Çocuklarınız İçin Evlerinizdeki Tehlike

 

Çocuklarınız için evlerinizdeki tehlikeler bazen gözünüzün önünde olabilir. Evlerimiz çocuklar için ne kadar emniyetli? Akla gelmeyecek ancak kalıcı zararlar bırakması muhtemel ürünler neler? Bu ürünlere karşı neler yapılabilir?
Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre çocukları etkileyen kazaların yüzde 93’ü kendi yaşadıkları evlerde meydana geliyor. Yrd. Doç. Dr. Ömer Lütfi Uyanık bu tehlikeleri yaratan rutin aksaklıkların dışında dikkati evlerinizden uzak tutmanız gereken kimyasallara çekiyor. Uyanık’a göre özellikle çocuklarınız için evlerinizde tehlike saçan ürünleri ve alınması gereken önlemleri sıraladık:

Ömrü Tükenen Pilleri Çocuklardan Uzak Tutun

Kullanılan pilleri uluorta bırakmayın. Akan pillerden sızan jelimsi sıvının içinde bulunan sülfürik asit ciddi bir tehlike. Bu kimyazsal cildi yakabilir ve gözlere zarar verebilir. Ayrıca pilin iç yapısında bulunan kurşun da zehirli, ağır bir metal. Oyuncaklarda ve teknolojik aletlerde unutulan eski piller çocukların eline kolaylıkla geçebilir. Bu nedenle eski pilleri evlerden ve çocuklardan uzak tutun.

çocuklarınız için evlerinizdeki tehlikeler

Antibakteriyel Sabunları Alırken Seçici Olun

Çocuklarınız için evlerinizdeki tehlikeler doğru bilinen yanlışlar ile de ortaya çıkabilir. Antibakteriyel sabunlar dozunda kullanıldığı takdirde yararlı. Ancak bu ürünler ölçülü kullanılmazsa içerdikleri kimyasallar nedeniyle öncelikle ciltte tahrişe sebep olabilir. Bunun dışında karaciğere, böbreklere, akciğerlere ve pankreasa zarar veriyor. Çocuklarınızı mikroplardan ve hastalıklardan uzak tutmak için kullandığınız  ürünlerin içeriğine ve dozuna özellikle dikkat edin.

Çok Amaçlı Temizleyicileri Çocuklarınızdan Uzak Tutun

İçlerinde amonyak bulunduran çamaşır sularıyla yapılan temizliğin ardından o alanda kalmak ve kokuyu solumak özellikle gözlerde, ciltte ve akciğerde tahrişe sebep olur. Aynı zamanda tuvalet temizliğinde kullanılan tuz ruhu gibi ürünlerde bulunan hidroklorik asit sebebiyle oluşan duman da tehlikeli. Bu duman ciltte ve iç organlarda tahrişe ve yanmaya neden olabilmektedir. Bu ürünler ile temastan ve solumaktan tüm aile bireylerinin kaçınması gereklidir.

çocuklarınız için evlerinizdeki tehlikeler

Güve İlaçlarına Dikkat Edilmeli

Kumaşları ve halıları güveden korumak için sıklıkla naftalin kullanılır. Ancak naftalin çoğunlukla ciltle birlikte gözde tahriş yapar ve ayrıca karaciğere zarar verir.
Aynı şekilde oda kokuları, mobilya koruyucuları ve güve öldürücü ilaçlarda bulunan para diklorobenzen de aynı şekilde ciltte, gözde ve boğazda yanma ve tahrişe neden olabilir. Bu nedenle bu ilaçları kullanırken başta bebek ve çocuklar olmak üzere tüm aile bireylerinin solumamasına ve sıkılan yerle temas etmemesine dikkat edilmeli.

Çocuklarınız için evlerinizdeki tehlikeler biraz dikkat ve planlama ile minimuma indirilebilir.

İptal için ESC...