Çocuğunuzu Siber Tehlikelerden Koruyun

 

Çocuğunuzu siber tehlikelerden haberdar etmek ve elinizden geldiğince korumanız aslında mümkün. Gençlerin ilgisini çeken cazibeli bir dünyanın kapısı açan internet, tehlikeli sanal oyunlarla dolu!
Eskiden ergenlerin riskli davranışları kız meselesi kavgası, sigara içmek, alkol almak gibi olaylarla sınırlıydı.
Fakat bugün teknoloji yüzünden gençlerin ilgisini çokça çeken cazibeli bir dünyanın kapısı açıldı. İntiharlara sebep olan oyunlar, takip edemediğiniz kişilerle iletişim ve  daha fazla tehlike oluşturabilecek ortamlar bu kapının arkasında.

Peki ebeveynler çocuklarını bu tehlikeli oyunlardan ve etkilerinden korumak için neler yapabilir?
Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, Çocuğunuzu siber tehlikelerden korumak ve tehlikeli sanal oyunlarla başa çıkmak için beş yol öneriyor:

Farkında Olun

Çocuklara cazip gelebilecek en son sosyal medya trendleri veya uygulamaları hakkında kendinizi eğitmelisiniz. Öğretici kaynaklardan yararlanın. Mavi Balina, 48 Hour Challenge dahil bütün oyunlardan haberdar olun.

çocuğunuzu siber tehlikelerden

Çocuklarınızın Ne Dinlediğini ve İzlediğini Takip Edin

Kapalı kapılar ardında çocuklarınızın ne dinlediğini ve izlediğini takip etmek zordur. Fakat şu da bir gerçek ki çocuklarınız ilk olarak sizi izliyor ve dinliyor. Sigara içiyorsanız bırakmanın bir yolunu bulun. Instagram, Twitter, facebook gibi sosyal medya hesaplarında zaman geçiriyorsanız, çocuklarınızı aklınıza getirin ve bu huyunuzu kontrol altına alın.

Çocuklarınızla Sakince Konuşun

“Bu tür oyunlar tehlikelidir” veya bilinçsizce kurulan iletişim “hayatını karatır” tarzı yaklaşımlarla iletişime geçmeyin. Çocuklarınıza açık uçlu sorular sorun ve gerçekten söyleyeceklerini sonuna kadar dinleyin.

Anne ve Babalardan Oluşan Bir Arkadaş Takımı Kurun

Çocuklara ve gençlere ebeveynlik yapmak gerçekten zorlu bir iştir. Bu zorlu işle başa çıkmak bir omza, desteğe, ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca arkadaş sayınız arttıkça, çocuklarınıza göz kulak olacak insan sayısı da artacaktır.

Onlara Vakit Ayırın

Para kazanmak zorunda olan ebeveynler olarak hayatımızın çoğu meşgul bir şekilde geçiyor. Aile yemekleri, film geceleri, aile bisiklet gezintileri veya diğer düzenli aktivitelerle onlara zaman ayırdığınızdan emin olun. Arabada, telefonunuzu kırmızı ışıkta kontrol etmek yerine, onu kapatıp yere koyun. Bir konuşma başlatın veya bir soru sorun. Çocuklarınızın tutkuları hakkında konuşun. Onları heyecanlandıran şeyleri öğrenin. Bu göz kamaştırıcı anlar çocuklarınız için gerçekten önemlidir.

 

İptal için ESC...