Makyaj Yapmak 101

  • SAÇ ve MAKYAJ
  • Haziran 7, 2022
  • Güncelleme Tarihi : 2022-06-07 15:58:34

Makyaj yapmak kadınların vazgeçilmezi olsa da yanlış bilgiler makyajı kâbusa çevirebiliyor. Makyaj yapmak 101 yazımızla makyaj yapmak için ilk adımları paylaşıyoruz.

İlk Adım

Makyaj öncesinde kesinlikle cilt bakımı ve temizliğimizi yapmamız gerekmektedir. Temizlenmemiş cildinize yapacağınız makyaj, beklediğiniz etkileri ortaya çıkartmayacaktır. Ayrıca uzun süreli makyajın cildinize yapacağı negatif etkinin de artmasına sebep olabilir. Cilt bakımı ve temizliği için Güzellik ve Bakım kategorimizin altındaki yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Fondöten

Fondöteni mutlaka temiz, nemlendirilmiş olan cildinize sürülmelisiniz. Sünger kullanıldığında her seferinde yıkamalı ve kurutmalısınız. Fondöteni aydınlık bir yerde sürülmelisiniz. Gündüz makyajını; gün ışığında, gece makyajını; iyi aydınlatılmış bir yerde yapılmalısınız. Saç dipleri ile yüzün birleştiği yerde renk farklılığı olmamalı. Fondöteni bu bölgelerde küçük dokunuşlarla iyice yaymalısınız. Seçilen fondöten ten ten renginize uygun olmalı. İnce bir tabaka halinde sürülmelidir.

Pudra

Fondöten üzerine süreceğiniz pudra, şeffaf olmalıdır. Eğer tek başına kullanılacaksa ten renginize uygun olmalı. Büyük pudra fırçası ile ince bir tabaka halinde sürülmelidir.

Göz

makyaj yapmak

Toz farlar, kullanımı ve dayanıklılık açısından daha iyidir. Sık sık temizlenen süngerli çubuk veya yumuşak fırçalarla sürülmelidir. Açık renk farınızı gözkapağına sürdükten sonra, gölge yapacağınız renkte far ile gözkapağının bitiminden kaşa paralel çukurluğa hafifçe sürün. Gözlerinizin renginde far sürmek her zaman çok iyi netice vermez. Size yakışacak rengi deneyerek bulmalısınız. Gözlerinizi daha büyük göstermek isterseniz kirpik diplerine siyah veya kahverengi göz kalemi ile ince bir hat çekmeli, göz ucundan da biraz taşırmalısınız. Alt kipriklerin diplerine de ince bir hat çekmeli, ancak bir pamuklu çubukla hattın keskinliğini dağıtmalısınız. Gözleriniz birbirine yakın ise gözün şakak tarafındaki ucunu daha koyu renk bir far ile belirgenleştirmelisiniz. Gözleriniz birbirinden çok ayrık ise gözpınarının üstünü kaşa kadar koyuca ton bir far ile gölgelemelisiniz.

Maskara

makyaj yapmak

Siyah veya koyu kahverengi maskara sürerek gözlerinizi daha büyük ve anlamlı gösterebilirsiniz. Maskara sürerken başı hafifçe kaldırıp aynaya bu şekilde, bakarken boyamak göz çevresine bulaştırmamak açısından iyi bir tekniktir.

Kaşlar

makyaj yapmak

Kaşlarınızı yüzünüze en uygun şekilde şekillendirmek için elinize uzun bir çubuk veya kalem vs. alıp ayna karşısına geçin; Çubuğu burun deliğinin yanından ve göz pınarından geçecek şekilde dik tutun. Kaşınız çubuğun gösterdiği noktadan başlamalıdır. Çubuğu burun deliğinin yanından kaldırmadan gözbebeğinin üzerinden çapraz olarak uzatın. Çubuğun gösterdiği nokta kaşınızın ideal kavis noktasıdır. Makyaj esnasında ufak bir kaş fırçası ile kaşlarınızı fırçalayıp şekillendirmeyi ihmal etmeyin. Eğer kaşınızda düzeltme yapacaksanız; koyu kahverengi veya füme renkli bir kaş kalemi ile önce ince ince küçük çizgiler halinde boyayıp, sonra fırça ile dağıtın.

Allık

Allık fırçası yumuşak ve uzun tüylü olmalı, sık sık yıkanmalıdır. Allığın rengi ten rengine uygun olarak pembemsi veya toprak tonlarında olmalıdır. Allık asla bir leke gibi durmamalı, çok hafif kullanılmalı, fırça bastırılmadan hafifçe değdirilerek sürülmelidir. Gece makyajı için kullanacağınızı allığı biraz daha koyu tonlarda seçebilirsiniz. Ancak çok iyi dağıtılmalıdır. Allık ile yüzümüzde beğenmediğimiz bazı yerleri farklı gösterebiliriz. Yuvarlak bir yüzü daha ince göstermek için allığı, elmacık kemiklerinin altından şakaklara doğru ve şakaklara sürmelisiniz. Köşeli bir yüzde; elmacık kemiklerinizin üzerine ve çenenizin alt – yan sınırına allık sürerseniz yüzde daha yumuşak bir ifade sağlayabilirsiniz. Yazın yüzünüz güneşten bronzlaştığında her zaman kullandığınızdan daha koyu bir allıkla yüzünüze ışıltı katmalısınız.

Dudak

makyaj yapmak

Dudaklara dudak renginin bir ton koyusu ile çerçeve yapılıp içi yalnızca parlatıcı şeffaf bir ruj ile boyanarak kullanabilirsiniz veya yüzünüze fondöten sürerken biraz da dudaklara sürerek renk farkını azaltır, makyaja hazırlarsınız. Kullanacağınız rujun bir ton koyusu ile çerçeve yapıp içini ruj ile doldurarak daha kalıcı bir makyaj elde edersiniz. Dudak makyajında şekil çok önemlidir. Dudaklarınız ince ise; fondötenlenen dudaklarınızın bitimine kemik rengi bir kalemle ince bir çerçeve çizebilir ve parmak uçlarıyla iyice dağıtarak hattın keskinliği azaltabilirsiniz. Daha sonra dudak kalemi ile çerçeve çizilir ve içi uygun renk ruj ile boyanır. Açık renk rujlar dudağı daha dolgun gösterir. Kalın dudakları, koyu renkli rujla daha ince gösterebilirsiniz.

 

İptal için ESC...