmaraş ve Hatay için gece saatleri ya da sabah saatlerine kadar yerlerine ulaşmış olacak.

Haberleşmedeki sıkıntı olan yerlerde sorun baz istasyonları ile ilgili. Baz istasyonlarındaki sıkıntı da elektrik ile alakalı. Hasarlı olmayan baz istasyonları elektrik verildikçe ya da jeneratör geldikçe çalışmaya başlıyor. 10.718 baz istasyonu çalışır durumda, 2477 tanenin de 700 tanesine jeneratör verildi, 100 jeneratör de yolda.

Ulaştırma için bölgedeki ve bölge dışındaki yollarda da kötü hava koşulları ve tipi sebebiyle zaman zaman yollarda kapanmalar ve aksamalar olabiliyor. Karla mücadele araçları lojistik ekiplerine yardımcı oluyor ve birlikte hareket ediyorlar.

Yurtdışı yardımları bir çok ülkeden gelmekte. Özellikle arama kurtarma ve medikal ihtiyaçlar için gelen yardımlar hızlıca bölgelere iletiliyor.

Aynı zamanda ihtiyaçlar için bölgeye tüp gaz gönderimi yapılıyor. Doğalgaz verilemeyen bölgelere soba gönderimi devam etmekte.

Bölgede, enkazda yakını olmayan, görevli olmayan vatandaşların tahliyesi ile ilgili valiliklerde çalışmalar devam ediyor. Kilis’de tüm çalışmalar tamamlandı, diğer 8 ilde de çalışmalarda sona gelinmiş durumda.

Hatay ve İskenderun’da yapısal hasarlı hastaneler mevcut. Bunun dışında kalan hastaneler aktif ve hizmet vermeye devam ediyor.

Bilgi kirliliğine neden olacak şekilde sosyal mecralarda veri bulunmakta. Bölgedeki Bakanlar, Valiler ve AFAD tarafından yapılmayan bilgilere itibar edilmemesi gerekiyor.

DSİ kontrolleri sonrasında tehlikeli bir durum görünmedi, ancak tedbir amaçlı bazı yerlerde su boşaltımı yapılacaktır.

 

 

 

İptal için ESC...