Kedi ve Köpek Dostlarımızın Beslenmesi

Kedi ve köpek dostlarımızın beslenmeleri hem fiziksel sağlıkları hem de mutlulukları için çök yüksek önemdedir. Bizler bu konuda elimizden gelen en iyi imkanlarımızı dostlarımıza sağlamaya çalışıyoruz. Ancak bazı durumlarda iyi niyetli yaptığımız şeyler onlara zarar veriyor.

Peki kedi ve köpek dostlarımızın beslenmesi ile ilgili, mamaları dışında takviye yapmalı mıyız? Bu takviyeler nasıl olmalı, neleri yiyebilirler neleri yiyemezler?

Evlerimizde birlikte yaşadığımız dostlarımıza daha kaliteli bir hayat sunabilmek için bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Evcil Kedi ve Köpeklerin Beslenmesi

Evcil kedi ve köpeklerinizin beslenmesi konusunda oldukça dikkatli olmalısınız. Genel olarak, kedi ve köpeklerinizi özel olarak üretilen mamalarla beslenmeniz en sağlıklı ve dengeli seçenektir. Bununla birlikte, bazı insan gıdaları evcil dostlarımız için zararlı veya toksikdir.

Özellikle evlerimizde ortalıkta duran ve kontrolümüz dışında da evcil dostlarımızın ulaşabileceği bazı zararlı gıdalar aşağıdaki gibidir.

Kediler İçin Zararlı Gıdalar

Çikolata: Kediler için toksik olan çikolata, kalp problemlerine ve zehirlenmelere neden olabilir.

Soğan ve sarımsak: Hem çiğ hem de pişmiş olarak zararlı olabilir ve anemiye yol açabilir.

Süt ve süt ürünleri: Kedilerin sindirim sistemi laktoz intoleransına sahip olabilir ve sindiremezler.

Kafein: Kola, kahve veya çay gibi kafein içeren içecekler, kalp ve sinir sistemi problemlerine neden olabilir.

Üzüm ve kuru üzüm: Üzüm, böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Köpekler İçin Zararlı Gıdalar

Çikolata: Köpekler için çikolata zehirlenmesi ciddi olabilir ve kalp problemlerine yol açabilir.

Sarımsak ve soğan: Hem çiğ hem de pişmiş olarak zararlıdır ve kan hücrelerinin parçalanmasına neden olabilir.

Şekerli ve tuzlu yiyecekler: Şekerli ve tuzlu yiyecekler, köpeklerin sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir ve sağlık sorunlarına yol açabilir.

Alkollü içecekler: Alkollü içecekler, köpekler için zehirlenmelere ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Çekirdekler ve kemikler: Kümes hayvanlarının çekirdekleri ve küçük kemikler, boğulma veya sindirim problemlerine yol açabilir.

Evcil Dostlarımıza İnsan Gıdaları Verilir Mi?

Evcil dostlarınıza insan gıdaları vermeden önce mutlaka veteriner hekiminizle görüşmeniz önemlidir. Veterinerinizin önerilerine göre evcil dostlarınız için uygun olan özel yiyecekleri tercih etmek sağlıkları açısından daha güvenlidir.

Evcil kedi ve köpeklerinizin mamaları dışında bazı gıdaları yiyebilecekleri doğrudur. Ancak bu gıdaları verirken dikkatli olmanız ve aşağıdaki konulara özen göstermeniz önemlidir.

Evcil Dostlarımızın Yiyebileceği Bazı Gıdalar

Pişmiş et: Haşlanmış veya ızgara yapılmış tavuk, hindi, balık gibi pişmiş etler, kedi ve köpekler için uygun olabilir. Ancak, baharatlı veya tuzlu olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, kemikleri çıkararak vermeli ve yağlı bölgelerini uzaklaştırmalısınız.

Sebzeler: Pişmiş havuç, bezelye, kabak gibi sebzeler küçük miktarlarda evcil dostlarınıza verilebilir. Ancak, soğan, sarımsak gibi zararlı sebzelerden kaçınmalısınız.

Meyveler: Elma dilimleri, muz dilimleri gibi meyveler küçük miktarlarda verilebilir. Ancak, üzüm, çekirdekli meyveler ve bazı meyveler evcil dostlarınız için zararlı olabilir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

Yoğurt: Doğal ve şekersiz yoğurt, probiyotik içeriğiyle evcil dostlarınız için faydalı olabilir. Evcil dostlarınız laktoz intoleransı veya sindirim sorunlarına sahip olabilir. Bu nedenle yoğurt vermeden önce veterinerinizle görüşmelisiniz.

Yumurta: Pişmiş ve iyice pişirilmiş yumurta, protein kaynağı olarak evcil dostlarınıza verilebilir. Yumurtayı küçük miktarlarda ve haşlanmış olarak vermelisiniz. Tuz veya baharat eklememelisiniz.

Tavuk Ciğeri: Tavuk ciğeri, evcil kedi ve köpekler için besleyici bir gıda olabilir. Tavuk ciğerini pişirerek evcil dostlarınıza verebilirsiniz. Pişirme işlemi, bakteri ve parazitlerin öldürülmesine yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırır. Aşırı yağlı ve baharatlı olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, ciğerleri küçük parçalara bölebilir ve porsiyonları kontrol edebilirsiniz. Belki de tamamen ezerek yaş mama kıvamına da getirebilirsiniz. Ancak tekrar hatırlatalım, tuz ve diğer baharatlardan ve yağlardan arınmış olmalı. Çiğ tavuk ciğeri vermek, riskler içerir. Çiğ ciğerlerde bakteri ve parazitler bulunabilir ve bu, evcil dostlarınızın sağlığını tehlikeye atabilir. Ayrıca, çiğ ciğerlerin sindirimi daha zor olabilir.

Her evcil dostun sindirim sistemi farklıdır. Unutmayın ki türü aynı bile olsa evcil dostumuz için zararlı gıdalar farklılık gösterebilir. Bu nedenle yeni bir gıda vermeye başlamadan önce veteriner hekiminizle konuşmanız önemlidir. Veterineriniz, evcil dostunuzun sağlık durumunu değerlendirerek size en uygun beslenme önerilerini verecektir.

 

 

Evcil Hayvanlar kategorisindeki diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz…

İptal için ESC...