Tiyatrolarda Ne Var? 21-23 Nisan 2023

21-23 Nisan 2023 tarihlerinde  Türkiye geneli sahnelerde sergilenecek oyunları tiyatrolarda ne var yazımızda sizin için düzenledik.

Ramazan Bayramı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tatilini keyifli tiyatro oyunları ile değerlendirebilirsiniz…

 

Taxim

Tür

Komedi

Oyuncular

Şevket Çoruh, Ozan Güven, Ömür Arpacı, Seçkin Özdemir, Nergis Çorakçı Başak, Mert Asutay, Rüya Demirbulut, Ahmet Balta

Sahne

Baba Sahne – İstanbul

Oyun Özeti

“TAXİM”, 2017 yapımı “EL BAR” adlı filmden esinlenerek uyarlanmıştır.

“Taxim Bistro”da yolları kesişen birbirinden farklı hayatlar…On farklı insan, on farklı kader.
Bir araya gelmesi mümkün ama bir arada yaşaması imkansız olan bu insanların yolları, bir anda beliren “hayatta kalma” kavşağında sınava tabi tutulursa neler olur?
“Taxim”, sistemin baskıcı düzeni ile kişisel bencilliklerin ve önceliklerin kesiştiği Araf’ın oyunu.
Kara komedinin doruklarından, ölümün kıyısına gelgitler yaşayan bir hikaye.
Herkes yaşamayı hak eder mi? Yaşama hakkı taksim edilebilir mi? İşte bütün sorun bu!

 

Tilkiler ve Kötü Kalpli İtler

Tür

Trajedi – Dram, Komedi

Oyuncular

Algı Eke

Sahne

Oyun Atölyesi – İstanbul

Oyun Özeti

-Tilkiler ve kötü kalpli itler?
-Onlar her yerdeler.

Nadia’nın bavulunda bir aile fotoğrafı. Halep’ten Aksaray’a, geçmişten yarına uzanan bir yol hikayesi. Masalların kabuslara karıştığı, paspasın bulaşıklarla yarıştığı, asık suratlıların ve iş buyuranların arasında geçen soluksuz bir hayat. Yollar, insanlar, camiler… Tilkiler ve kötü kalpli itler… Aman ne konuştun be Nadia! Sıcak suyla köpürt, soğuk suyla durula!

 

Çizmeli Kedi

Tür

Çocuk ve Genç

Oyuncular

Kübra Özdemir, Yıldız Gözde Muratoğlu, Yelda Püsküllü, Gülden Yılmaz, Yılmaz Karakuzu, Samet Talayman, Hilal Yüksel, Tufan Emre Ünal

Sahne

Erzurum Devlet Tiyatrosu Sahnesi

Oyun Özeti

Kral tarafından sarayda kovulan Farfara, kendine kalacak yer arar. Değirmenci Rüzgarla tanışır ve onunla yaşamaya başlar. Rüzgar, bir şenlikte Kralın kızı Narçiçeğini görmüş ve ona aşık olmuştur. Bu arada şehrin zengin ve kötü kalpli Kont’u da prensesle evlenmek ister. Farfara kıvrak zekası ile bir oyun kurarak iyi kalpli ve yoksul Rüzgar ile prensesi birbirine kavuşmasını sağlar. Bu sayede kendisi de saraya geri döner.

 

Bir Delinin Hatıra Defteri

Tür

Trajedi-Dram

Oyuncular

Mustafa Kaygusuz

Sahne

Asmalı Sahne – İstanbul

Oyun Özeti

7. derece bir memurun, sıradanlıktan, sınıfsal farklılıklardan akli dengesini yitirmesi, memurun kendi ağzından anlattığı bir oyun… Memur İvanoviç’in yaşantısında patronun kızına aşık olması, patronunun köpeğinin mektuplarını alıp patronun kızını öğrenmek istemesi kitabın başlığında söz edilen “deli” kısmını bize yansıtıyor. İvanoviç’teki tuhaflığı sınıf ayrımından dolayı olduğunu düşünebiliriz. Patronu, kızını generallerle evlendirme düşüncesindeyken zaten yaşantısından memnun olmayan İvanoviç iyice kafayı sıyırır ve gittikçe daha da kötüye gider, değiştirmesinin neredeyse olanaksız olduğunu durumlarla zihninde sorunlar yaratır çözmeye çalışır, lakin çözemez, işte bu sırada kendini yeni İspanya kralı olduğuna inandırır. Ve dönemin akıl hastalarına yapılan işkencelerine maruz kalır. Oysaki zavallı İvanoviç’in standart , sıradan bir yaşantısı vardı…

