Erken Boşalma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Erken boşalma hakkında çoğu erkek bilgisizlik yüzünden mutsuz oluyor. Erken boşalma erkekler için bir tabu olduğundan bununla ilgili uzman bilgisine de ulaşmak zorlaşıyor. Aslında her erkeğin kalıcı sanılan ve utanç duyulan erken boşalma sorununu çözebilme yeteneği var…

Cinsel hayatı aktif olan her 10 erkekten 7’sinde görülen erken boşalma hakkında bilinmeyen pek çok şey var… Erken boşalma bir illet ya da hastalık değil… Erken boşalma aslında erkeklerin cinsel tepki ve boşalma kontrolü için gerekli beceri ve teknikleri öğrenememesi ve parterleriyle cinsel uyum sağlayamamaları olarak tarif ediliyor. Cinsel Sağlık Enstitü Derneği (CİSED) cinsel terapistleri, cinsel işlev bozukluklarından en sık karşılaşılan erken boşalma problemi ve bu problemin en etkili çözüm yolu olan cinsel terapi süreçleri hakkında bilinmeyenlere açıklık getirdi. İşte çok çarpıcı başlıklar…

erken boşalma hakkında

Cinsel Terapiste Başvurmak Gerekiyor

Erken boşalma problemi ile karşı karşıya kalan çiftlerin mutlaka bir cinsel terapiste başvurması gerektiğine dikkat çeken CİSED Onursal Başkanı Cinsel Terapist Cem Keçe, “İlaç şirketleri, erken boşalmaya iyi geldiği savunulan hapları ve spreyleri satan satıcılar ve internet dolandırıcıları erken boşalmanın ciddi bir durum olduğunu söylemeyi çok seviyor. Ayrıca erken boşalmanın bir anormallik, aşırı duyarlılık ya da ruhsal bir bozukluk olduğunu söylüyorlar. Fakat bu her zaman doğru değil… Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin veya çiftlerin durumları hakkında doğru kişiye yani bir cinsel terapiste başvurmaları önem taşıyor. Cinsel terapistin yapacağı uygulamalar bir hastalık tedavisinden ziyade boşalma kontrol becerisinin öğretilmesini içeriyor. Bu beceriler nispeten tüm erkeklerin kısa sürede öğrenebilecekleri şeyler olarak biliniyor. Beceri geliştirmeye yönelik bu uygulamalarda ne bir hap ne bir krem ne de işe yaramaz cihazlar kullanılmıyor. Dahası da var, tüm sonuçlar kalıcı oluyor. Çünkü her erkeğin kalıcı sanılan ve utanç duyulan erken boşalma sorununu çözebilme yeteneği var” dedi.

Boşalma Kontrolünü Öğrenmek Mümkün

Erken boşalan erkeklerin ciddi utanç ve suçluluk duygularına kapıldıklarını söyleyen Cinsel Terapist Cebrail Kısa ise “Cinsel terapi teknikleriyle sadece erken boşalmanın engellenmiyor, aynı zamanda, boşalma zamanlanması üzerinde tam kontrol sağlanabiliyor. Çünkü her erkeğin bu kalıcı sanılan utanç sorununu önlemek için yeteneği var…
Cinsel terapi programlarının başarısının sırrı, erkeğe veya çifte özel bir terapi programının uygulanmasında yatıyor. Terapiyle birlikte erkeklerin verdikleri cinsel tepki ve boşalma sürecinin sağlam bir anlayışa dayalı olarak yeniden keşfi sağlanabiliyor.

Cinsel terapi programlarının özünde aşk oyunları adı verilen ev ödevleri bulunuyor. Aşk oyunlarının hepsi tamamlandığı zaman programın gerçek gücü fark ediliyor. Danışanlarda sıklıkla görülen bir değişim noktası oluyor. Cinsel terapi teknikleriyle değişim noktasına ulaşılıyor. Öğretilen tüm becerilerin bir araya gelmesiyle, erken boşalma sorunu yaşayan erkekler artık boşalma üzerinde tam bir denetime sahip olabiliyor. Bunun gerçekleşmesi genellikle program başladıktan 2–3 aylık bir süre içinde oluyor. Sonuç olarak, cinsel terapi ile boşalma kontrolünü öğrenmek mümkün!” diye konuştu.

 

Çok Özel Teknikler Öğretiliyor

Cinsel terapi tekniklerinin tecrübeli bir cinsel terapistin rehberliğinde, doğru uygulanması gerektiğinin altını çizen Uz. Dr. Yasemin Yıldız ise “Cinsel terapi tekniklerden bazıları basit görünebilir.

