Haberler >> Bebek ve Çocuk
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Kaç çocuğunuz var? 
 1
 2
 3
 4 veya daha fazla...
 Çocuğumuz yok
  

Tüm Çocuklar Meyve İle Özgür!

Türkiye’de her 100 kişiden 1'i çölyak hastası. Her yıl yaklaşık 500 bebek PKU hastası olarak dünyaya geliyor. 10 milyon kişi ise diyabetle mücadele ediyor...
Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi önderliğinde, Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, PKU Aile Derneği ve CarrefourSA’nın desteklediği PKU, Çölyak ve Diyabet hastası çocuklara dikkat çekmek için başlatılan “Sana da YASAK mı?” isimli proje, düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.
Sağlıklı çocuklar ile diyetli çocukların ortak tüketebildikleri ve Sağlık Bakanlığı’nın da desteğiyle okullarda satılması zorunlu kılınan tek besin maddesinin meyve olması sebebi ile okullarda meyve tüketiminin artırılmasının kritik önemi, bir yıl boyunca uygulanacak olan proje ile vurgulanacak. Bu amaç doğrultusunda Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi gönüllüleri ile CarrefourSA çalışanları, her hafta bir ilköğretim okulunu ziyaret ederek; Diyabet, Çölyak ve PKU hastalıklarını öğrencilere anlatmak için hazırlanan çizgi filmi öğrencilere izletecek olup, Bakırköy’deki tüm CarrefourSA mağazalarında dağıtılacak ücretsiz hikaye kitapları ile de bilinçlendirme çalışmalarına destek verecekler.
Bakırköy ilçesinde toplam 28 ilköğretim okulunda uygulanacak proje Haziran 2012’ye kadar devam edecek olup, bu süre içinde CarrefourSA tarafından tüm okullara ücretsiz meyve dağıtılarak, çocuklar arasında sağlıklı beslenme ve meyve tüketimi teşvik edilecek.

Okullarda Meyve Tüketiminin Artması Teşvik Edilecek

Toplantıda konuşan Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Meltem Ünal Erzen, bugün, artık görmezden gelemeyeceğimiz; genetik, metabolik kökenli, akraba evlilikleri yüzünden sayıları her geçen gün artan PKU, Çölyak ve Diyabet Hastası çocukların ömür boyu diyet yapması gerektiğini belirtti. Bakırköy’ün tüm okullarında başlattıkları “Sana da Yasak mı?” projesi hakkında da bilgiler veren Yard. Doç. Dr. Meltem Ünal Erzen, "Geçen hafta başlattığımız proje, 28 hafta sürecek ve Haziran Ayı’nın ilk haftası Bakırköy’de sona erecektir. Bu süre boyunca her hafta 1 ilköğretim okulunu ziyaret ederek; 1. sınıflardan 8. sınıflara kadar tüm öğrencilere çizgi film izleteceğiz. Çizgi film gösteriminin ardından, öğrencilere özel olarak hazırlanan çantaları dağıtacağız. Öğrencilere dağıtacağımız çantalarda, her öğrenciye çizgi film, hikaye kitabı, öğrecilerin velilerine iletmeleri için hazırlatılan broşürler ve CarrefourSA’nın öğrencilerin sağlıklı beslenmelerini teşvik etmek için hazırladığı meyveler bulunmaktadır. Genç nesillerin sağlıklı beslenmesini teşvik etmek ve okullarda meyve, sebze satışının artırılmasını sağlamak bizler için oldukça önemli çünkü sağlıklı çocuklarımız ve diyetli çocuklarımızın ortak olarak tüketebildikleri tek besin maddesi meyve… Okullarda meyve ve sebze tüketiminin artırılması, sağlıklı çocuklarımızın sağlıklarının korunmasını, diyetli çocuklarımızın da aç kalmamasını sağlayacaktır ancak burada bir açıklama yapmak gerekiyor, diyabet hastaları için durum biraz farklı seyretmekte. Diyabet hastaları tüm meyveleri yiyememektedirler, doktorlarının önerdiği meyveleri yemeleri gerekiyor" dedi.
Projenin, geçtiğimiz hafta Bakırköy’de başlatıldığını fakat kısa sürede ses getirdiğini de vurgulayan Yard. Doç. Dr. Meltem Ünal Erzen, "Bursa’dan, Ankara’dan, İzmir’den, Edirne’den ve diğer şehirlerden gelen talepler doğrultusunda Türkiye’nin tüm bölge ve şehirlerine gideceğiz. Çizgi filmimizi izlemek, çocuklarına izletmek, hikaye kitabımızı okumak veya proje ile ilgili görüş belirtmek, anketimize katılmak isteyenler, bakirkoykadinmeclisi.com adresini ziyaret edebilir, bizlerle iletişime geçebilirler" diye konuştu.