 

Kral Çıplak

Tür

Çocuk ve Genç

Oyuncular

Eda Nur Solaklı, Zeynep Yontan, Umut Can Koçmen, Meva Nur Akagün, Çağla Güner, Mert Akalın

Sahne

Tiyatro Peron – İzmir

Oyun Özeti

Masal bu ya, gösterişçi bir kral varmış ülkelerden birinde. Güzel kıyafetler giyip caka satmakmış en büyük isteği. Kral, “ne giysem, ne giysem” diye düşüne düşüne, başka hiçbir şey düşünemez olmuş. Ülkesindeki insanlar mutsuz olmaya başlamışlar ama o farkına bile varamamış bunun. İnsanlar mutsuz oldukça, birbirlerine karşı nazik olmayı da bırakmışlar. Herkes kaba saba davranmaya başlamış ülkede. İyilik yapmak unutulmuş. Durumun farkına varan “İyilik Güçleri Komitesi”, bir plan hazırlamış ve krala harika bir ders vermişler. Hayır şimdi söyleyemeyiz, küçük seyircilerimiz de geldiğinde, bir bir anlatacağız neler neler olduğunu. Hem de şarkılar ve danslarla… Çok eğleneceğiz, çok!

İyilik Güçleri Komitesi, güçlerinin tükenmesinden şikayetçidir. Bu sorunun insanların birbirine iyilik yapmamasından kaynaklandığını öğrendiklerinde sebebini araştırmaya başlarlar. Asıl problemin; Kralın kıyafet düşkünlüğü yüzünden olduğu anlaşılır. Böylece iyilik güçleri, krala dersini vermek için bir plan tasarlar. Sonunda herkes sevdiği mesleği yapabilmenin mutluluğuyla iyiliği yeniden kazanmış olur.”

 

Nasreddin Hoca

Tür

Kukla, Çocuk ve Genç

Oyuncular

Serkan Keskin, Sezin Bozacı, Sibel Altan, Taner Ölmez

Sahne

Semaver Kumpanya / Çevre Tiyatrosu – İstanbul

Oyun Özeti

Nasreddin Hoca, ülkemizde yaşayan insanının pratik zekâsını, espri anlayışını, hazır cevaplığını kısaca aklının işleyiş yollarını temsil eden keyifli bir halk kahramanı. Tiyatronun, edebiyatın, mizahın mutfağında çalışanlar için ise tükenmez bir esin kaynağı. Nasreddin Hoca, el kuklası, ipli kukla, gölge kuklası, gibi birçok kukla türünün ve kukla tekniğinin aynı mekânda kullanıldığı bir kukla gösterisi. Elli civarında kuklanın yanı sıra oyuncular da sahnede yer alıyor ve Hoca’nın hikâyelerini Işıl Kasapoğlu’nun dilinden seyirciye aktarıyor.

Işıl Kasapoğlu, işe koyulduğunda seksenli yılların ortasıydı. Oyun, Karina Cheres’in yarattığı kuklalar ve sahne tasarımıyla bütün dünyada yankı buldu. Başta Fransa olmak üzere Avrupa’da çeşitli kentlerde ve uluslar arası festivallerde yaklaşık beş yüz kez oynandı Nasreddin Hoca.

Nasreddin Hoca New York’ta düzenlenen Mayfest’te ve Sofya’da düzenlenen Sofya Puppet Fair’e katılmış ve ilgiyle izlenmiştir.

 

Rüya

Tür

Çocuk ve Genç

Oyuncular

Ceren Kaçar, Ceysu Aygen, Çağlar Polat, Emre Çağrı Akbaba, Gülce Çakır, Mehtap Gündoğdu, Nilay Bağ, Nilay Yazıcıoğlu

Sahne

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi – İstanbul

Oyun Özeti

Hayvanların kafese kapatılması, gösterilerde kullanılması, doğal yaşam alanlarından uzaklaştırılmaları nedeniyle çok üzülen bir çocuğun onları nasıl kurtardığı anlatılır.

