Tiyatrolarda Ne Var? 28-30 Nisan 2023

28-30 Nisan 2023 tarihlerinde  Türkiye geneli sahnelerde sergilenecek oyunları tiyatrolarda ne var yazımızda sizin için düzenledik.

Baharın hava sıcaklıklarıyla da kendini iyice hissettirmesini fırsat bilenler için zaman geçirmenin güzel alternatifleri sizin için.

 

Vahşi Ateş Ve İzci Kuşlar

Tür

Çocuk ve Genç

Oyuncular

Elif Kaman, Kıvanç Bozkır, Sibel Günday, Egemen Büyüktanır, Nazlı Özdemir, Arsal Mazmanoğlu, Demet Kızılay

Sahne

Pursaklar Devlet Sahnesi – Ankara

Oyun Özeti

Yedi Numaralı İzci Kuşlar Takımı’ndaki yavru kuşlar, ilk göç yolculuklarına çıkmışlardır. Kısa süre sonra sürülerinden ayrı düşerler ve kendilerini harap olmuş bir ormanda bulurlar. Sürülerine kavuşmanın yolunu ararlarken çaresiz bir yırtıcı, kadim bir meşe ağacı ve kontrolden çıkmış bir orman yangınıyla karşılaşırlar. Ormanın bu hale gelmesinde herkesin bir payı olduğunu ve bu zararı telafi etmek için hepsinin üzerine düşen bir sorumluluk olduğunu öğrenirler.

 

EK İŞ / Stand-Up Gecesi

Tür

Gosteri, Stand-up

Oyuncular

Aslı İnandık, Bengi Apak, Bora Akkaş, Engin Türkoğlu, Giray Altınok, İbrahim Kendirci, Mustafa Sağır, Özgün Bayraktar, Sarp Apak, Sarp Bozkurt, Sertan Erkaçan

Sahne

Donkey – İstanbul

Oyun Özeti

K-Zone Production tarafından hazırlanan ve YOLO Entertainment tarafından organize edilen Ek İş Stand Up geceleri sahnede!

Her etkinlikte, “Ek İş” olarak Stand-Up yapmayı tercih eden sanatçıların bir araya geldiği gece aynı zamanda canlı performansları da içinde barındırıyor. Her Cumartesi Donkey İstanbul’da gerçekleşecek Ek İş’te seyirci olarak yerini almak istiyorsan, hemen biletini al, bu özel etkinliktekini yerini ayırt.

BENGİ APAK
ENGİN TÜRKOĞLU
ÖZGÜN BAYRAKTAR
SARP APAK
&
AÇILIŞ KOMEDYENİ
DOĞU CAN

23.30 Live Performans – Aycan Koptur

 

84 90 62 74 / Old Fools

Tür

 

Oyuncular

Olgu Baran Kubilay, İdil Sivritepe

Sahne

Craft Yapı Kredi Bomontiada – İstanbul

Oyun Özeti

“Birini sevmek, onu her zaman, her koşulda seveceğin anlamına gelmiyor. Hatta bazen bunu yapmak o kadar zorlaşıyor ki… Ama birini gerçekten seviyorsan, üstesinden geliyorsun. Bir şekilde bir yolunu bulup atlatıyorsun ve bu seni daha iyi biri yapıyor.”

-SAAT KAÇ?
-Benim hiç zamanla aram iyi olmadı…
Peki ne yapacağız Viv? Bilsek mesela yaşadıklarımızı hatırlamayacağız… Bi’ gün aniden kazağın yok, hiç etek giymemişsin, sonra saçın, sonra sol gözün, sonra telaşın, sonra o kadar dil bilişin, sonra bir sabah hiç çocuğumuz olmamış, sonra hiç birbirimizi kırmamışız gibi olacak, hiç zorlanmamışız gibi, hiç üzülmemişsin ya da hiç korkmamışız gibi, ya da belki bir gün hiç tanışmamışız gibi olacak…

**********

UYARI:
*Epilepsi ve sinestesi hastaları için sakıncalıdır.
*Kapı açılış 19:30’dur. Etkinlik başladıktan sonra hiç bir şekilde salona alım yapılmamaktadır.

