Bahçenize Bahar Bakımı Zamanı

  • HOBİLER
  • Nisan 25, 2022
  • Güncelleme Tarihi : 2022-06-17 21:38:18

 

Bahçenize bahar bakımı yapmanın zamanı geldi. Tomurcuklanan dalların baharı müjdelediği bu dönemde, bahçeler daha fazla bakıma ihtiyaç duyuyor. Özellikle şu sıralar yapılacak bakım çalışmaları, bahçelerin daha güçlü, renkli ve coşkulu olmasını sağlıyor.
Kıştan yorgun olarak çıkan doğanın canlandığı bahar mevsimi sonunda geldi. Sağlıklı ve güzel görünümlü bir bahçeye ulaşmak ise sanıldığı kadar zor değil. Bitkilerinizin suyunu, besinini ve diğer ihtiyaçlarını ihmal etmediğinizde bahçeleriniz göz alıcı güzellikte görüntüleriyle size göz kırpacak. Bahçe bakımında uzman desteği almak ya da bilimsel önerileri doğru uygulayabilmek, bahçelerin bakımında önemli rol oynuyor. Gübrelemeden ilaçlamaya, budamadan bitki ekimine kadar tüm bakım sürecinin uzman eller tarafından, doğru zamanda ve doğru şekilde olarak yapılması gerekiyor.

bahçelerde bahar

İlkbaharı hazır ve sağlıklı bir bahçeyle karşılamak isteyenler için, Haşere Kontrol ve Bahçe Bakım Hizmetleri Genel Müdürü Tekin Şengün şu konulara dikkat çekiyor:
“Kış aylarından çıkılan şu günlerde gübreleme, budama, çim alanlarının yenilenmesi, yaz mevsimi bitkilerinin dikilmesi gibi temel işlemler bulunuyor. Bu temel işlemleri yaparken püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Mevsimsel geçişlerde özellikle önem arz eden işlemler bulunuyor. Kış aylarından yaz aylarına geçerken de bahçe bakımına ayrı bir özen gösterilmesi gerekiyor.”

 

Baharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Isınan toprağa uyum sağlamaya çalışan bitkilerin gelişmesi için kürek, bel ve tırmık yardımıyla toprağı havalandırmak bahçe bakımının ilk adımıdır. Bu işlemden sonra bitki ekimi için yetersiz olduğu görülen alanlara toprak takviyesi yapılmalıdır. Bahçenize bahar bakımı yaparken ağır topraklarda sıkışma sebebiyle toprağın hava alma işlevini kolaylaştırmak için ise; toprağın delikler açılarak rahatlaması sağlanır.bahçelerde bahar
  • Dalların artık yeşermeye, bahçelerin yemyeşil bir örtüye bürünmeye başladığı bahar aylarında, bitkilerin ihtiyacı olan azot, potasyum, fosfor gibi besin maddeleri; yani gübre, toprağa verilmelidir. Gübre verilmeden önce toprak analizleri yapılmalı; eksik ya da fazla gübreleme önlenmelidir.
  • Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde, nem fazlalığını kaybetmeye başlayan toprağın çapa işlemlerinin dikkatle yapılması gerekiyor. Gübrelerin çapalanarak toprağa karıştırılması ile hem gübrenin yararı sağlanmış; hem de kışı toprakta geçiren çeşitli zararlı böceklerle mücadele edilmiş olur.bahçelerde bahar
  • Kışın yapraklarını döken ağaçların ve yazın çiçek açan süs bitkilerinin bahar ayında budanması bahçe bakımının en önemli adımıdır. Çünkü bu aylarda yapılan budama sayesinde; kuvvetten düşmeye başlamış bitkiler yeniden kuvvetlenir, sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam eder. Özellikle ağaçların kışın dondan zarar gören kısımlarının kesilip atılmalıdır.
  • Bahar ayları çim ekimi için ideal bir dönemdir ve yeniden oluşturulacak çim alanlarının toprağı bahara hazırlanır. Çim alanlarının düzenli bir şekilde sulanması gerekir. Ancak sık sulanan çim alanlar organik maddelerini çabuk kaybeder. Bu yüzden bahçenize bahar düzenlemesi sırasında sağlıklı çim alanlarına sahip olabilmek için yılda birkaç kere suni ya da organik besin takviyesi yapılmalıdır. Çimlerin tırmıkla temizlenmesi ve özellikle yabani otların ilaçlama suretiyle yok edilmesi sağlanmalıdır. İlaçlamanın rüzgârsız havada yapılması, ilaçların savrularak bitkilere zarar vermesini önleyecektir. Azalan ve seyrekleşen çim alanlarına tekrar çim ekimi yapılmalıdır.
  • Dikim yapılacak toprağın, fidanın cinsine uygun olduğundan emin olunmalıdır. Fidanın beslenebilmesi için, ihtiyaç duyulan oranda gübre belirlenerek dikim sırasında ilave edilmelidir.

İptal için ESC...