Aldatıldıktan Sonra Devam Etmek İstiyor Musunuz?

 

Aldatıldıktan sonra devam etmek, duygularına karşı gelememek doğal bir istektir. Aldatmanın pek çok türünden söz edilebilir elbette. İhanet her türlü ilişkinin içine sızabilir. Eşler arasında yaşanan ihanet bir ilişkinin yaşayabileceği en büyük krizlerdendir. Bunun pek çok sebebi olabilir; ilgisizlik, heyecan arayışı, sevginin ya da aşkın bitmesi vs.
Yasak ilişki başlarda oldukça heyecan verici ve tatlıdır, ta ki diğer taraf öğrenene kadar. İşte ondan sonra kriz patlak verir. Peki, ihanete uğrayan eş bu durumla başa çıkmak, bu krizi çözmek için neler yapabilir?

Uzman Psikolog Sibel Deniz Toledo’nun verdiği bilgilere göre, eğer ihanete uğramak kişinin gözünde asla kaldıramayacağı, affedemeyeceği bir durum ise ve kendini daha fazla bu ilişkinin içinde görmüyorsa ayrılmak belki de en doğru seçenektir. Aldatan kişi yolunu çizmiş ve diğer tarafı seçmiş ise ve dönmeyi düşünmüyorsa artık veda etmek yolu çizmek gerekir. Çünkü çoğu zaman bir şekilde cayıp geri dönse bile eskisi olmayacaktır. Mutsuz ve huzursuz bir beraberlik iki tarafı da yıpratacaktır.

“Devam” Kararı Alırsanız…

Diğer seçenek de, her iki taraf da bu krizi aşıp devam etmek istiyorsa ilişkiye sahip çıkmaktır. Peki, bu krizi aşmak ve güveni yeniden inşa edip sağlıklı bir şekilde ilişkiye devam etmek için neler yapılmalı?

1. Aldatıldıktan sonra devam etmek düşüncesinden sonra öncelikle bu konuyu karşılıklı olarak enine boyuna konuşun. Karşı tarafa aklınızı kurcalayan tüm soruları sorun. Ancak lütfen bu sırada sizi daha fazla incitebilecek detayları öğrenmemek için özellikle kurcalamayın. Net sorular sorun ve net cevaplar isteyin. Bu konuşmadan sonra da konuyu bir daha açmamak üzere kapayın.

2. İlişkinizle ilgili neyin yolunda gitmediğini beraber tespit edip, bunları düzeltmeye çalışın. Birbirinize daha fazla zaman ayırın, ilişkinize daha fazla özen gösterin, ilişkinizin başında neden birbirinizi sevdiğinizi neden birlikte olduğunuzu birbirinize hatırlatın…

aldatıldıktan sonra devam etmek

3. Affedip ilişkiye devam etme kararı verdikten sonra her fırsatta bunu yüzüne vurmayın veya her hareketten kuşku duyup dedektiflik yapmayın. Gerçekten affetmek için bir daha geriye dönüp bakmamak üzere arkanızda bırakın. İlk başlarda hiç kolay olmayacaktır ancak yapamazsanız ilişkiyi yürütemezsiniz. Bu iki taraf içinde katlanılması çok güç bir durum olur.

4. İntikam soğuk yenen bir yemektir ancak intikam almak, fırsatını bulup karşımızdakinin canını yakmak için ilişkiye devam etmek yapılabilecek en büyük hata olur. Canınız çok yanıyorsa yapabileceğiniz en iyi şey ilişkiyi kesip uzaklaşmak ve zamanın yaralarınızı onarmasına izin vermektir. Çünkü intikam için bile olsa ilişkiyi devam ettirmek her gün o yarayı kanatacaktır.

5. Profesyonel destek alın. Sorunlarınızı çözmek istiyor ancak işin içinden çıkamadığınızı hissediyorsanız bireysel veya çift olarak profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

6. Tekrar birbirinize gerçek anlamda güvenebilmeniz için kartlarınızı açık oynayın. Gizli bir şey konuştuğunuzu veya yaptığınızı ima edecek tutumlardan kaçının. Birbirinizin cep telefonlarını ya da sosyal medya hesaplarını karıştırmayın ancak gizlemeye de çalışmayın. Nerede olduğunuzu ne yaptığınızı söylemekten gocunmayın. Bunu bir hesap verme değil birbirinden haberdar olmak olduğunu unutmayın.

aldatıldıktan sonra devam etmek

7. Bir karar aldıktan sonra eş, dost ve akrabaların kafanızı karıştırmasına izin vermeyin. Tabii ki sizi seven insanlar sizin iyiliğiniz için fikir vereceklerdir. Ancak sonuçta bu sizin hayatınız. Bütün fikirleri dinleyin ama son kararı kendiniz verin. Bu kararı verdikten sonra yakınlarınıza bu konu hakkında artık konuşmak istemediğinizi ve kararınızın kesin olduğunu net bir şekilde ifade edin. Kafanızın bulanması kararınızı sorgulamanıza ve bu da daha şüpheci daha mutsuz bir ruh haline sokacaktır. Bu ayrılsanız da devam da etseniz eşit oranda geçerlidir.

8. İlişkinize verdiğiniz bu ikinci şansın bir tekrarı olmayacağını kararlı bir şekilde karşı tarafa ifade edin. İki kişi arasında yaşananları ve ilişki dinamiklerini yalnızca o iki kişi bilebilir. aldatıldıktan sonra devam etmek ile ilgili kararınız her ne olursa olsun affetmek ya da ayrılmak, kararınızın arkasında dimdik durmalısınız. Unutmayın nedenleriniz sadece sizi ve karşı tarafı ilgilendirir. Başkalarına açıklama yapmak veya kendinizi savunmak zorunda değilsiniz. Bir karar alırken hem yüreğinizin hem de aklınızın sesini eşit oranda dinleyin. Kendi iyiliğinizi ve mutluluğunuzu en üst sıraya yerleştirin.

 

İptal için ESC...