 

Geçmem Gerek

Tür

Çocuk ve Genç

Oyuncular

Pınar Bekaroğlu, Mustafa Kılıkçı

Sahne

Eskişehir Belediye Sanat ve Kültür Sarayı

Oyun Özeti

Oyun, sınırların ortadan kalktığı, hepimize ait ortak bir dünyada yaşamak istiyorsak, müziğin, resmin, yani sanatın gücüne inanmamız gerektiğinin önemini, müzikli ve renkli bir dille anlatıyor.

 

Peter Pan

Tür

Trajedi-Dram

Oyuncular

Turgut Yalçın, Abdulsamed Evsen, Sibel Ferlibel, Merve Kozan, Furkan Işıkdemir, Gizem Karakurt, K. Emin Taşçıoğlu, Muammer Çağatay Keser

Sahne

Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi – Sivas

Oyun Özeti

Oyun, büyümek istemeyen ve hep çocuk kalmak isteyen Peter Pan’in maceralarını ele alır. Evinden ayrılıp kayıp çocukların yaşadığı Neverland’e giden Peter; peri arkadaşı TinkerBell ile beraber korsanlar, deniz kızları ve perilerle örülü bu masalsı dünyanın kapısını aralar ve çocukluğunun tadını çıkararak yaşamaya başlar.

 

Kusursuz Dünya Müzikali

Tür

Çocuk ve Genç, Müzikal-Kabare

Oyuncular

Pınar Altuğ Atacan, Mert Arat, Yağmur Topçu, Yarkın Ünsal, Şahin Can Bayır, Dilek Demir, Ayhan Bekdemir, Pelin Bölükbaş

Sahne

Zorlu PSM – İstanbul

Oyun Özeti

Kiraz kendini Kusursuz Dünya bilgisayar oyununa kaptırmış bir çocuktur. Tek isteği tüm bölümleri geçip yenilmez komutan Torumar’ın baş askeri olmaktır. Annesi: Nejla ile babası: Cemal çözüm olarak bilgisayarı, tableti ve telefonu yasaklar… Ancak Kusursuz Dünya, Kiraz’ı bırakmaz. Kusursuz Dünya’nın Yenilmez Komutanı Torumar, Kiraz’a hayır diyemeyeceği bir teklif sunar. Onu sanal dünyanın sonsuzluğuna davet eder ve Pinokyo eşliğinde bir maceraya çıkarır. Hansel ile Gratel, Kırmızı Başlıklı Kız, Yüz Yıl Uyuyan Güzel gibi birçok masalın içine dahil olan Kiraz; sonunda Torumar’ın baş askeri olabilecek midir?

Kusursuz Dünya Müzikali sizi gerçek, sanal ve masal arasında bir yolculuğa çıkarıyor!

 

Seksen Günde Dünya Turu

Tür

Çocuk ve Genç

Oyuncular

Cem Engin, Cemal Çelik, Okan Can, Manolya Elmasri, Paşa Erdoğmuş

Sahne

Bakırköy Sahne 74 – İstanbul

Oyun Özeti

Phileas Fogg dünya turunu tamamlayan kişinin çok önemli bir bilgi öğreneceğini bilir.Bir gün bu bilgiyi öğrenmek için uşağı Passeportaut ile dünya turuna çıkar. Yolculuk sırasında tren yolculuklarından gemi seferlerine , vahşi hayvanlardan vahşi insanlara ve hatta sirke bile dahil olan Fogg ve Passeportaut büyük bir maceraya atılır.

 

Bir Gece Masalı

Tür

Çocuk ve Genç

Oyuncular

Nurseli Tırışkan, Burhan Yeşilyurt, Çağlar Ozan Aksu, Güzin Alkan, Hüseyin Emre Şen,Emre Ertunç

Sahne

Kağıthane Sadabad Sahnesi

Oyun Özeti

Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası isimli oyunundan uyarlanan Bir Gece Masalı, arkadaşlık kavramı üzerine kuruludur. Oyun, ailesinin istediği gençle değil kendi istediği kişi ile arkadaşlık kurmak isteyen Şirin Kız’ın Yakışıklı Delikanlı, Güçlü Delikanlı ve Selvi Kız ile ormanda geçirdiği bir gecede yaşananları anlatır.

