Kadınlarda Cinsel Sorunların Tedavileri

 

Kadınlarda cinsel sorunların tedavileri nasıl olur, bu sorunlar hangi nedenlerle ortaya çıkar? Tabu olarak görüldüğünden çok fazla bilgi sahibi olunamayan konulardan olan kadınlarda cinsel sorunlar ve tedavileri ile ilgili detayları sizin için araştırdık.

kadınlarda cinsel sorunların tedavileri

Ruhsal sağlığı önemli ölçüde etkileyen cinsel işlev bozuklukları, tedavi edilebilir hastalıklardır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mine Tüzel, “Cinsellikle ilgili sorunlar, bireysel bütünlüğün bozulmasına yol açıyor. Bu sebeplerle bireylerin ruhsal ve sosyal sorunlar yaşamasına sebep oluyor. Cinsel işlev bozuklukları; cinsel istek bozuklukları, cinsel uyarılma bozuklukları, orgazmla ilgili bozukluklar, cinsel ağrı bozuklukları olmak üzere 4 grupta ele alınabiliyor” dedi.

Kadınlarda cinsel sorunların tedavileri için öncelikle sorunun sebebini tespit etmek gerekiyor. Bu tarz cinsel işlev bozukluklarının biyolojik, psikolojik ve bireysel birçok faktörden etkilenen karmaşık bir durum olduğunu belirten Tüzel, cinsel sağlığı bozan nedenlerin iki başlıkta toplanabileceğini söyleyerek şu bilgileri verdi:
“Organik nedenler arasında damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker, kronik hastalıklar vs., ilaç kullanımı (yan etkileri), alkol ya da uyuşturucu madde kullanımı bulunuyor. Partnerle (eş) ilişki sorunları, depresyon, anksiyete bozuklukları, kişilik özelliklerinin etkisi vs. psikolojik nedenleri oluşturuyor. Ancak genellikle ortaya çıkan sorunda her zaman saf bir sınıflama da yapılamayabiliyor. Sorunun oluşumunda her iki etken de (organik ve psikolojik) birlikte olabiliyor.

kadınlarda cinsel sorunların tedavileri

İlaç Tedavisi de Mümkün Psikolojik Tedavi de

Kadınlarda cinsel sorunların tedavileri için iki farklı yöntem de kullanılır durumdadır. Özellikle evlilikte eşlerin iletişimlerini, yakınlaşma ve paylaşımlarını olumsuz yönde etkileyen bozuklukların menopoz döneminde ise hormonal yetersizliğe bağlı vajinal kuruluk olarak kendini gösterebileceğini belirten Op. Dr. Mine Tüzel, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Menopoz döneminde oluşan kuruluk sonucunda cinsel isteksizlik, orgazm olamama gelişebiliyor. Bu durumlar için çeşitli tedavi yöntemleri mevcut.
İlk değerlendirmede sorunun psikolojik ya da fiziksel olup olmadığına bakılıyor. İlgili hekimlerce gerekli konsültasyonlar yapılarak, tanı yöntemleri uygulanıyor ve tedaviye başlanıyor. Tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavileri, psikolojik tedaviler, cinsel tedaviler ve ameliyatlar sayılabiliyor.”

Cinsel sorunlar için endişelenmek yerine rahatlıkla uzmanlara danışıp mevcut tedavi yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

kadınlarda cinsel sorunların tedavileri

İptal için ESC...