Sık Rastlanan Cinsel Fobiler

 

Sık rastlanan cinsel fobiler sorunlarınızın sebebi olabilir. Sık rastlanan cinsen fobilerden 6 tanesini ve detaylarını sizin için uzmanından öğrendik.

Fobi denilince aklınıza sadece örümcek, yükseklik, ölüm gibi şeyler gelmesin. Sık rastlanan cinsel fobiler tedavi edilmezlerse ciddi sorunlara yol açıyor!
Mum ışığı, çiçekler, romantik bir yemek… Böyle mükemmel bir gecenin ardından partnerinizin cinsel temasına olumsuz cevap verebilir onu istemeyebilirsiniz. Bu durumun nedeni cinsel fobileriniz olabilir.

Dr. Mehmet Yavuz’un verdiği bilgilere göre toplumumuz da cinsellik kelimesi hala tabu kelimeler arasındadır. İnsanlar sessizce söylemek zorunda hissederler kendilerini. Öyle ki bu fobileri yaşayan insanlar durumu eşlerine bile itiraf etmekten çekinirler. Oysa ki doğru bir tedavi süreciyle sorunlarınızı aşabilirsiniz.

Vajinismus

Sık rastlanan cinsel fobiler içerisinde belki de en çok görülen problemdir. Kadının cinsel ilişkiyi istediği halde girememe durumudur. Bu durumda partnerinin bilmesi gereken en önemli şey bu durumun iradesi dışında olmasıdır. Kişi eşini iter, kendini kasar ve ilişkiyi ret eder. Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye de her 10 kadından dan 1’inde vajinismus görülmektedir. Bu psikoljik kökenli bir cinsel işlev bozukluğudur. Profesyonel destek almak şarttır. Cinsel terapist desteği ile bu durumu sağlıklı bir şekilde aşmanız mümkündür.

Genofobi  – Seks Korkusu

Cinsel ilişkiden psikolojik olarak korkma halidir. Partnerinizle yaşayacağınız romantik anlarda sorun oluşturacaktır. Yakınlaşmaktan korktukları için uzak dururlar ve yaşadıkları bu durumdan dolayı kendilerini yalnız hissederler.  Bu durumu yaşayan insanların geçmişte cinsel istimara, tacize uğramış olmaları genofobinin oluşmasına neden olabilir. Genofobi, insanlarda duygusal yıkım ve korku ortaya çıkaracaktır.

Androfobi – Erkeklerden Korkma

Erkeklerden anormal düzeyde korkma , nefret etme durumudur. Bu durumu yaşayan kadınlar; Bir erkeğin yaptığı romantik davranışları, hediyeler almasını ya da gülümsemesini bile sadece kadınlara yaklaşmak için yaptıkları bir oyun olduğunu düşünürler. Erkeklerle temas kurmaktan kaçınırlar, erkeklerin fazla olduğu ortamlarda bulunamazlar.

sık rastlanan cinsel fobiler

Agrafobi – Cinsel istismar korkusu

Her an cinsel istismara uğrama korkusudur. Kişinin geçmişte yaşadığı cinsel istismar durumları bu fobinin oluşumunu tetikler. Kişi herkesten zarar geleceğini düşünerek sağlıklı ilişkiler kuramaz. Kimi insanlarda ise geçmişe dayalı yaşadığı olayla değil, izlediği ‘cinsel istismar’ konulu bir film ya da diziden etkilenerek bu fobi oluşur.

Venüstrafobi – Güzel kadınlardan korkma

Bu fobinin erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. Venüstrafobisi olan erkeklerin vücudu güzel bir kadın gördüğünde  kalp atışının hızlanması, terleme gibi tepkiler verir. Erkekler güzel kadınlarla birlikte olmaktan genellikle korkarlar, fakat onları beğenmekten de kendilerini alamazlar. Bu tarz korkuları olan erkekler, güzel bir kadınla ilişki yaşadıklarında ise özgüven duyguları azaldığından ilişkide kendilerini yansıtamayabilir veya kendilerini yetersiz hissedebilirler. Bu korkuları yaşayan erkekler; genelde kendilerine daha uygun gördüğü, kendisine sadık kalabileceğini düşündüğü ve daha hakim olabileceği kadınları tercih ederler.

Jimnofobi – Çıplaklık Korkusu

Çıplak vücut görmekten aşırı derece utanma ve korkma halidir. Bu fobisi olan kişiler başkaları tarafından çıplak olarak hayal edilme düşüncesinden dolayı sosyal hayatta çeşitli zorluklarla karşılaşırlar. Duş alırken bile çıplak kalmazlar. Eğer tedavi edilmezse de kişinin hayatında çok ciddi etkileri olan bu durum kişiyi mutsuzluğa, boşanmaya  ve hayattan kopmaya yönelten bir problemdir.

Tedavi Şart!

Eğer fobiler üzerine gidilip tedavi edilmezse kişide çok ciddi hasarlara neden olmaktadır. Bu fobilere sahip olan kişiler ilk olarak bu fobilerin oluşmasında kendilerini suçlamamaları gerekir. Bir uzman tarafından profesyonel destek alındığı zaman sağlıklı bir şekilde sorun çözülecektir.
Psikoterapiye yanıt alınamadığında ilaç tedavilerinin oldukça etkili olduğu birçok çalışma ile gösterilmiştir. Genellikle tedaviye başladıktan sonra 1-2 ay içerisinde sonuç elde edilmektedir.

sık rastlanan cinsel fobiler

İptal için ESC...