Tiyatrolarda Ne Var? 9-11 Haziran 2023

9-11 Haziran 2023 tarihlerinde Türkiye geneli sahnelerde sergilenecek oyunları tiyatrolarda ne var yazımızda sizin için düzenledik.

Hafta sonu aktivitelerinizin arasında tiyatro deneyimi yaşamak varsa içeriğimiz tam sizin için…

 

Toz

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

Zerrin Tekindor

Sahne

Zorlu PSM – İstanbul

Oyun Özeti

Betonların göğü henüz delmediği zamanlarda büyük şehrin sokaklarında, apartman önlerinde büyüyen bir kız çocuğu. Güzeller güzeli ev kadını anne ile titiz avukat babanın tek kızı: Handan. Sokakların da anne babasıyla yaşadığı evin içi gibi huzursuz olduğu zamanlardan geçerek büyüyen, kendi yolunu bulan bir genç kadın…

Kafasının ve kalbinin içi seslerle dolu; çok uzaklardan gelen bir melodi, kuşlar, rayların sesi, sevinçli bir hediye paketinin hışırtısı, annesinin, babasının, babaannesinin, halasının sesi… Sonra birden fazla ‘çat’ sesi, farklı zamanlarda, farklı evlerin duvarlarında yankılanan…

Karşımıza yetişkin bir kadın olarak çıkan Handan’la tanıştığımızda; o, çocukluğundan bugüne uzanan bir hikâyeye çoktan dalıp gitmiş olacak. Handan’ın ve onun hafızasından çıkıp gelen annesi Feri’nin öyküsü, 1960’lardan bugüne uzanan bir anlatıya yerleşiyor. Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleminden çıkan, çok kişiyle kesişen bu tek kişilik kadın oyunu, Hira Tekindor’un yönetiminde, Zerrin Tekindor’un performansıyla seyirciyle buluşacak.

 

Mutlu Bir Romanın Aşk Hikayesi

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

İlayda Aban

Sahne

Apartman Sahne – İstanbul

Oyun Özeti

Yemyeşil gözleri
Yürüyüşü tespihli ceylan gibi
Saçlarını yeni kestirmiş
Bakışları seni seviyorum der gibi…

Sınırlarımız nerede başlar? Ne zaman mücadele etmeye başlar kadınlar?
Bu oyun, çingene mahallesinde yaşayan Sevda’nın kimliğiyle yaşadığı ve yaşayamadığı duyguları anlatır.

 

Vişne Bahçesi

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

Esra Bezen Bilgin, Sezen Düzakar, Ezgi Özbalı, Nuri Karadeniz, Fatih Sevdi, Başar Alemdar, Bülent Baydar, Seda Güven Şahin

Sahne

Atatürk Kültür Merkezi – İstanbul

Oyun Özeti

Çehov’un 1903-1904 yılları arasında tamamladığı son oyun olan Vişne Bahçesi’nin insanları, içinden geçtikleri büyük değişimle kendi bildikleri şekilde baş etmeye çalışırken; aslında kendilerinden sonraki insanlara bir hikâye anlatıyorlar. Akışı ve gidişatı tepetaklak eden dönüşüm noktalarında, bildiğimiz dünya hızla değişmeye başlamışken, olan biteni nasıl karşılarız? Vişne Bahçesi 19. yüzyıl Rusya’sında, toprak sahibi bir aile ekseninde; farklı dönemlerdeki seyirciyi kendi hayatlarına bakmaya davet eden güçlü ama yalın bir klasik. Yaşamın temel değerleri değişir ve iyi bildikleri zemin altlarından kayarken, bu ailenin attıkları acemice adımları; Çehov’un zamansız dili ve özgün mizahıyla, yönetmen Mehmet Birkiye’nin yetkin gözünden izleyeceğiz. İnsan ve yaşam gerçeğinin tüm sadeliğiyle aktarıldığı oyunda; hüzün ve mutluluk, aşk ve keder, komedi ve yıkım iç içe geçer. Tıpkı hayat gibi, zıtlıkların bir karışımıdır. Ama son sözü Çehov söyler yani kurmaca. Gerçek kurmacadan ibarettir…

 

Join&Blend Presents: Good Vibez – Volkan Öge ile Kesin Yaşanmıştır

Tür

Stand-Up

Oyuncular

Volkan Öge, Ceren Akın

Sahne

Dpnkey – İstanbul

Oyun Özeti

Join&Blend Presents: Good Vibez-Volkan Öge ile Kesin Yaşanmıştır

20:00 Kapı Açılışı
21:00 Volkan Öge Stand Up
23:00 Live Performance – Ceren Akın

* Belirtilen bilet fiyatları, kişi başı ücreti temsil etmektedir.
** Satın almış olduğunuz bilet sadece Stand Up için geçerlidir. After party-Live Performance etkinliği dahil değildir.

