Hamilelikte Seyahat İçin Rahatlatıcı Öneriler

Hamilelikte seyahat etmek anne adaylarının korkulu rüyası olabiliyor.
Havaların iyice ısındığı şu günlerde hamileler de tatile çıkmak ve biraz serinlemek istiyor.hamilelikte seyahat

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, henüz tatile çıkmamış anne adaylarına rahat bir seyahat geçirebilmeleri için önerilerde bulundu…

34. Haftadan Sonra Uzak Mesafeli Seyahatlerden Kaçının

Gebelerin uçak ile seyahatinde bir sakınca yoktur. Ancak bazı havayolu şirketleri, 34 haftadan büyük gebelerin doktor raporu olsa dahi, seyahatlerine izin vermeyebilir. Eğer siz de 34. haftasında olan anne adayıysanız, şehir içinde ya da arabayla gidilebilecek mesafelerde tatil yerlerini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

hamilelikte seyahat

2 Saatte Bir Mola Verin

Hamilelikte seyahat özellikle yol uzadıkça eziyete dönüşebiliyor. Uzun yolculuklar sırasında 1.5-2 saatte bir mola vermeli, molalarda 10-15 dakika yürüyüş yapılmalısınız. Yolculuk boyunca kendinizi rahat hissetmediğiniz durumlarda beklemeyi ve hafif yürüyüşler yapmayı atlamamalısınız. Bu sayede bacaklarınızda ödem ve bacak toplardamarlarınızda kan pıhtılaşması ihtimalini minimuma indirebilirsiniz. Uzun seyahatlerde pıhtı oluşumunu engellemek için varis çorabı kullanılmalıdır.

 

Emniyet Kemerini Karnınızın Altından Takın

Anne adayları hangi taşıtla seyahat ederlerse etsinler yolculuk sırasında mutlaka emniyet kemeri takmaları gerekiyor. Emniyet kemerini bağlarken karnınızın üstünden değil altından geçmesine ve kalçalarınız hizasında olmasına dikkat edin.
Eğer emniyet kemerinizi tam karnınızın üzerinden geçecek şekilde takarsanız; olası bir kaza durumunda ortaya çıkacak şiddetli basınç bebeğinizin plasentasının erken ayrılmasına sebep olabilir. Ayrıca emniyet kemeri omuz kısmı bağlandığında tam göğüs arasında olmalıdır. Kemerin boyun hizanızda olması tehlikelidir.

​Şişmiş Ayaklarınızı Nane Yağı ile Serinletin

Şişmiş veya terlemiş ayaklarınızı ihtiyaç duyduğunuz zaman bir leğen dolusu soğuk suya sokun. Suya damlatacağınız birkaç damla nane yağı ise ayaklarınızın daha da serinlemesini sağlar.

Yolculukta Yiyip İçtiklerinize Dikkat Edin

Yolculukta yemek yerken de çok daha dikkatli olmalısınız. Tüketeceğiniz yiyeceklerin içeriklerini ve pişirilme yöntemini öğrenin. Hafif yiyecekleri ve zeytinyağlıları tercih etmeye çalışın. Sıvı alımını aksatmamalısınız. Yolculuk sırasında beslenmenizde çeşitlendirerek kullanacağınız sağlıklı sıvı içecekler, hem kendinizi tok hissetmenize yardımcı olacak hem de bulantılarınızı azaltacaktır. Yolculuk esnasında su ihtiyacınızı ambalajlı olanlarla gidermeyi tercih edin. Asitli içeceklerden, meşrubatlardan uzak durun.

İptal için ESC...