Akraba Evlilikleri Hastalıklara Zemin Hazırlıyor

PKU, Çölyak ve Diyabet hastalıklarının görülme sıklığının toplumumuzda çok yüksek  olduğunu vurgulayan PKU Aile Derneği Başkanı Deniz Yılmaz Atakay ise şu bilgileri verdi:
"Ülkemizde yüzde 30'a yakın bir kesim hala akraba evliliğini sürdürmekte bu da bizi genetik ve metabolik hastalıklarda dünya birincisi yapmaktadır.
Hasta sayılarına bakacak olursak, doğumdan sonra, bebeğin topugundan bir damla kan ile teşhis edilen kısaca PKU diye vurguladığımız, Fenilketonüri hastası sayısı 15 bin... Hayatın herhangi bir döneminde aniden sizi yakalayabilen, yarın bile olabileceğiniz çölyak, hastalığına sahip birey sayısı 750 bin. Dünya Sağlık Örgütü’nün salgın diye nitelendirdiği diyabet hastalığına sahip birey sayısı, 10 milyona yakın."
Bu kadar çok diyetli bireye sahip ülkemizde, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış özel bir üretimin olmadığını belirten Deniz Yılmaz Atakay, her hasta grubunun gıdasının kendine ayrı ve özel olmasının diyetli bireylerin gerekli besinleri almasının önüne geçtiğini söyledi. Örneğin, PKU hastalarının tüketmek zorunda oldukları, düşük proteinli gıdaların tamamının ithal edildiğini ve ithalat süreçlerinin çok uzun sürdüğünü aktaran Deniz Yılmaz Atakay, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hasta çocuklar bir bisküvi ya da bir makarna için aylarca beklemek zorunda kalıyor. Oysa PKU, Yetim Hastalık grubunda olduğundan aileler olarak, çocuklarımız adına biraz daha hassasiyet ve önem gösterilmesini rica ediyoruz. Çünkü, üzülerek söylüyorum ki, diyetli çocuklar, bu ülkede aç yaşıyor. Ne marketlerde, ne eğlence yerlerinde, ne okullarda, ne zincir restoranlarda onların tüketebileceği hiçbir gıda bulunmuyor."
 
20 bin Öğrenciye Ulaşılacak

İyi beslenme politikaları çerçevesinde her bütçeye uygun sundukları ürün yelpazeleri ile sağlıklı beslenme için gerekli ürünlerin herkes için ulaşılabilir olmasını sağladıklarını söyleyen CarrefourSA Kurumsal İlişkiler ve Hukuk Direktörü Merter Özay ise, “Sana da Yasak mı?” projesi kapsamında yapacakları çalışmaları şu sözlerle anlattı:
"Bilinçlendirme çalışmalarımıza kendi içimizde başlayarak Bakırköy ve çevresindeki mağazalarımızda bu konuda personelimize eğitimler verdik. Yine proje kapsamında Kadın Meclisi gönüllüleri ile CarrefourSA çalışanları her hafta bir ilköğretim okulunu ziyaret ederek öğrencilere hastalıklara ilişkin bilgi verecek, meyve tüketimini öğrenciler arasında teşvik etmek içinse okullarda meyve dağıtımı yapacağız. Sadece okul ziyaretlerimizle 20 bin öğrenciye ulaşacağız. Ayrıca Bakırköy ilçesi sınırları içerisindeki tüm mağazalarımızda projeye özel olarak hazırlanmış ücretsiz hikaye kitaplarını dağıtarak müşterilerimiz arasında da bilinçlendirme çalışmalarımıza ivme kazandıracağız."


[30.11.2011]