 

Kız Kardeşi

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

Nadide Deniz Korkmaz

Sahne

Kadıköy Emek Tiyatrosu – İstanbul

Oyun Özeti

Hollanda’lı oyun yazarı Lot Vekemans Antik Yunan oyun karakterlerinden İsmene’yi günümüze çağırıyor. Yazarın, beklemenin kahramanı olarak adlandırdığı İsmene, şimdinin insanı ile karşılaşmasında tekrar sahneye çıkıyor.
Kimlik inşasını kendi geçmişi üstünden gerçekleştiren İsmene’nin insan kimliğiyle şimdiki zamanda karşılaşıyoruz.
Karşılaşmak üzere.

“…
Eğer hayatımda tek bir anı
Yeniden yaşama şansım olsaydı
Tek bir an
Bilmiyorum hangisi seçerdim
Belki işte içinde en çok mutlu olma ihtimalim olanı tekrarlardım
Ki tekrar hissedeyim
Nasılmış
…”

 

Harika Şeyler Listesi

Tür

Trajedi, Dram, Komedi

Oyuncular

Bora Akkaş

Sahne

Alan Kadıköy – İstanbul

Oyun Özeti

Her şey altı yaşında bir çocuğun yazdığı bir listeyle başlar.
Dünyadaki en harika şeylerin listesi.
Yaşamaya değer şeylerin listesi.
– Dondurma
– Su savaşı
– Uyku saatini geçirip geç saate kadar televizyon seyretmene izin verilmesi

Yaşamaya değer bir sebep bulamayan annesinin hastaneye kaldırıldığını öğrenen çocuğun, ona bir hediye olarak yazdığı bu liste, zaman içinde yaşam algısını değiştiren bambaşka bir şeye dönüşür.

 

Nora 2

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

Nihan Geyran Koldaş, Tülin Özen, Tansu Biçer, Zeynep Çötelioğlu

Sahne

Bahçe Galata – İstanbul

Oyun Özeti

Oyun, Henrik Ibsen’in ünlü oyunu Nora (Bir Bebek Evi)‘nın devamı olarak Amerikalı oyun yazarı Lucas Hnath tarafından 2017 yılında yazılmıştır.

Ibsen’in metninin finalinde Nora, kocasını ve üç çocuğunu geride bırakarak evini terk eder. Lucas Hnath oyunu yazmaya başlarken aklında iki fikir olduğunu söylüyor: Birincisi bir kapı çalacak (Bu kapı, Nora’nın 15 yıl önce çıkıp gittiği evin kapısıdır.), ikincisi Torvald (Bu erkek, Nora’nın 15 yıl önce terk ettiği kocasıdır.) ve Nora, Ibsen’in metninde yapmadıkları şeyi, gerçek bir tartışmayı (yazarın deyişiyle ‘boka batmak’) yapacaklar. Dolayısıyla bir kapı çalınır, Anne Marie (Bu kadın, Nora’yı da, Nora gidince Nora’nın üç çocuğunu da büyüten kadındır.) kapıyı açar, gelen Nora’dır; tam 15 yıldır kendisinden hiç bir haber alınamayan, öldü zannedilen Nora. Ve oyun başlar.

 

444

Tür

Komedi

Oyuncular

Gülhan Kadim, Yiğit Sertdemir

Sahne

Kumbaracı50 – İstanbul

Oyun Özeti

Oyun, bir çağrı merkezinde geçiyor. “Hatırlatma Merkezi”nin şikâyet bölümünde, biri uzun zamandır çalışan, diğeri yeni işe başlayan iki kişinin gece vardiyası sırasında, çağrı sisteminde işler karışır. Buldukları çözümler ve cevaplar; gerilim ve mizahın iç içe geçtiği yüksek tempolu bir gece sonunda, onları çarpıcı bir gerçeğe ulaştırır.