 

Benim Küçük Yıldızım

Tür

Çocuk ve Genç

Oyuncular

Ayşe Günyüz, Buğra Can Ildırışık, Hasip Tuz, Kamer Karabektaş, Mana Alko, Özge Kırdı, Pınar Pamuk, Tevfik Şahin

Sahne

Müze Gazhane – İstanbul

Oyun Özeti

Bir gün bir yıldız kayar… Gökyüzünden… Küçük kız onun peşine düşer… Belki gözündeki yıldıza ulaşamaz; ama bir yıldız şarkıcı kargaya, tavuklar için bir Yıldız gibi pırıl pırıl parlayan bir mısır tanesine, her nefes aldıkça bir yıldız parıldayan ateş böceğine rastlar… Hepsiyle arkadaş olur… Sonunda gerçek yıldızın içinde olduğunu sevgi kardeşlik dostluk olduğunu anlar.

 

Fındıkkıran

Tür

Çcuk ve Genç

Oyuncular

Cihan Kurtaran, Çağrı Büyüksayar, Derya Keykubat, Direnç Dedeoğlu, Dolunay Pircioğlu, Emrah Derviş Soylu, Hakan Gümüş, Pelin Budak

Sahne

Ümraniye Sahnesi – İstanbul

Oyun Özeti

Minik Clara, yılbaşı hediyesi olarak aldığı Fındıkkıran isimli oyuncağıyla özel bir bağ kurar. Görünenin ardındaki güzelliğin ortaya çıkacağı o gece hayalle gerçek arasında, başka dünyalarda büyük serüven başlar. 1800’lerden günümüze birbirinden farklı versiyonlarıyla operada, sinemada büyük ilgi gören bu halk öyküsü, tüm görkemiyle şimdi Şehir Tiyatrosu’nda sahneleniyor.

 

Mahşer-i Cümbüş

Tür

Komedi

Oyuncular

Özlem Türay, Ayça Işıldar Ak, Ayhan Taş, Burak Satıbol, Yiğit Arı

Sahne

Trump Kültür ve Gösteri Merkezi – İstanbul

Oyun Özeti

2001 yılı Mayıs ayında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü öğrencileri tarafından kurulan Mahşer-i Cümbüş, aynı yıl Eylül ayında Ankara Tenedos Kafe’de “Tiyatro Sporu” gösterilerine başladı.

Mahşer-i Cümbüş 2003 yılının ağustos ayında İstanbul’a taşınarak faaliyetlerini İstanbul’da sürdürdü. Mahşer-i Cümbüş kurulduğu günden bu yana Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde gösteriler sergiledi ve festivallere katıldı. Türkiye’de Modern Doğaçlama Tiyatro’nun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, Doğaçlama Tiyatronun gösteri biçimlerinden biri olan “Tiyatro Sporu”nu Türkiye’de ilk defa seyirci ile buluşturdu. Kuruluşunun 5. yılında kendi sahnesi “Mahşer-i Cümbüş Hayalhanesi”ni açtı. Ekip bugüne kadar 2000’ün üzerinde “Tiyatro Sporu”, 300’ün üzerinde “Beyin Fırtınası” gösterisi yaptı.

 

Sığınak

Tür

Trajedi – Dram

Oyuncular

Selin Şekerci, Uğur Uzunel, Ulvi Kahyaoğlu

Sahne

Craft Yapı Kredi Bomontiada

Oyun Özeti

Sığınak aidiyet üzerine bir oyun.
Bir şehir, bencilik, ötekiler, yalnızlık, ayrılık, çaresizlik, çok yalnızlık, vatandaşlık, çok ama çok yalnızlık…
Belki ilk aşk, belki fazlası.
Çok isterken mahrum kalanların oyunu Sığınak yaşadıkları dünyaya ait olabilmek için birkaç resmi belgeye ihtiyaç duyan çocukların hikayesi.
Birileri varoluşunu sevmiyor diye uyumak istediğin yatağı, nefes almak istediğin parkı, hayalini kurduğun üniversiteyi, aşkı, anneyi, aileyi geride bırakabilir misin?
Elini tutsunlar diye yalvarırken, tutmak isteyeni bir çırpıda geride bırakabilir misin?
Adını duyduğun anda korktuğun için pişşşt demelerini ister misin kendine?
Bir adları yok, bir evleri yok, güvenecekleri kimse yok!
Sen yapabilir misin?
Bilmem.
Belki.

 

 

İptal için ESC...