Nereler Görülmeli? Neler Denenmeli? “ADANA”

Gezi rehberimiz ile Nereler Görülmeli Neler Denenmeli içerik dizimiz sizlerle. Öncelikle Yurt içi gezilmesi gereken yerlerimiz sizlerle paylaşacağız. Alfabetik olarak şehirlerimizle başlayacağımız içerik dizimizde, gittiğimiz yerleri önceden planlamanıza yardımcı olacağız.

Şehirlerin tarihi, kültürel, turistik ve ilginç mekanlarını sizlerle paylaşacağımız gibi, bu şehirlerin içerisinde deneyimlemeniz gereken şeyleri de sizlere yayınlayacağız.

İçeriğimizin ilk şehri “ADANA”. Adana’da gezilmesi gereken yerler ve deneyimlemeniz gerekenleri paylaşıyoruz.

ADANA Hakkında Bilgiler

Adana, ülkemizin güneyinde, Akdeniz Bölgemizde bulunan, tarihi ve kültürel zenginliklere sahip bir şehirdir. Hem Akdeniz hem de Toros Dağları arasındaki şehrimiz özellikle sıcak ve nemli havası ile ünlüdür. Türk gastronomisinde de oldukça fazla ürüne sahip Adana 2.250.000’den fazla nüfusa sahiptir.

Nereler Görülmeli? Neler Deneyimlenmeli?

Adana’da Gezilmesi Gereken Yerler

Taşköprü: Adana’nın sembol yapılarından biri olan Taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde bulunur. Tarihi köprü, Osmanlı dönemine kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Nehir kenarında yürüyüş yapabilirsiniz ve güzel manzarayı izleyebilirsiniz.

Sabancı Merkez Camii: Adana’nın en büyük camilerinden biri olan Sabancı Merkez Camii, modern mimarisi ve görkemli yapısıyla dikkat çeker. Camiyi ziyaret edebilirsiniz ve içerisindeki güzel süslemeleri görebilirsiniz.

Adana Arkeoloji Müzesi: Adana Arkeoloji Müzesi, bölgenin tarihini ve arkeolojik kalıntılarını sergileyen önemli bir müzedir. Müzede Hitit, Roma, Bizans dönemlerine ait eserleri görebilirsiniz.

Varda Köprüsü: Tarihi Roma dönemine uzanan Varda Köprüsü, Seyhan Nehri üzerinde yer alır. Hem konumu hem de etkileyici mimarisini ilginizi çekecektir.

Adana Ulu Camii: Adana’nın en eski camilerinden biri olan Ulu Camii, Selçuklu döneminden kalma bir yapıdır. Camiyi ziyaret ederek tarihi atmosferini deneyimleyebilirsiniz.

Misis Mozaik Müzesi: Misis Antik Kenti’nde bulunan müze, Roma dönemine ait mozaiklerin sergilendiği bir müzedir. Eşsiz mozaikleri görmek için ziyaret edebilirsiniz.

Adana Atatürk Evi: Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana’da kaldığı ev, müze olarak ziyaretçilere açıktır. Atatürk’ün yaşadığı döneme ait eşyaları ve objeleri görebilirsiniz.

Nereler Görülmeli? Neler Deneyimlenmeli?

Adana’da Yapılması Gerekenler

Adana Kebap Tadımı: Adana, ünlü Adana kebabının yurdu olarak bilinir. Şehirde birçok farklı kebapçıda otantik Adana kebabını deneyebilirsiniz.

Şırdan Tadımı: Adana’nın ünlü sakatatı şırdanı deneyebilirsiniz.

Muzlu Süt Tadımı: Son zamanlarda ünü tüm ülkeye yayılmış özel yapılan soğuk içecek muzlu sütü deneyimleyebilirsiniz.

Adana Böreği: Yine son yıllarda ünü iyice artmış olan ve baklava hamurundan yapılan Adana böreğini deneyebilirsiniz.

Nevruz Parkı: Şehir merkezinde yer alan Nevruz Parkı, güzel bir yeşil alan ve dinlenme noktasıdır. Çocuklarınız ve ailenizle keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Adana Balıkçılar Çarşısı: Balıkçılar Çarşısı, taze deniz ürünleri ve yöresel lezzetlerin bulunduğu bir alışveriş merkezidir. Burada çeşitli balık restoranlarında lezzetli deniz ürünleri yiyebilirsiniz.

Çukurova Devlet Bahçeli Gölü: Şehir merkezine yakın bir konumda bulunan göl, doğal güzellikleriyle dikkat çeker. Dinlenme ve rahatlamak için göl çevresini kullanıp piknik yapabilirsiniz ve kafanızı dinleyebilirsiniz.

Adana Merkez Park: Şehir merkezinde yer alan büyük bir park olan Merkez Park, yeşil alanları ve göletiyle keyifli bir dinlenme noktasıdır. Güzel bir gezintiyi yürüyerek ya da bisikletle yapabilirsiniz. Ayrıca küçük bir mola verip piknik de yapabilirsiniz.

Adana Büyük Saat: Şehir merkezindeki Büyük Saat, tarihi bir simge niteliğindedir. Saatin etrafında ve çevresindeki tarihi yapıları keşfedebilirsiniz.

Adana Hayvanat Bahçesi: Adana Hayvanat Bahçesi, çeşitli hayvan türlerini gözlemleyebileceğiniz keyifli bir yerdir. Doğayla iç içe vakit geçirebilirsiniz.

Adana Park Tiyatrosu: Şehirdeki açık hava tiyatrosunda çeşitli etkinliklere katılabilir, tiyatro ve konser gösterilerini izleyebilirsiniz.

Alman Çay Bahçesi: Seyhan Nehri kenarında yer alan Alman Çay Bahçesi, güzel bir manzaraya sahip olup çayınızı yudumlayabilir, dinlenebilirsiniz.

Adana Taş Bina: Tarihi Taş Bina, etkinliklere ev sahipliği yapan bir kültür merkezidir. Sergileri gezebilirsiniz ve  sanatsal etkinliklere katılabilirsiniz.

Nereler Görülmeli? Neler Deneyimlenmeli?

Adana’da gezebileceğiniz yerler ve yapacağınız aktiviteler bu önerilerle sınırlı değil. Yılın her her mevsiminde şehri ziyaret edebilirsiniz. Şehirdeki diğer tarihi ve kültürel noktaları keşfetmek, yöresel lezzetleri denemek için zaman ayırmanızı öneririz.

Nereler Görülmeli Neler Denenmeli serimizin bir sonraki içeriğinde “ADIYAMAN” şehrimizi anlatacağız.

 

Gezi ve Tatil kategorisindeki diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz…

İptal için ESC...