 

Son Çağrı

Tür

Trajedi, Dram, Tek Kişilik

Oyuncular

İlker Yasin Keskin

Sahne

Sahne Pulchérie – İstanbul

Oyun Özeti

Selim o gün yeni bir hayata uçacaktı. Ancak daha dış hatlardayken soyulunca tüm umutları yere çakıldı.
Artık ne gidecek cesareti var ne de kalacak hevesi… O yüzden iki seçenek arasında kaldığı zaman ne yaptıysa onu yaptı Selim: Kararsız kaldı… Ama bu sefer tadını çıkararak…
Giden yolcuları pek de yolculamaya hevesli olmayan bu garip havalimanında Selim uçağa doğru yürüyüşe çıktı. Kendisini buraya getiren başka seferleri hatırlayarak… Dış hatlarda son bulan iç hatlardaki “hayata tutunma” serüvenlerini…”

“Son Çağrı”, 2001’de Cüneyt Yalaz ve Uluç Esen’in yazdığı “Yeni Bir Hayat İçin” adlı tiyatro oyunundan hareketle kaleme alınan yeni bir tiyatro projesi.
Kahramanımız Selim havalimanında sürüklenirken kendi gibi gidenlerle, gitmek isteyenlerle, gitmek isteyip de gidemeyenlerle, dönenlerle, bekleyenlerle dertleşiyor…

 

Cimri

Tür

Komedi

Oyuncular

Erkan Uyanıksoy, İbrahim Can Sayan, Hatice Cansu Karagöz, Özge Ünal, Firuze Engin, Sevcan Başaydın, Can Çelik, Murat Kural, Pelinsu Ekşioğlu

Sahne

BeReZe Gösteri Evi – İstanbul

Oyun Özeti

Altınlarından başka hiçbir şeyi sevemeyen bir adam; bu adamın cimriliği yüzünden sevdikleriyle birlikte olamayan iki bahtsız kardeş; o kardeşlerle birlikte olabilmek için türlü dolaplar çevirmek zorunda kalan aşıklar; aşıkları bir araya getirmeye çalışan bir çöpçatan; ve bütün bunların ortasında aç biilaç sırtından sopa eksik olmayan zavallı uşaklar…

Paranın pahalı, ama çok pahalı olduğu bir evde bütün bu insanların dertleri, arzuları ve zaafları çarpışınca işler sarpa sarar.

Gel gelelim, parasız dönmeyen bu dünyaya meydan okuyan bir tek şey var: “Aşk aşktır!”

 

Küçük Bir Rica

Tür

Trajedi, Dram, Tek Kişilik

Oyuncular

Dila Yağcı

Sahne

Hann Sahne – İstanbul

Oyun Özeti

Sınırların kaybolduğu bir dünyada kendi sınırlarını çizmeye çalışan editör yardımcısı genç bir kadın ve ona ait saksıda bir sardunya… Bir şeylere karar verilirken hiç ona sorulmuyor. Erkek arkadaşı kahve makinesinin yerini değiştiriyor, taksici nefret ettiği müziği açıyor, konferanslara, toplantılara hep o gidiyor ama hep gülümsüyor ve asla saygısızlık etmiyor! Hep sakin ve usturuplu… Sadece küçük bir ricası var. Krize neden olan küçücük bir ricası…
Yüzyıllar geçti değil mi?
Evrende bir dünya, suda bir hücre, yeryüzünde bir insan ve sınırlar…
Ve saksıda bir sardunya!

 

Masal Yolu

Tür

Çocuk ve Genç

Oyuncular

Gökçe Kurt, Ali Ertekin, Bahri Çakır

Sahne

Şinasi Sahnesi – Ankara

Oyun Özeti

Hayatta kötülük ve iyilik, aydınlık ve karanlık, korku ve cesaret iç içedir. Biri olmadan diğerinin anlamı yoktur.
Masal yolunda da karşımıza çıkan devler, ejderhalar, cadılar, periler, prensler, prensesler hayatın yansımasıdır. Derin bir uykudan uyanmak nasıl mümkün?
Hasta bir kalp nasıl iyileşir? Kahramanlarımız masalların sihriyle korkularını küçültüp kalplerini büyütebilecekler mi? Onları seçimlerle dolu bir macera bekliyor… Yolun sonu aydınlık mı, karanlık mı?