 

Yıllar Sonra #tbt

Tür

 

Oyuncular

Erden Tunatekin, Gökay Müftüoğlu, Vurgun Çağıldayan, Melissa Yıldırımer, Merve Bağdatlı, Selin Dumlugöl

Sahne

Kadıköy Boa Sahne – İstanbul

Oyun Özeti

Lise yıllarından birbirini tanıyan beş arkadaş, yıllar sonra bir akşam yemeğinde bir araya gelir.
Aralarında on yıla yakın zamandır görüşmeyenler de vardır. Acı tatlı eski anılar anlatılır, kıyaslamalar, karşılaştırmalar yapılır. Sohbetin orta yerinde çalan kapıyla gelen davetsiz misafirle yön değiştiren gece; geçmişten bugüne her şeyi sorgulatan kışkırtıcı bir yüzleşmeye dönüşür.

 

Şirreti Evcilleştirmek (The Taming of the Shrew)

Tür

Dram

Oyuncular

Melis Birkan, Timur Acar, Uluç Esen, Sedat Küçükay, Elif Gizem Aykul, Gürsu Gür, Çağlar Yalçınkaya, Ali Büyükkartal

Sahne

Moda Sahnesi – İstanbul

Oyun Özeti

Moda Sahnesi, yeni bir William Shakespeare oyunu ile seyirci karşısına çıkıyor. Dilimize daha önce “Hırçın Kız” olarak çevrilen ve sahnelenen “The Taming Of The Shrew” bu edisyonunda, çevirmen Emine Ayhan tarafından “Şirreti Evcilleştirmek” olarak çevrildi. moda sahnesi’nin yıllardır birlikte oynayan oyuncuları tarafından oynanan oyun, yönetmen Kemal Aydoğan’ın rejisi ile sahneleniyor.

 

Ağladım

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

Selena Demirli

Sahne

Asmalı Sahne – İstanbul

Oyun Özeti

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde görev yapan bir genç kadın, yalnız bir öğretmen: ‘Şenay’
1990 lı yıllarda, Yüksekova’da, bombalar patlıyor, gecelere yükselen çığlık ve siren seslerinin altında gecede bir lojman, lojmanda kalan öğretmenler, bir tuhafiyeci dükkanı, bir okul ve Şenay Öğretmen… Bazen geriye dönüşlerle, bazen anda, bazen hikayesini dinleyenlerin gözlerinin içine içine türküler söyleyerek… Şenay Öğretmen, ülkesinde kaybettiği tüm öğretmenlerinden aldığı miras, ilham ve kuvvet ile geleceğe, geleceğin çocuklarına olan inancı, umudu ve idealiyle , her şeye rağmen öğrencilerinin karşısında, kürsüde. Dilinde, yüreğinde, fikrinde bir cümle: ‘Yaşamak var özümüzde!’

 

Çatı

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

Emircan Mehmetcik, Enis Oruç, Furkan Güleç, Gizem Yanık, Umut Yüksel

Sahne

İkincikat Kadıköy – İstanbul

Oyun Özeti

“Hepsinin içi aynı…”

Kısıtlı bir alan…
Beş genç…
Farklı kelimelerle anlatılan benzer hikayelerin kesiştiği bir evde birbirlerini işitmeyen insanların hikayesi…

 

Bir Kurbağanın Anatomisi

Tür

Tek Kişilik

Oyuncular

Yeşim Ceren Bozoğlu

Sahne

Kılıç Mekan – İstanbul

Oyun Özeti

Çeşitli erkek tiplerini, prensesi tarafından öpülen bir kurbağa betimi üzerinden sahneye taşıyan oyunda, ikili ilişkilerde yaşananları, kadın aklı ve erkek aklı ile komedisi yüksek bir şekilde izleyeceksiniz.
‘Hanımefendiler ve beyefendiler,
Efendim hoş geldiniz.
Bu gece sizinle, şu aşk ilişkisi denilen,
Adem babamız ve Havva anamızdan beri
çözülmemiş konunun derinliklerine ineceğiz.

Ve burada konuştuklarımız, burada kalacak.
What happens here, stays here!
Anlaştık mı?’
Özellikle kadın izleyicilerin merakla beklediği, erkek izleyicinin de yüzyıllardır devam eden, “bu kadınları anlamıyorum?” sorusunun yanıtı olacak oyun Haziran ayının sonuna kadar sahnelenip, yeni sezonda da devam edecek.

