Hırsızlık Kurbanı Olmamak İçin

 • EV REHBERİ
 • Haziran 18, 2022
 • Güncelleme Tarihi : 2022-06-18 14:56:02

 

Hırsızlık kurbanı olmamak için neler yapılması gerektiğini hepimiz merak ediyoruz. Her gün yüzlerce ev ve iş yerinin hırsızlık kurbanı olduğu günümüzde, hırsızlardan korunmak sanıldığı kadar güç değil.
Önde gelen güvenlik şirketlerinden aldığımızı bilgileri sizler için derledik. Sektör profesyonellerine göre, izinsiz girişleri engellemek için önlemlerin dengeli bir şekilde alınması gerekiyor. Önlemlerin abartılması, yangın gibi panik anlarında mekandan çıkışları güçleştirerek üzücü olaylar yaşanmasına neden olabiliyor.

İstatistikler, Türkiye’de saatte 10 ev ve 5 iş yerinin, günde ise 230’dan fazla ev ve 100’den fazla iş yerinin hırsızlığa maruz kaldığını ortaya koyuyor. Hırsızlar, hedef aldıkları mekanları soyabilmek için akıl almaz yöntemlere başvururken, basit ancak etkili önlemler, istenmeyen olayların yaşanmasını önemli derecede engelleyebiliyor.
İlgililer, kaçıncı katta ya da hangi konumda olursa olsun, her ev ve iş yerinin hırsızların hedefi olabileceğine dikkat çekiyorlar. Bu durumla ilgili alınması gereken başlıca önlemlerle ilgili olarak :
“Araştırmalara göre, mekanlara yönelik hırsızlık olaylarının yaklaşık yüzde ellisi kapıdan izinsiz girişler şeklinde gerçekleşiyor. Bu nedenle, mekanda bulunulmadığı sürece dış kapıların mutlaka kilitli olması ilk şart. Kişi, evini ya da iş yerini kısa bir süreliğine terk edecek olsa bile kapısını mutlaka kilitlemeli; ‘Yarım saatliğine komşuya kadar gidip geleceğim, bir şey olmaz’ diye düşünmemeli. İçeride kimsenin olmadığını anlayan hırsızlar, çok kısa bir süre içinde eve girip çıkabilirler. Sadece dış kapının değil, varsa balkon ve teras kapılarının da sağlamlıkları ve içeriden kilitlenebiliyor olmaları da aynı derecede önem taşıyor.” detaylarını veriyorlar.

hırsızlık kurbanı olmamak için

“Hırsıza Kilit Dayanmaz” Sözü Hâlâ Geçerli…

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte geliştirilen yeni nesil kilitlerin, geleneksel kilit sistemlerinden çok daha etkin koruma sağladığına dikkat çeken sektör profesyonelleri, bu durumun ‘Hırsıza kilit dayanmaz’ sözünün geçerliliğini değiştirmediğini söylüyorlar.
Hırsızlık kurbanı olmamak için öncelikle en basit önlemleri alarak başlayabilirsiniz. Yeni nesil kilit sistemleri, eski sistemlere göre daha yüksek oranda koruma sağlıyor. Yeni sistemler için ‘Açılamaz’ demek mümkün olmasa da en azından hırsızların daha çok uğraşmalarını gerektireceğini söyleyebiliriz. Bu da zamana karşı yarışan kötü niyetli kişileri caydırmak için önemli bir etken. Delinme olanağı olmayan emniyetli kilit göbekleri kullanılmalı ve kilit silindirinin özel bir emniyet çerçevesi içinde olmasına dikkat edilmeli. Bunlara ek olarak, kapıda zincir ve emniyet kilidi de bulunmalı.

“Evin Etrafında Karanlık Alanlar Bırakmayın”

Ev ve iş yerlerinin dış çevrelerinde karanlık bölümler varsa, bu bölgelerin mutlaka aydınlatılması gerektiğini söyleyen ilgililer; “Mekanların dışındaki aydınlatılmamış bölgeler hırsızların daha rahat hareket etmelerine neden olur. Bu nedenle, tüm yakın çevrenin mümkün olduğunca aydınlatılması gerekir. Bu amaçla sürekli yanan ışık kaynakları kullanılabileceği gibi, hareket duyarlı algılayıcılara bağlı olan ve sadece etrafta hareket olduğunda yanan ışık kaynakları da kullanılabilir.” şeklinde bilgi veriyorlar.

hırsızlık kurbanı olmamak için

“Komşuluk İlişkileri de Önemli”

Mekanların güvenliğinde mekanik önlemler kadar komşuluk ilişkilerinin de büyük önem taşıyor.
Tatil gibi bir sebeple uzun süre boyunca evde bulunmayacak kişilere, güvendikleri bir komşularından yardım almalarını öneriyoruz. Uzun süre boşaltılmayan bir posta kutusu, o evde kimsenin bulunmadığını gösteren bir işaret olarak değerlendirilir. Posta kutusunun anahtarını komşuya teslim etmek, burada fatura ve zarf birikmesini engelleyecektir. Ayrıca, güvenilir bir komşuya verilecek ev anahtarı ya da zaman ayarlı lambalar sayesinde evin ışıklarının yakılıp söndürülmesi de evi gözetleyen kimselerde evin boş olmadığı hissini uyandıracaktır.