 

Morgue Sokağı Cinayeti

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

Çağlar Maçkalı, Mustafa Koca

Sahne

Cermodern – Ankara

Oyun Özeti

Edgar Allan Poe’nin aynı isimli kitabından Yakîn Tiyatro tarafından sahneye uyarlanmıştır.

” -Gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir. Onu vadilerin derinliklerinde arıyoruz, ancak onu bulacağımız yere, dağların tepesine bakmıyoruz.
– Ne görüyorsun, dağların tepesinde?
– Katili! ”
…Zekanın ötesini görenlere…

 

Gün Eksilmesin Penceremden

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

Erhan Adsay, Şamil Kankul, Mehmet Furkan Dikici, Caner Karabenli

Sahne

Çorum Devlet Tiyatrosu Sahnesi

Oyun Özeti

Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğumundan Viyana’da öldüğü güne kadar kendi yazdığı anılardan ve şiirlerden oluşan yaşam serüveni; aşkları, arkadaşları, sevdikleri, yakınları, gittiği okullar, ülkeler, şehirler, hayal kırıklıkları, sevinçleri, üzüntüleri… Kısacası onu şair yapan yaşam hikâyesi biyografi ve şiirleri ile tiyatro sahnesinde yeniden hayat buluyor.

 

Şerbet Hanım’ın Deli Aşkları

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

Nagehan Yazıcı, Sezer Akçe, Şerife Ünsal, Umut Kolburan, Ömer Polat, Deniz Taylan Tombul, Egecan İntepeler, Fuat Şarbalkan

Sahne

Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi – İzmir

Oyun Özeti

Güzelliği dillere destan Şerbet Hanım kavuşamadığı aşkını kalbinde yaşatır. Aşka kapalı hayatında memleketin dört bir yanından talipleri ile yaşadığı renkli mücadeleyi müzikal bir dille anlatan oyun, 1900’lü yılların İstanbul’unda o dönemin naif duygularını yansıtmaktadır.

 

Ağaçlar Ayakta Ölür

Tür

Komedi

Oyuncular

Nevra Serezli, Gökhan Mete, Meral Asiltürk, Önder Atakanlı, Emre Ozan Yıldız, Meltem Özlevent, Mehmet Selin Sağdıç

Sahne

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi

Oyun Özeti

“Ağaçlar Ayakta Ölür”, İspanyol yazar, şair Alejandro Casona’nın dünya klasikleri arasında yer alan bir duygusal komedisi. İyilik ve sevgi kavramında yoğunlaşan oyun, dağılan aileyi bir araya getirmek için büyük bir risk alan bir adamın karısına yapmaya çalıştığı iyilik üzerine kurulu. Nevra Serezli, oyunda yüreği torun özlemiyle dolu büyükanne rolünü oynayacak.

Ağaçlar Ayakta Ölür’de diğer başrolü usta sanatçı Nuri Gökaşan oynuyor. Nuri Gökaşan, bir davranışı nedeniyle vicdan azabı yaşayan ve hatasını düzeltmek için yaratıcı bir adım atan bir büyükbabayı oynayacak.

Oyunda torun rolünü genç ve başarılı oyuncu Arif Güney, güzel gelin rolünü ise Burcu Kazbek canlandırıyor. Genç oyuncu Oral Özer ise sürprizli ve gizemli bir karaktere hayat veriyor.

 

İtiraz Ediyorum

Tür

Tek Kişilik

Oyuncular

Müfit Can Saçıntı

Sahne

Nilüfer Sahnesi – Bursa

Oyun Özeti

Filmlerindeki eğlenceli kapitalist sistem eleştirisini gösterisinde de sürdüren Müfit Can Saçıntı, gösterinin isminden de anlaşılacağı gibi çeşitli konularda itirazlarını eğlenceli bir şekilde dile getiriyor.

Evlilikten, eğitim sistemine, çalışma hayatından reklamlara kadar, pek çok konuda düşündürürken güldürmeyi başarıyor.

Oyunun canlı müziklerini ise, dünyada ender bulunan kontrtenor bir sese sahip Ateş Arya yapıyor… Oyunda Kantodan “Rap”e kadar pek çok eğlenceli şarkı yer alıyor.

