Kilo Vermek Daha Fazla Ertelenemez

Kilo vermek dönem dönem herkesin sorunu olabiliyor. Zaman su gibi akıyor, yaz hazırlıklarına başlamanın tam vakti! Fazla kilolarınızdan kurtulmak için zaman kaybetmeyin.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç; yaza fit girmek için kısa bir süreye sıkıştırılan ve hüsranla sonuçlanıp bedeni küstüren diyet programları için uyarılarda bulundu.
Kazanç, yaza fit girmek için doğru beslenmeyi kış aylarında alışkanlık haline getirmek gerektiğini hatırlattı. “Zaman su gibi akıp gidiyor. Yılsonu, yeni yıl telaşı derken 2022’nin ilk mevsimini bitirdik. Sağlıklı ve kalıcı kilo kayıplarına ulaşmak için yola çıkmanın en ideal zamanı. Yaza sayılı günler kala telaşa girmek yerine şimdi başlamanın faydasını hafiflemiş olarak yaza merhaba dediğinizde göreceksiniz” dedi.
Kilo vermek
Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç, Ailem.com okurları için; çeşitli nedenlerle kontrol altına alınamayan “beslenme sağlığını” kazanmanız ve fazla kilolarınızı verilebilmeniz için süreci kolaylaştıran önerilerde bulunuyor.
Kazanç’a göre, zaman zaman çalışma koşullarının dayattığı sağlıksız, dengesiz, yanlış ya da eksik beslenme biçimleri ile birlikte kış soğuklarının getirdiği olumsuz koşullar ve hareketlerin kısıtlanması eklendiğinde kilo artışı kaçınılmaz oluyor. Kışın alınan kiloları tercih edilen kalın giysilerle kamufle edebiliyorken; yazın kendini hissettirmesiyle kalınlaşan vücut hatlarını gizlemek imkansızlaştığında panik durumu ortaya çıkıyor ve kısa sürede hızlı kilo vermenin yolları aranıyor.
Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz, sağlıklı beslenmeniz ve kilo vermeniz kısa dönemde gerçekleştirilecek, mevsimlik aktiviteler değil; aksine devamlılık, kararlılık, sabır gerektiren bir süreç olduğunu unutmamalısınız. Bu sürecin başarılı olması için ilk olarak belirli bir süre ayrılması gerekiyor.

Dönemsel diyetleri değil, hayat tarzı olan beslenme programlarını tercih edin…

Sağlıklı beslenmenin ve kilo vermenin emek ve sabır istediğini söyleyen Kazanç; kilo vermek için kişinin kendine zaman ayırması en önemli nokta olduğuna vurgu yapıyor. Sağlıklı beslenmenin hayat tarzı olarak benimsemeniz ve yaşam boyunca devam edilebilecek beslenme programları ile hareket etmeniz gerektiğini söylüyor. Kazanç’a göre; bir yaşam boyu sürdürülebilir beslenme programları, profesyonel uzmanlar tarafından, kişiye özel olarak oluşturulmalıdır. Bireysel ve sürdürülebilir olmayan, diyetlerle kilo vermeye çalışmak, sağlık açısından büyük risk taşımaktadır. Sağlıklı ve kalıcı kilo kaybını hedeflemeyen, çok düşük kalorili, tek besine dayalı ve bütün besin gruplarını içermeyen mucize formüller ile kısa sürede hızla kilo verilmesi sağlık açısından sayısız risk taşımaktadır. Bu riskler dışında ciltte sarkma, kırışma gibi estetik sorunları da karşımıza çıkartmaktadır.
Kişilerin kalıcı kilo kayıpları için, kalıcı çözümler bulmaları gerekiyor. Az zaman içinde çok kilo kaybı vaadi sunan, kısa dönem için uygulanan kulaktan dolma mucizevi diyetlerle verilen kilolar hızla geri alınır. Bu tür diyetler beraberinde pek çok sağlık sorunun oluşmasına zemin hazırlar. Herkes, bireysel olarak hazırlanmış, kendine ait sağlık değerleri ve yaşam standartları göz önünde bulundurularak oluşturulmuş beslenme programlarını uygulamalıdır. Diyet yaparken öncelik kişinin ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini yeteri kadar alması olmalı. Sağlıklı, dengeli ve yeterli bir beslenme ile gereksinimlerini karşılayan kişi zaman içinde ideal kilosuna da ulaşacak. Kilo vermek mucizevi diyetlerin hediyesi değildir. Aslında kilo vermek, sağlıklı beslenmeyi hayat tarzınız yapmanın size getirdiği estetik faydadır.

Daha fazla ertelemek yok!

Sağlıklı beslenmek ve kilo vermek sürekli ertelenen bir konudur. Ertelemenin yarattığı huzursuzluk, zaman daralıp kişiyi sıkıştırmaya başladığında kendini hissettirir. Diyetinizi son dakikaya bırakıp bu huzursuzluğu yaşamayın. Bir an önce size uygun beslenme programını uygulamaya başlayın ve sağlıklı beslenme ve kilo verme yolundaki ilk adımı atın. Zamanı erteleyerek daraltmak yerine, iyi kullanarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Stresin diyetinizi sabote etmesine izin vermeyin

Sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulmak için yapılacak ilk şey bir “hedef” belirlemektir. Kaç kilo fazlanız var ve bunu ne sürede vermek istiyorsunuz? Ayda beş kiloya ne dersiniz? Bu hedefleri belirlerken ve kilo verme sürecine hazırlanırken; sağlık verileriniz, mevcut kilonuz, yaşınız, yağlarınızın nerede toplandığı gibi soruların cevabını bilmeniz gerek. Bu soruların cevaplarına profesyonel yardım ile ulaşmanızda ve bilinçli bir şekilde hareket etmenizde fayda var.
Acele etmek, kulaktan dolma diyetlere başvurmak ve kendinizi aç bırakmak yerine profesyonelden alacağınız yardım sayesinde; sizi zorlamayacak, farklı besinlerin yer aldığı beslenme programını uygulamak, sağlıklı beslenmeniz ve zayıflamanız için yeterli. Sık ama az yediğiniz yemek, bolca tükettiğiniz su, devamlı yapacağınız yarım saatlik yürüyüşün de desteğiyle; aşırı kalori kısıtlamalarının olmadığı, ölçü ve dengenin bulunduğu bilinçli beslenme sistemiyle hedefe rahatça ulaşabileceksiniz. Hedefe giden yol sabır ve kararlılık gerektirir. Bu sürede sürekli tartılarak ve ‘acaba zayıfladım mı’ gibi kaygılara kapılarak strese girmeyin. Stres ve kaygı diyetinizi ve beslenme programınızı sabote eden duygu yoğunluklarıdır.

Kilo vermek.

İptal için ESC...