1 Haftada Tam 3,5 Kilo Verebilirsiniz

Siz de hızlı ve sağlıklı kilo verebilirsiniz.
Daha ince giyeceklerin bedensel sırlarınızı açık edeceği sıcak günler kapıda… En kısası birkaç ay sürecek diyetlerden birini tercih etmek ise kâbus gibi geliyor, değil mi? Diyetisyen Emre Uzun, sadece bir hafta sürecek yedi adımlık bir diyetle tam 3,5 kilo vermenizin sırrını açıklıyor.
Diyetisyen Emre Uzun, sadece yedi adımdan ibaret olan ve bir haftada 3,5 kilo vermeyi garanti eden diyet programıyla kilo verme serüveninde kâbusları, umutsuzlukları, irade savaşı yenilgilerini geride bırakmanızı öneriyor. Bir haftada 3,5 kilo verdiren bu program, birçok ünlü için fotoğraf çekimi veya tatil öncesi hızlı sonuç elde etmek için denenip başarılı olmuş bir yöntem. Diyetisyen Emre Uzun “Bu yöntemi kullananlar, sanki üç dört aylık bir diyet programına girmiş gibi sonuç alırlar ve kilo verebilirler” diyor.

Haftada 3,5 Kilo Vermenin Sırrı

Diyetisyen Emre Uzun bu yöntemin uzun soluklu ve kalıcı olmayabileceğini, ancak her durumda kişiyi kilo verme yolculuğuna başlatacağını ifade ediyor. Diyetisyen Emre Uzun; “Bir haftada 3,5 kilo kaybetmeniz mümkünse de bu kaybın tamamının saf vücut yağınızdan olmayacaktır.” diyor. “Her 1 kilo yağın yakılması için gerekli kalorinin açık kalması nedeniyle sadece bir haftada 3,5 kilo saf vücut yağı yakılamaz. Tabii bu hiç yağ kaybetmeyeceğiniz anlamına da gelmez.”
Diyetisyen Emre Uzun’un önerdiği program, vücuttaki insülin seviyenizin düşmesine ve suyla birlikte depolanmış karbonhidratlarınızın atılmasını olanak sağlıyor. Bu da vücutta su kaybı yaratıyor. Programın işleyiş prensibi şu: Vücutta glikojen formunda depolanan karbonhidrat yaklaşık 300-500 gram iken suda bu yaklaşık üç katı, yani 1-1,5 kilo düzeyinde. Azalmış insülin seviyesi nedeniyle böbreklerden aşırı miktarda sodyum atılınca vücudun tuttuğu su azalıyor. Azalmış vücut yağı ve su ile birlikte sindirim sisteminde sindirilmemiş besin maddeleri ve dolayısıyla sindirim yükü de azalınca kilo vermek kolaylaşıyor.
Siz de bu adımları uygulayarak sağlıklı ve hızlı şekilde kilo verebilirsiniz.

İşte O Harika 7 Adım!

Diyetisyen Emre Uzun, bu etkili programın sadece yedi adımdan oluştuğuna dikkat çekti. Her adımı izlemenize gerek olmadığını ancak ne kadar çok uygularsanız o kadar kolay kilo verebileceğinizi vurguladı. Emre Uzun: “Unutmayın ki şok diyetleri bıraktığınızda kilo alma tekrar başlayabilir. Bu nedenle bu diyeti uyguladıktan sonra, daha planlı ve sürdürülebilir bir beslenme programı uygulayarak verdiğiniz kiloların geri gelmemesini sağlayabilirsiniz.” diyerek uyarıda bulundu.

1.Daha Az Karbonhidrat ve Daha Yağsız Proteinleri Tüketin

Birkaç gün düşük karbonhidratlı bir diyet uygulayarak kilo verebilirsiniz. Kısa süreli düşük karbonhidrat alımında vücuttaki su ve şişkinlik azalır. Bu nedenle ertesi gün bile tartıda belirgin bir fark görebilirsiniz. Bunun yanı sıra yüksek protein almak da metabolizma hızınızı artırırken iştahınızı azaltır. Bir hafta boyunca nişastalı yiyecekler ile şekeri unutun. Bunların yerine karbonhidrattan düşük sebzeler ve yanında yumurta, az yağlı et ve balık tüketin.

2.Sağlıklı Besinler Tüketin ve İşlenmiş Abur Cuburdan Uzak DuruN

Tam tahıldan zengin bir diyet işinize fazlasıyla yarayacaktır. Bu besinlerin lif içeriği yüksek olduğu için doyuruculuğu fazladır ve fazla kalori almanızı engeller. Siz de hafta boyunca tam tahıl tüketmeli ve işlenmiş besinlerden uzak durmalısınız.

