Bahçe Bakımının Püf Noktaları

  • HOBİLER
  • Nisan 8, 2023
  • Güncelleme Tarihi : 2023-04-08 06:12:55

 

En güzel hobilerden biri olan bahçe bakımının püf noktaları sizler için. Özellikle büyük şehirlerde yeşile hasret kalan insanlar, yeni bir yerleşim yeri ararken bahçe kullanımlı olmasına dikkat ediyor. Ancak bahçeler özellikle sezon geçişlerinde iyi bir bakıma ihtiyaç duyuyor. İyi, sağlıklı ve güzel görünümlü bir bahçeye ulaşmak hayal değil. Konuyla ilgili olarak ISS Bahçe Bakım ve Haşere Kontrol Hizmetleri, bahçe bakımında 5 püf noktaya dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.
Tesislerde ya da bahçelerde yer alan bitkiler ve yeşil alanların bakımı, peyzaj düzenlemeleri, ilaçlama, budama gibi hizmetlerin bilimsel yöntemlerle çözülmesi gerekiyor. Özellikle dikkat edilmesi gereken 5 püf nokta ise, bahçe bakımının iyi planlanması, dikkatli gübreleme, toprağın düzenli havalandırılması, yaprak döken ağaçların ilaçlanması ve bitkilerin her hava koşuluna uygun korunması.

Bahçe Düzenlenmesinin İyi Planlanması:

Bahçe düzenlemesinin doğru planlanmasını, güneşlik ya da gölgelik alanlara göre yapabilirsiniz. Aynı zamanda gizlenmesi istenilen kötü görüntüler, gürültü merkezleri, görmek istenmeyen manzaralı yönlere göre de düzenleme yapılabilir. Bunun için yüksek ve yoğun tekstürlü, her dem yeşil bitkiler seçilmelidir.

Dikkatli Gübreleme:

Bahçe bakımının püf noktalarından ikincisi gübrelemedir. Doğal gübreleri genellikle dikimden ve ekimden önce vermelisiniz. Kökler, tomurcuklanmadan 15-20 gün önce faaliyete geçer. Gübrenin tomurcuklar şişmeye başladığında verilmesi uygundur. Çiçek açmayan her dem yeşil bitkilerde, kış sonundan sonbahar başına kadar gübreleme yapılmalıdır. Gübrelemede gün içerisinde saat önemlidir ki gübreleme, akşama doğru gölgede yapılmalıdır.

bahçe bakımının püf

Toprağın Düzenli Havalandırılması:

Özellikle yaz aylarında tasarım ve uygulama yapılan bahçeler, kışın geride bıraktığı izleri taşıdıkları için iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Kışın yoğun yağışlar ve kar, toprağı sertleştirdiğinden toprağın hava alma özelliğini kaybettirir. Bu nedenle öncelikle toprağı çapa ile havalandırmak gereklidir.

bahçe bakımının püf

Yaprak Döken Ağaçların İlaçlanması:

Baharda oluşacak hastalık ve zararlılara karşı önlem almak gerekiyor. Genellikle yaprak döken ağaçlarda ilaçlama yapılırken, meyve ağaçları ve diğer yaprak döken süs ağaçlarının da ilaçlanması gerekiyor. İlaçlama, eğer bitkiler baharda yoğun hastalık ihtiva ettilerse tüm gövdenin yaprak dökümünden 45 gün sonra, böcek yumurtalarına karşı kışlık yağ ile ilaçlanması şeklinde ve bir ay sonra oluşabilecek mantar hastalıklara önlem olarak bakır sülfat uygulaması ile gerçekleştirilmeli.

bahçe bakımının püf

Bitkilerin Her Hava Koşuluna Uygun Korunması:

Bitkiler ancak kendileri için normal sınırlar içerisinde cereyan eden çevre koşullarında sağlıklı yaşayabilirler. Çevre koşullarının normalin dışına çıkması, toprak ve atmosferde meydana gelen anormallikler, bitkilerin hastalanmalarına neden oluyor. Elverişsiz toprak koşulları içerisinde bitki sağlığını etkileyen fiziksel nitelikteki durumlar; toprak ısısı, su, hava kapasitesi ve toprağın kimyasal yapısıdır.

İptal için ESC...