Mutlu Olacağınız Mesleği Seçin

 

Mutlu olacağınız meslek tercihlerinizi belirlesin. Üniversite tercihleriniz ve kayıtlarınız için son dönemeçtesiniz. Seçiminizi yaparken isteklerinizi ve başarı sıralamalarını dikkate alın, fırsatları kaçırmayın…

Üniversite kayıtlarında sona yaklaşılıyor. Üniversite tercihleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Rehber Öğretmen Nurcan Eğribaş, öğrencilere üniversite ve bölümlerle ilgili bilgileri topladıktan sonra tercih listelerini istek sırasına göre yapmalarını önerdi. Adayların tercih yaparken başarı sıralarını dikkate alması gerektiğini belirten Eğribaş, öğrencilerin başarı sıralamalarının üstünde bölümleri de yazarak olası fırsatlardan yararlanabileceklerine dikkat çekti.

mutlu olacağınız meslek

Tercihte, üniversite puanından çok başarı sıralamasının önemli olduğunu söyleyen Eğribaş, “Başarı sıralamasını dikkate alarak tercih yaparsanız istediğiniz bölüm ve okula girme ihtimali artacaktır. Örneğin tercih edilecek bölüm bir yıl önce son adayını kaçıncı sıradan almış buna dikkat edilmeli. Bununla birlikte adaylar tercih yapmadan önce üniversiteleri ve olanaklarını iyi araştırmalı” dedi.

İsteklerinizi İkinci Plana Atmayın

Eğribaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yapılacak tercihler kişinin mesleğini de belirleyebileceği için hayati önem taşıyor. Öğrenciler sadece puanları tutuyor diye mutsuz olacakları bölümü yazmasınlar. Doğru tercih kendinizi tanımanız ve mutlu olacağınız meslek seçiminize göre hareket etmenizle olacaktır. Karar verme aşamasında öğrenci kendini tanımalı, hedeflerini belirlemeli; kişilik özellikleri, ilgili alanları ve yeteneklerine göre bir tercih listesi oluşturmalı.”

mutlu olacağınız meslek

İptal için ESC...