Cildinizi Aknelerden Kurtarın

Genç kız ve erkekler, ortak probleminiz cildinizi aknelerden kurtarmanın yolları yazımızda. Bazı durumlarda akne ile mücadele istenmeyen sonuçlar da ortaya çıkarabilir. Ergenlik dönemindeki gençlerin hemen hemen hepsi ise aknelerden şikayetçidir. Yazımızda sizin için akne oluşumundaki faktörleri, önleme yöntemlerini ve bakım yöntemlerini derledik.

Akne Oluşumunun Sebepleri

Yağlı Cilt ve Bakteriler

Akne ile mücadele cildinizi tanıyarak başlar. Aknelerden yakınan bir kişinin öncelikle hayvansal yağlardan uzak durması gerek. Bu arada bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklere ağırlık vermeli. Yağ ve şeker miktarı fazla olan hazır yiyecekler, akneleri çok iyi besler. Derinin doğal koruyucu yağı olarak bilinen sebumun üretimini azaltır. Çikolata, dondurma, sosis ve dondurulmuş hazır et yemekleri aknelerden yakınan kişiler için zararlı. Buna karşılık bol bol yeşil sebze ve narenciye türü meyveler yiyerek cildinizi aknelerden kurtarın. E vitamini alabilmeniz için de sıvı yağlar kullanmalısınız.

 

Hormon Dengesi

Aknelerin hormon dengesizliğinin bir sonucu olduğunu belirtmiştik. Vücuttaki hormon dengesini düzene sokmak için bir süre her gün lahana yemelisiniz. Bu sebze ayrıca bakterileri öldüren sülfür içerdiği için de aknelere karşı güçlü bir savunma silahı sayılıyor. Mango, kiwi ve ananas gibi tropikal bölge meyveleri de çok yararlı. Tuz katılmamış sebze suları, çiğ meyve ve sebzeler ve salatalarla beslenmelisiniz.

Cilt Temizliği

Aknelerden kurtulmanın ilk adımı cilt temizliğine dikkat etmektir. Cilt temizliği, sabahları derinin salgılarını harekete geçirmek; akşamları ise, gözeneklerde birikmiş kir zerreciklerinden kurtulmak için mutlaka yapılmalısınız. Cildinizin haftada 2-3 kez, tüm yağ kalıntılarını alacak bir maskeye de ihtiyacı vardır. Aynı zamanda cildi derinlemesine nemlendiren bir maske seçmeye özen gösterin.

cildinizi aknelerden kurtarın

Kızlar ve Erkekler İçin Öneriler

Doğru ve Hijyenik Temizlik

Akne ile mücadele için en önemli konu hijyendir. Cildi fazla hırpalamadan düzenli olarak yıkayın. Cildi fazla kurutmamak için pH değeri derinin doğal pH’ına yakın (5.5 civarında) bir temizleyici kullanmalısınız. Daha da derinlemesine bir temizlik istiyorsanız, her 3-4 günde bir, gözeneklerde biriken yağ ve tozu alan kil maskesi uygulayarak cildinizi aknelerden kurtarın.

Beslenmeye Dikkat

Çikolata ve şarküteri ürünleri sivilce yapar görüşü, çok yaygın fakat çürütülmüş bir iddia. Son araştırmalar, beslenmenin akne üzerinde doğrudan etkisi olmadığını gösterse de, üzerinde durulması gereken önemli bir nokta var: Meyve ve sebze açısından zengin, sağlıklı beslenme cildin en önemli dostu.

İyi Dinlenin

En iyi güzellik kürü uyku. Stresten uzak bir ortamda dinlenebilmeniz çok önemlidir. Özellikle gecede en az 7-8 saat uyumak şart. Uykunun hormonal aktiviteyi düzenlediği hepimiz biliyoruz.
Ellerinizi yüzünüzden çekin: Cilde zarar vermeksizin yok edilebilecek siyah noktalardan farklı olarak, kançıbanlarını asla sıkılmamalısınız. Aksi halde, iltihaplı enfeksiyon, ardında bir yara ve iz bırakarak yayılabilir.

Uzmana Görünün

Kış gelip de akneler belirmeden önce mutlaka dermatoloğunuzla görüşün. Çünkü, yaz aylarında kuruyup hassaslaşan cildiniz, tatil öncesinde uyguladığınız akne tedavisinin tekrarlanmasından zarar görecektir.