3. İpuçlarını Takip Edin, Kalorinizi Azaltın!
  1. Tartın: Yediğiniz besinleri tartın ve ölçülere dikkat edin
  2. Sadece Sofrada Yemek Yiyin: Gün içindeki atıştırmalıklarınızı azaltın ve akşam yemeğinden sonra bir şey yemeyin.
  3. Soslara Geçit Yok: Kalorisi fazla olan sos ve çeşnileri kullanmayın.
  4. Tıka Basa Sebzeler: Tabağınızı sebzelerle doldurun, az miktarda yağ ekleyin. Nişastalı ve şekerli besinleri olabildiğince azaltın.
  5. Yağsız proteinleri seçin: Tavuk ve balık gibi daha az yağlı protein kaynaklarını tercih edin.
  6. Kalorili içeceğe hayır: Sıfır kalorili çay, kahve ya da maden suları en iyi dostunuz olsun.
  7. Sonuç: 1 haftada 3,5 kilo vermek istiyorsanız altı ipucunu da katı bir şekilde uygulayın.
4.Ağırlık Kaldırın, Yüksek Yoğunluklu Egzersiz Yapın

Ağırlık kaldırmak gibi direnç egzersizleri, düzenli aerobik egzersizleri ile aynı miktarda kalori yakmayı sağlar. Aynı zamanda kas kütlenizi korumanıza ve artırmanıza yardımcı olur. Ağırlık kaldırmanız diyet sırasında düşebilecek hormon seviyelerinizde de artış sağlayacaktır.
Yüksek yoğunluklu birbirini takip eden egzersizler (HIIT), etkili bir yöntemidir. Araştırmalar, 5-10 dakikalık HIIT’in normal egzersize göre yaklaşık beş kat daha fazla kilo kaybına yardımcı olduğunu gösteriyor. Bir egzersiz sonrasında ya da normal antrenmanın bir parçası olarak haftada üç dört kez HIIT yapabilirsiniz.
İşte deneyebileceğiniz birkaç HIIT protokolü:
1. Oturum: 10×20 saniye sprint (sürat koşusu) ve 40 saniye dinlenme
2. Oturum: 15×15 saniye sprint ve 30 saniye dinlenme
3. Oturum: 7×30 saniye sprint ve 60 saniye dinlenme
4. Oturum: 20×10 saniye sprint ve 20 saniye dinlenme

5.Spor Salonu Dışında da Aktif Olun

Ekstra kalori harcamak ve daha hızlı kilo kaybetmek için günlük faaliyetlerinizi artırmalısınız. Kilo vermede ve obeziteyi engellemede egzersiz kadar gün içinde ne kadar aktif olduğunuz da önemlidir. Örneğin, masa başı bir iş ile gün boyu aktif olacağınız iş arasında oluşacak fark 1000 kaloriye yakındır. Bu da yaklaşık 90 ile 120 dakikalık yüksek yoğunluklu bir egzersiz yapmak demektir. Spor yapmak dışında yürüyerek, bisiklet binerek, merdiven çıkarak, ev işleri yaparak da kalori yakabilirsiniz.

6.Aralıklı Açlık Diyeti ile Metabolizmanızı Şaşırtın!

Bu adım tamamiyle sağlıklı kişiler için geçerli bir öneridir. Hiçbir sağlık problemi olmayan kişiler tercih edebilirler. “Açlık Diyeti” 24 saatin belirli dilimlerinde aç kalıp belirli dilimlerini beslenerek sürdürmek demektir. Ara ara aç kalmak, kilo vermekte etkili ve kanıtlanmış bir yöntemdir. Kısa bir zaman diliminde yemeyi kısıtlayarak kalori alımınızı azaltabilirsiniz. 16 saatlik bir açlık dilimi sonrası 8 saatlik beslenme dilimi ya da 20 saatlik bir açlık dilimi sonrası 4 saatlik beslenme dilimi gibi protokoller uygulanabilirsiniz. Bu diyetin açlık diliminde egzersiz yapmayın.

7.İpuçlarını Takip Edin, Su Tutma Oranınızı Azaltın!
  • Karahindiba özü kullanın: Su tutma oranını azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Kahve İçin: Kahve sağlıklı bir kafein kaynağıdır ve yağ yakmayı artırıcı etkisi vardır.
  • İntoleransa Geçit Yok: Gluten ya da laktoz gibi intolerans durumunuz varsa bu besinlere ara vermelisiniz. Sizi şişkin hissettiren besinlerle beslenmeyin.

Tüm bu ipuçları ve öneriler ışığında siz de 1 hafta gibi kısa bir sürede sağlıklı şekilde kilo verebilirsiniz.

İptal için ESC...