 

İkaros

tiyatrolarda ne var

Tür

Deneysel, Absürd

Oyuncular

Tuana Sunar

Sahne

Par Sahne – İstanbul

Oyun Özeti

Çoğunuz İkaros’un hikayesini kitaplarda okumuşsunuzdur. Peki, kitaplarda yazılanların ne kadarı doğru ? İkaros’un size görünmeyenin ardını göstermesine izin verin. Kendini var etmeye çalışan bir gencin birbirine bağlı olaylar sebebiyle karmaşıklaşan hayatına tanık olun.

Hem sıradan insanları hem de Meşhur Mucit Daidalos’u, Girit Kralı Minos’u, Kahraman Theseus’u, fantastik yaratıkları ve nicesini izleyeceğiniz mitolojik bir anlatıya davetlisiniz.

Hoşgeldiniz.

 

Aşk Hikayen Düşmüş

tiyatrolarda ne var

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

Ayça Koyunoğlu, Fatih Koyunoğlu

Sahne

Mecidiyeköy Büyük Sahne – İstanbul

Oyun Özeti

AŞKIN MASAL BAHÇESİ: “AŞK HİKAYEN DÜŞMÜŞ”

Gönül kenarlarına, yürek damarlarına işleyen “Aşk Hikayen Düşmüş” izleyenleri büyülü bir yolculuğa çıkarırken yolculuk boyu sürecek neşeli ikramlarıyla ve gidenleri anımsatıyor; ruh eşini arama ve bulma serüveniyle iyi hissettiriyor.

Albatrosların, küçük insanların, kanatlı sokak müzisyenlerinin, gönülçelencilerin, roman kahramanlarını, küçük şairlerin kol gezdiği bu aşk lunaparkı, iki kişilik oyuncu performansıyla göz dolduruyor. Ayça Koyunoğlu ile Fatih Koyunoğlu’nun rolden role girerek anlattıkları bu eğlenceli masal, seyircisine temposu hiç düşmeyen sevimli bir aşk yolculuğu vaadediyor.

Kahramanlarımız “kadın” ve “erkek” henüz birbiriyle karşılaşmamış iki aşıktır. Evren bu ruhları bir araya getirirse muhteşem bir aşk masalı armağan edilecektir yeryüzüne. Peki tam tersi olursa, hikaye onlar için daha zorsa, yine de aşk devam edebilir mi? İki ruh eşi ayrı hayatlar içinden sürdürebilir mi hikayeyi, yoksa insan eşini bulduğu zaman mı ruhuyla yaşamaya başlar? Soruları sorup yanıtlarını seyircisiyle birlikte tartışmaya açan “Aşk Hikayen Düşmüş” seyircisine daha önce deneyimlemediği bir seyir zevki sunuyor.

Siz böyle bir aşka inanır mısınız?

Dünya’nın herhangi bir yerinde ya sizin de bir ruh eşiniz varsa ve farkında olmadan aynı oyunu oynuyorsanız, gökyüzüne bakınca aynı şeyleri görüyorsanız, tüm karmaşanın ortasında durduğunuz o anda birbirinizi hissediyorsanız…

Ceplerinizi kontrol edin. Aşk hikayeniz bir yerlerde düşmüş olabilir.

 

Bestenigâr Yokuşu

tiyatrolarda ne var

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

Nazan Demir, Bahadır Karaca, Hasan Demirci

Sahne

THINK House Stage – İstanbul

Oyun Özeti

Polisiye türünün kara mizahla harmanlandığı bir hikâyeye şahit olmaya var mısınız?
Aşk ve cinayet döngüsünün içinde gerçekleri keşfetmek için sizleri THINK House sahnesine bekliyoruz.
Bir gün, Müjgân isimli bir kadın kaçırılır ve bir seri katil tarafından işkenceye maruz kalarak aylarca esir tutulur. Sonunda seri katilin elinden kaçmayı başaran Müjgân, nefes nefese indiği yokuşun ucunda onu bekleyen onlarca soruyla karşılaşır.
Adli Tıp Psikoloğu Fuat ile deneyimli bir polis memuru olan Oktay ise bu olayın üstündeki gizemi çözmek üzere kolları sıvar. Ama Müjgân’ın yaşadığı olaylar ve gizemli yönleri, davanın çözülmesini zorlaştırır. Peki, Oktay ve Fuat pes edecek midir?
Devrim Pınar Gürbüzoğlu tarafından yazılan ve Hasan Demirci’nin yönettiği Bestenigâr Yokuşu, kadına yönelik şiddetin artık trajedinin ötesine geçtiğini ve mantıklı bir dille anlatılamayacağını savunuyor. Kadınların şiddet döngüsüne nasıl sıkıştığını ya da sıkışmak zorunda bırakıldığını sert ama mizahi bir hikâye ile tartışmaya açıyor.