Bitki Çayları

Her gün organizmayı temizleme özelliği taşıyan bir bitki çayı içmek cildinize faydalı olacaktır. Özellikle ıhlamur ve rezene içeren çayların çok yararını görürsünüz.

Buhar Banyosu Yapın

Haftada 1 kez, buhar banyosu hazırlayın: Gözeneklerin genişlemesini sağlayacağından, siyah noktalardan kurtulmanız kolaylaşacaktır. Başınızın üzerine bir havlu örterek, yarıya kadar kaynar su doldurduğunuz bir tencerenin üzerine eğilin. 10 dakika sonra, yüzünüzü kurulayın ve siyah noktaları sıkın. Bu işlemi yaparken, ellerinizin temiz olmasına dikkat edin. Parmak uçlarınıza sargı bezi sarıp noktaları sıkabilirsiniz. Ama sıkmakta zorlanırsanız fazla üstelemeyin. Cildiniz tamamen kuruduğunda tekrar buhara tutun. İşlem sona erdiğinde yüzünüzü bir tonikle dezenfekte edin ve cildinizi aknelerden kurtarın.

cildinizi aknelerden kurtarın

Kızlar!! Haydi bakıma!!

Pudra ve allıktan uzak durun

Cildi çabuk sivilcelenenler biraz rimel veya ruj dışında makyaj yapmaktan vazgeçmeli. Allık ve pudra kullanmayın. Aşırı salgılanan yağ ile dolmuş gözenekler, makyaj malzemeleri kullanılınca iyice tıkanır. Az yağlı bir fondöten seçin. Makyajsız yapamıyorsanız hafif bir fondöten kullanabilirsiniz. Ancak, yağlı ciltler için özel olarak geliştirilmiş, siyah nokta oluşumuna neden olmayan (gözeneklerde birikecek madde içermeyen) bir malzeme seçilmeli. Akne yanında aşırı kıllanmadan da şikayet eden genç kızlar, antiandrojen hormonlar içeren doğum kontrol haplarından faydalanabilir. Ancak bu hapların 16 yaşın altındakilerce alınması sakıncalı olacaktır.

Şimdi Erkekler!!!

Ergenlik çağındaki erkekler, katıldıkları sportif faaliyetlerin yoğunluğu yüzünden, yaşıtları olan kızlardan daha fazla terlerler. Bu bakımdan, hijyene özel bir önem vermeleri şarttır. Terlemenin ardından yüzün mutlaka yıkanması ve akneye karşı dezenfektan uygulanması gerekli. Bazı ilaç firmaları, akne tedavisi ilaçlarında, kızlar ve erkekler için ayrı formüller uyguluyor. Genç kızlara uygun olan ilaçlar daha hafif. Erkeklerin kendileri için hazırlanmış formülleri kullanmaları daha iyi sonuç veriyor. Sakal uzamaya başladığında, kıllar, akne iltihabının artmasına neden olabiliyor. Bu yüzden sık sık tıraş olmak gerekli. Kullandığınız after shave parfüm içermemeli. Akneli cilt, after shavelerin içerdiği alkole karşı oldukça duyarlı. Akne kremlerinde az miktarda bulunan alkol, cildinizin pul pul dökülmesine ve kurumasına neden olabilir. En iyisi alkolsüz tonikleri tercih etmek.

cildinizi aknelerden kurtarın

Cilt Uzmanı Araştırmaya Başlayın!

Akne ciddi bir sorun olursa mutlaka bir deri uzmanına başvurmalısınız. Cilt uzmanları, aknelerin her zaman tedavi edilebileceği kanısındalar. Aknelere karşı kullanılan antibiyotikler yararlı oluyor. Ancak rasgele bir antibiyotik kullanmak yanlış. Cilt uzmanının önereceği antibiyotikler etkili olur. Ayrıca cilt uzmanları, hormon ve A vitamini alınmasını önerebilirler. Yiyeceklerin aknelerin kesin nedeni oldukları iddia edilemez. Ama çikolata yedikten sonra yüzde sivilceler çıkarsa, yiyeceklerin de akne nedenleri arasında sayılması gerektiğini söyleyebiliriz.

 

İptal için ESC...