Diyet Öncesi Sorulacak 5 Soru

Sağlıklı bir diyet öncesi kendimize soracağımız 5 soru ile sonuca baştan yaklaşabiliriz. Ramazan ayının sonuna gelmemizle beraber hem ramazanda aldığımız kiloları vermek hem de bedenimizi yaza hazırlamak için diyet listeleri araştırılmaya başlandı.

En iyi diyet, en kolay uygulanan diyet, en kısa sürede sonuç veren diyet… Zayıflama diyetlerini uygulamadan önce bazı kriterleri gözden geçirerek kendimize en uygun diyeti belirlememiz gerekiyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı değerli Dilara Koçak ile yaptığımız söyleşide diyete başlamadan önce yapmamız gereken doğruları konuştuk. Dilara Koçak, diyet yapmak isteyen ya da karar veren kişilerin, uygulamaya başlamadan önce kendisine 5 temel soruyu sorması gerektiğini vurguluyor.

En İyi Diyet Hangisi?

Pek çok kişi, en iyi diyet hangisi diye merak ediyor. 150’den fazla çalışmanın meta analizi diyor ki dünyadaki en iyi diyet, kişinin kendisini mutlu ve rahat hissettiği ve sürdürülebilir olan diyet. Dolayısıyla bu her bireye göre farklı. Bir akdenizlinin beslenme tarzıyla uzak doğulunun beslenme tarzı birbirinden farklıdır. Bunu anlayabilmek için diyet öncesi, “Acaba bu programa, bu diyete hazır mıyım? Bu liste doğru liste mi?” diye kendimizi test edebiliriz.

 

Doğru Diyeti Seçtiniz mi?

Bunun için de diyet uygulayacak kişinin kendisine sorması gereken 5 önemli soru var;

Diyet öncesi soracağımız bu soruların cevapları, diyetimizin bize uygunluğunu, ne kadar devam ettirebileceğimizi ve sonuç alma beklentimizi karşılayıp karşılamadığını gösterebilecektir.

1 – Bu program benim için mi yazıldı?

Zayıflama diyetleri mutlaka kişiye özel hazırlanmalıdır. Tek bir diyet herkesin istediği sonucu istediği şekilde vermeyeceği gibi, tehlikeli durumlar da ortaya çıkarabilir.

2 – Bana ne vaat ediyor?

Eğer söz konusu program, bir haftada 5 kilo verdiriyor diyorsa, uzak durmanız gerekir. Özellik kilo vermek sağlıklı ve kalıcı olduğunda fayda sağlayacaktır. Beklentilerinizi mantık çerçevesine oturtup şok diyetlerden uzak durmaya çalışmalısınız.

 

3- Bütçeme uygun mu?

Diyet programlarının sürdürülebilir olması çok önemli. Bir aylık mutfak bütçenizi bir haftada bitiriyorsanız bu diyet sizin için sürdürülebilir olmayacaktır.

4 – Diyet listesinde verilen gıdaları her zaman alışveriş yaptığım markette bulabiliyor muyum? Yoksa özel bir çaba mı gerekiyor?

Diyet listesinde verilen besin maddelerinin kolay ulaşılabilir olması önemlidir.

5 – Az da olsa sevdiğim yemeklere izin veriyor mu?

Sağlık; sadece zayıf olmak, ince olmak, beden sağlığı demek değildir. Sağlık; bedenen, ruhen ve zihnen iyilik halidir. Dolayısıyla mutlu olmak için de bazı besinleri ölçülü şekilde yemek, sağlıklı ve mutlu hayatın önemli bir parçasıdır.

İptal için ESC...