“İzinsiz Girişleri Engellemek İsterken Çıkış Zorlaştırılmamalı”

Sektör profesyonelleri; “Konut ve iş yeri güvenliğinin sadece hırsızlığa karşı tedbir olarak düşünülmemesi gerektiğini, yangın ve gaz kaçağı gibi diğer istenmeyen durumların da güvenliğin bir parçası olduğunu  ve hırsızlara karşı koruma sağlayacağım derken önlemleri abartmanın, dışarıdan izinsiz girişleri engellediği gibi, yangın gibi panik durumlarında içeridekilerin dışarı çıkmalarını da güçleştirebileceğiniz ekliyorlar. Zor kullanarak mekana girmek isteyenleri dışarıda tutmak ne kadar önemliyse, mekanın derhal terk edilmesinin gerektiği durumlarda içeridekileri kilit altında tutmamak da aynı derece önem taşımaktadır. Bu nedenle önlemler dengeli bir şekilde alınmalı ve panik durumları için bir kaçış planı belirlenmelidir.

 

“Güvenlik Sistemi Lüks Değil, İhtiyaç”

Hırsızlık kurbanı olmamak için yapılacak adımlardan biri de insan hatasını en aza indirmektir. Yazımızda sözünü ettiğimiz tüm önlemler caydırıcılık unsurları barındırsa da unutulmamalıdır ki hırsızları evlerimizden ve iş yerlerimizden uzak tutmanın en kolay, en etkili ve en ucuz yolu, güvenlik sistemi sahibi olmaktır. Bu sistemler, duman ve gaz dedektörlerinin eklenmesi ile hırsızlığın yanı sıra yangın ve gaz kaçağı gibi olaylara karşı da komple koruma sağlayan sistemlere dönüştürülebilmektedir. Önceki yıllarda bir lüks olarak görülen güvenlik sistemleri, artan hırsızlık olayları ve düşük abonelik ücretleri ile günümüzde bir ihtiyaç haline gelmiş görünüyor.

14 Adımda Etkin Güvenlik

Hırsızlık kurbanı olmamak için aşağıdaki maddelere dikkat ederek önemli bir adım atmış olacaksınız.

 • Dış kapınızın her zaman kilitli olduğundan emin olun.
 • Balkon ve teras kapılarınızın içeriden kilitlenebilir olmasına dikkat edin.
 • Delinme olanağı olmayan emniyetli kilit göbekleri kullanın.
 • Evde çalışan ve kapının anahtarını kullanan hizmetli kişiler işten ayrıldığında kilitlerini değiştirin.
 • Tatile çıkarken posta kutunuzun anahtarını güvendiğiniz bir komşuya teslim ederek fatura ve zarf birikmesini engelleyin.
 • Hem iç hem de dış mekanda harekete duyarlı ve zaman ayarlı ışık kaynakları kullanın.
 • Önlemlerinizi dengeli bir şekilde alın, yangın gibi panik durumları için bir kaçış planı belirleyin.
 • Kapıda zincir ve emniyet kilidi bulundurun.
 • Ev civarında dolaşan şüpheli kişiler görüldüğünde polise bilgi verin.
 • Kapı anahtarınızı paspas altı, ayakkabı içi, elektrik ve su saati gibi akla gelebilecek yerlere saklamayın.
 • ‘Evlere servis’ hizmetinde, ürünü ulaştırmak için eve gelen görevliye mutlaka kimlik sorun.
 • Evde kasa olsa dahi, fazla miktarda para ve ziynet eşyası bulundurmayın, bunun yerine banka kasalarını tercih edin.
 • Hırsızın eve girdiğini fark ettiğiniz an, bulunulan yerde kalın ve ne istiyorsa alıp gitmesine izin verin.
 • Güvenlik ipuçlarını aileniz ve özellikle çocuklarınız ile paylaşın, uygulamaları için onları teşvik edin.

hırsızlık kurbanı olmamak için

İptal için ESC...