Müfit Can Saçıntı’nın yazdığı oyun, Avrupa’daki bazı festivallere şimdiden davet almaya başlarken, yıl boyunca Türkiye’de ve Avrupada sahnelerde olacak.

 

Gül’e Ağıt

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

Aslı Nimet Altaylar, Ayşem Yağmur Ulusoy, Can Tarakçı, Cüneyt Arda Pamuk, Çağrı Büyüksayar, Fahri Kıncır, Gülsün Odabaş, Hikmet Körmükçü, İskender Bağcılar

Sahne

Kağıthane Sadabad Sahnesi – İstanbul

Oyun Özeti

Oyun, 2004 yılında kendi ailesi tarafından öldürülerek Türkiye’de işlenen töre cinayetlerinin simgesi haline gelen Güldünya’nın hikâyesi ekseninde namus, töre ve ahlak kavramlarını sorguluyor.

 

Kürk Mantolu Madonna

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

 

Sahne

Ankara Yeni Sahne

Oyun Özeti

Sabahattin Ali’nin önemli eseri, yazarın ölümünün 70. yılında eserlerinin bir dünya klasiği olma yolunda ilerlemesi ile klasikleşen Kürk Mantolu Madonna adlı aşk romanın derin dramatik yapısını sahneye taşıyarak seyirciyle buluşmasını sağlıyor.. Muhakkak bütün insanların birer ruhu vardı,ama bir çoğu bunun farkında değildi ve gene farkında olmadan geldikleri yere gideceklerdi. Bir ruh ancak bir benzerini bulduğu zaman ve bize bizim aklımıza, hesaplarımıza danışmaya lüzum bile görmeden,meydana çıkıyordu.Biz ancak o zaman sahiden yaşamaya, ruhumuzla yaşamaya başlıyorduk ” dizeleriyle aşkın insan ruhu üzerindeki gücünü tasvir eden bu derin eseri, Tiyatroya uyarlanmış haliyle keman ve piyano ezgileri içinde izlemeye hazır mısınız ?

 

Lyrobotonlu Kaplumbağa Silva

Tür

Çocuk ve Genç

Oyuncular

Elif Küçükkoyuncu, Kadir Oğuz, Kamil Samet Selçuk, Gözde Altıntaş, Şerdan Kıpçak, Barış Demirkıran, Erekvan Enterili, Özgür Alan

Sahne

Van Devlet Tiyatrosu

Oyun Özeti

Deniz kıyısındaki Lyroboton Şehrine yağan kar, bütün hayvanları çok üşütmüştür. Isınmak için ateşe ihtiyaçları vardır. Olympos Dağı’nda olan ateşi alıp herkesi donmaktan kurtarmak için cesaret ve inanç gerekir. Hayvanların çoğu yola çıkar fakat içlerinden bir tek küçük Kaplumbağa Silva’nın hiç vazgeçmeden türlü maceralarla örülü yolu, başarıya çıkacaktır.

 

Ölü Ozanlar Derneği

Tür

Trajedi, Dram

Oyuncular

Hakan Altıner, Tayfun Yılmaz, Sadi Özen, Berkay Şengil, Berkay Şanveren, Onur Yaldız, Barış Özkoçak, Cem Bayrugil

Sahne

Besa Sahne Cevahir – İstanbul

Oyun Özeti

Ergenlik çağındaki birkaç gencin aşırı disiplinli bir yatılı okulda geçen bu hikâyesinde, okul ve aileler tarafından üstlerine yüklenen başarılı olma sorumluluğu, ailelerinin onlar için seçtiği geleceği yaşamakla kendi istediklerini yapabilmenin önündeki engeller ve bunlarla başa çıkma yöntemleri anlatılıyor.

Okula yeni atanan John KEATING, önlerine yeni bakış açıları sunarak, şiir dünyasına girmelerini, günü en iyi şekilde değerlendirebilmeleri ve Walt WHITMAN’ın dediği gibi hayata “kendi dizeleri ile katılabilmeleri” için farkındalıklarını artırmaya çalışmaktadır.

 

İptal için ESC...