Hamileler İçin Yaz Mevsimi Önerileri

Yaz aylarındaki ısı artışı herkesi etkilese de en çok hamileler bu durumdan muzdarip oluyor. Sıcaklık artışıyla birlikte sıcak basmaları, avuç içi ve ayak tabanlarında yanmalar, alerjik problemler, bulantı ve kusmalardaki artış, halsizlik, uykusuzluk ve nefes darlığı gibi birtakım şikayetler artıyor.

Yükselen sıcaklıkların keyfinizi bozmasına izin vermeyin. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cevahir Tekcan yaz aylarını, serin ve sağlıklı geçirmek isteyen gebelere önerilerde bulunuyor.

YAZ AYLARINDA RAHAT BİR HAMİLELİK İÇİN 10 MADDE
  1. Dışarıda yapmanız gereken işleri, güneş ışınlarının az etkili olduğu sabah ve akşam saatlerinde yapmayı tercih ediniz.hamileler
  2. Sıcaklık 32 dereceyi aştığında, bir fan veya klimalı ortamlarda bulunun.
  3. Açı renkli, pamuk, keten ve ipekten oluşmuş kıyafetleri tercih edin.
  4. Vücudunuzun sıvısız kalmaması için bol bol sıvı tükettin. Az sıvı tüketimi hamileler için sık rastlanan; idrar yolu enfeksiyonu, kabızlık ve hemoroid sıkıntılarında artmaya neden olur. Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu erken doğum ve düşük tehdidi gibi pek çok probleme neden olabilir. Normal şartlarda bir gebenin 2 litre su tüketmesi gerekir. Yazla birlikte her saat başı 250-300 cc su tüketilmesi gerekmektedir. Elektrolit ve mineral kaybınızı azaltmak için sodyumu azaltılmış soda içmelisiniz. Aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçınmak gereklidir.
  5. Sıcakla birlikte artan ödemle mücadele etmek için tuz alınımını en aza indirin. Ama tümüyle kesmeyin. Çünkü sizin ve bebeğinizin tuz ihtiyacı vardır. Ayaklarınızdaki şişliği azaltmak için soğuk su banyoları ile birlikte ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenin.
  6. Güneş ışınlarından ve güneşten korunun. Hamilelikte artan hormonlar nedeniyle cildinizde hassasiyet, kuruluk ve lekelenmeler sık gözlenir. Güneşe çıkarken en az 30 faktörlü güneş kremleri kullanın. Bunlar lekeleri önleyeceği gibi, güneşin zararlı etkilerinden sizi korumaya yardımcı olur. Güneşlenirken gölgede ve tercihen üzerinde bir t-shirt ile güneşlenmeyi önermekteyiz. Kuruyan cildiniz için duştan sonra nemlendirici kremler kullanın.
  7. Sıcak basmalarını engellemek için, sık sık ılık duş alın. Yanınızda taşıyacağınız spreyilli sular serinlemenize yardımcı olur. Soğuk yoğurt ya da sütten yapacağınız meyveli içecekler tüketmeniz de serinlemenize yardımcı olacaktır.

 

 1. Güneşte dışarıya çıkılacaksa veya akşam yemeklerinde ekşili gıdalar, barbekü soslar içeren gıdalar gibi reflüyü arttıran gıdalardan uzak durun. Ayrıca akşamları aşırı kalorili ve ağır gıdalardan yerine daha hafif ve hazmı kolayları tercih edin ve yedikten sonra en az bir saat yatağınıza gitmeyin. Bu rahat uyumanıza da yardımcı olacaktır.
 2. Sık sık şekerleme yapın. Ayrıca kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız, mutlaka yardım alın.
 3. Egzersiz yaparak hızlı kilo alınımını sınırlayın. Egzersiz terciklerini yüzme, yürüyüş ve bisiklete binme yönüne kullanabilirsiniz. Fırsat yaratıp yüzün. Yüzerek vücudunuzun adeta tüm kaslarını çalıştırabilirsiniz. Aynı zamanda psikolojik bir rahatlama da sağlayabilirsiniz. Yüzme için denizi ve hijyenik durumundan emin olduğunuz havuzları kullanabilirsiniz.hamileler

İptal için ESC...