Örneğin; doğru nefes alıp verme… Kolay gibi görünse de, sizi temin ederim ki, bilinçsizce yapılan bu tekniğin kalıcı hale getirilmesi son derece zararlı olabiliyor. İleri düzey nefes teknikleri, nefes ile meditasyon ve görselleştirme teknikleri, duygusal farkındalık becerileri, boşalma refleksi kontrol becerisi, boşalma yaklaştığında geriye dönüş veya ilişkinin erken dönemlerinde olabilecek boşalmadan kurtuluş teknikleri, boşalma ve aşk kası kontrolü becerileri, zihinsel güvenin tahsis edilmesi, istenilen anda boşalma yeteneğinin oluşturulması, zihinsel kontrol becerileri, aşırı kontrol ve güven duygusunun oluşturulması, cinsel ilişki sırasında rahatlık ve diğer becerilerin oluşumunun hızlanması gibi tekniklerin, uyarılma sürecinin hangi aşamasında kullanılması gerektiğini bilmek önem taşıyor. Bu tekniklerle seks sırasında rahatlığın sağlanabilmesi ve ilişkiye ruhun ve bedenin ortak edilmesi mümkün olabiliyor. Zamanla haz dolu ve keyifli bir seksi istikrarlı bir şekilde sürdürebilmek için gerekli yetenekler kazanılabiliyor.
Önemli ölçüde boşalma kontrolünde kalıcılık ve ‘sadece penis’ odağından uzaklaşılarak tüm vücuda odaklanılmasını sağlanabiliyor. Boşalma kontrolünü sağlarken, zevk düzeyini artırma yeteneğini kazanıldığı ve erken boşalmayı tetikleyen aşk kaslarının istemsiz kasılması azaltıldığı için, gerektiğinde boşalmanın kenarından geri dönmek mümkün olabiliyor. Boşalmanın yaklaşması, bunu bilmekten ibaret değildir. Bunu bilmek, uyarılmanın her aşamasında kişinin vücudunu okumasıyla mümkün olabiliyor. Böylece yüksek boşalma kontrol hissi ve yoğun uyarılmayı uzun süre koruma yeteneği oluşturulabiliyor. Ayrıca erkeğin boşalma kontrol becerilerini geliştirirken, partnerini uyarmaya ve keyifli anlar yaşamaya devam etmesi gerekiyor.

Durmadan ve yavaşlamadan, zamanı son derece iyi kullanması çok büyük bir önem taşıyor” dedi.

erken boşalma hakkında

Cinsel Terapide Nasıl Bir Süreç İşliyor?

Cinsel terapinin başarısının uygulanan tekniklerin zamanlamasına ve cinsel terapistin tecrübesine bağlı olduğunu söyleyen CİSED Onursal Başkanı Cinsel Terapist Cem Keçe; şu bilgileri verdi:

“Cinsel terapinin ilk aşaması cinsel terapistin kişiyle veya çiftle ilk görüşme yapmasıdır… İlk görüşmenin sonunda cinsel terapist kişiye veya çifte cinsel eğitim videoları ve kitapları veriyor yani bibliyoterapi yapıyor. Daha sonra cinsel terapist kişiyi veya çifti değerlendirme görüşmelerine alıyor. Bu süreçte cinsel hikâye alınıyor, çeşitli testler ve ölçekler kullanmanın yanında gerektiğinde ürolojik veya psikiyatrik muayene de önerebiliyor. Böylece yaşanan sorunun nedeni keşfediliyor ve olası çözüm yolları kişiye veya çifte sunuluyor.

Çift kendilerine özel olarak hazırlanan tedavi planını kabul ettiğinde cinsel terapi süreçleri başlatılıyor. Cinsel terapi aşamasında erkeğin veya çiftin yaşantısı, geçmişi, geçmişteki birliktelikleri, genel olarak cinsel hayatı, partneri ile uyumu gibi erken boşalma sorununa neden olabilecek alt başlıklar saptanmaya çalışılıyor. Yapılan tıbbi araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre, erken boşalmanın en sık görülen nedeni cinsel bilgisizlik olduğu için cinsel terapinin ilk evrelerinde kişiye ve çifte boşalmanın nasıl meydana geldiği, boşalma kontrolü, cinsel ilişki, cinsellik ve cinsel organlarla ilgili bilgiler veriliyor ve cinsel eğitim videoları eşliğinde ‘bilişsel yeniden yapılandırma’ yapılıyor.

İlişkideki mevcut iletişim sorunlarız çözümleniyor ve çift olarak ilişkiniz flört havasına sokuluyor. Ardından erkeğin boşalma denetimini engelleyen duygularıyla bağlantıya geçmesi ve onları söze koyması sağlanıyor. Daha sonra ise kişinin önce bireysel olarak kendi vücudunu tanımasına sonra çiftin birbirinin vücudunu tanımasına yönelik aşk oyunları adında çok özel çalışmalara geçiliyor. Buradaki amaç, cinsellikle ilgili önceden gelen yanlış ve eksik bilgilerin temizlenmesi ve yerine doğru bilgilerin getirilmesi oluyor. Cinsel terapi süreçleriyle erken boşalma sorununuzdan yüzde yüz kurtulmanız mümkün oluyor.”

 

İptal için ESC...