 

Aşalım Bunları

tiyatrolarda ne var

Tür

 

Oyuncular

Ceren Kaçar, Görkem Örskıran

Sahne

TiyatrOPS – İstanbul

Oyun Özeti

Berke Kemal özel derse gittiği evin asansöründe ölür. Oyun, ölen çocuğun
anne babasının hayatlarını talep eden, onlar gibi yaşamayı idealleştiren
İmge ve Çağrı’nın hikayesini anlatır. Bu ailede idealize edilmiş geleceklerini
gören bu iki beden Berke Kemal’in yasının performansıyla kendilerine ait
olmayan bir hayata erişmeye çalışır. Bu yas performansı zamanı, mekânı
ve hatta kimlikleri büker. Ortada; yas performansına sıkışmış, zalim bir
iyimserlikle vaatlerin peşinde koşan iki beden kalmıştır.
G: 10 yıl aşağı insem, 20 yıl yukarısı gibi.
C: Hani söylemiştin asansöre binmesin diye. G: Evet söyledim.
C: Burası iyi.
G: Belki biraz daha.
C: Evet biraz daha olabilir
G: 60 yıl insem 100 yıl sonra mı oluyordu? C: Hayır, 40 yıl inince 95 yıl ileri
oluyor.
G: Dur

 

Nora 2

tiyatrolarda ne var

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

Nihal Geyran Koldaş, Tülin Özen, Tansu Biçer, Zeynep Çötelioğlu

Sahne

Zorlu PSM – İstanbul

Oyun Özeti

Oyun, Henrik Ibsen’in ünlü oyunu Nora (Bir Bebek Evi)‘nın devamı olarak Amerikalı oyun yazarı Lucas Hnath tarafından 2017 yılında yazılmıştır.

Ibsen’in metninin finalinde Nora, kocasını ve üç çocuğunu geride bırakarak evini terk eder. Lucas Hnath oyunu yazmaya başlarken aklında iki fikir olduğunu söylüyor: Birincisi bir kapı çalacak (Bu kapı, Nora’nın 15 yıl önce çıkıp gittiği evin kapısıdır.), ikincisi Torvald (Bu erkek, Nora’nın 15 yıl önce terk ettiği kocasıdır.) ve Nora, Ibsen’in metninde yapmadıkları şeyi, gerçek bir tartışmayı (yazarın deyişiyle ‘boka batmak’) yapacaklar. Dolayısıyla bir kapı çalınır, Anne Marie (Bu kadın, Nora’yı da, Nora gidince Nora’nın üç çocuğunu da büyüten kadındır.) kapıyı açar, gelen Nora’dır; tam 15 yıldır kendisinden hiç bir haber alınamayan, öldü zannedilen Nora. Ve oyun başlar.

 

Ölü’n Bizi Ayırana Dek

tiyatrolarda ne var

Tür

Komedi

Oyuncular

Hakan Yılmaz, Ebru Cündübeyoğlu

Sahne

Yunus Emre Kültür Merkezi – Ankara

Oyun Özeti

Cansu ve Serdar; evlilik hayatı canlarına tak etmiş ve boşanmaya karar vermiş bir çifttir. Boşanmadan bir gece önce, kendilerine düzenlenen bir “kutlama” partisi ardından, sabah uyandıklarında ise birbirlerini sızmış olarak aynı yatakta bulurlar. Bir gece öncesine dair çok az şey hatırlayan Cansu ve Serdar’ı bekleyen asıl sürpriz salondaki kanepede uzanmakta olan cesettir. Ne yapacağını bilemeyen çiftimiz bir yandan “Hangimiz katil?” sorusuna yanıt ararken bir yandan da ilişkilerini, evliliklerini, geçmişlerini, kendilerini bulundukları noktaya taşıyan olayları yeniden değerlendirecek ve karşılarına çıkacak bambaşka sürprizlerle mücadele etmeye çalışacaktır.

 

 

Ailece Etkinlik kategorisindeki diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz… Tiyatrolarda ne var içeriklerimiz her hafta yenilenmektedir.

İptal için ESC...