Haberler >> Hastalanmamak İçin
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Ne sıklıkla hastalanırsınız? 
 Hiç hastalanmam
 Nadiren hastalanırım
 Sık sık hastalanırım
 Kronik hastalığım var
  

Kış aylarında göz kuruluğu şikayetleri artıyor

Havalar soğudukça gözlerinizde kuruma, yanma ve batma hissi gibi sıkıntılarla karşılaşıyorsanız, bazı küçük ama etkili önlemler almanızda yarar var. Kaloriferlerin üzerine nemlendirici koyarak ortamın havasını nemlendirin. Kuru göze omega 3 iyi gelir; bol bol fındık, ceviz, keten tohumu ve somon yiyin. Karda güneş gözlüğü takın, havuza gözlüksüz girmeyin. Saç kurutma makinasını ve sigara dumanını gözünüzden uzak tutun. Bilgisayar ekranını göz seviyesinin altına indirin, bol bol göz kırpın ve kirpiklerinizi özel kirpik temizleme solüsyonuyla yıkayın!
Kuru, rüzgarlı ve soğuk hava; normalde yaklaşık yüzde 10 oranında görülen göz kuruluğunun artmasına neden oluyor. Kış aylarında en sık görülen göz problemi olan göz kuruluğu, görme performansını ve yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yonca Akova; kış aylarında artan göz kuruluğu şikayetlerinin nedenleri ve çözüm yolları hakkında bilgiler verdi.
Göz kuruluğu; gözde batma, yanma, kum varmış hissi, kaşıntı, görme bulanıklığı ve yorgunluğa neden olur. Hastalar özellikle ışığa karşı hassasiyet, gözde yaşarma, kitap okurken göz kapaklarında ağırlık hissi, sigara dumanında, rüzgarlı ve soğuk havalarda gözde rahatsızlık hissinde artış gibi şikayetlerde bulunurlar.
Kış aylarında kuru göz şikayetlerinde ciddi oranda artış görülür. Soğuk ve rüzgarlı havalarda, kışın kaloriferli ortamlardaki kuru ve nemsiz hava nedeniyle hastaların şikayetleri artar. Bu durum kişinin görme performansını ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Hastaların kızarıklık, ağrı ve gözlerde yorgunluk hissi gibi şikayetler olması durumunda ihmal etmeyerek göz doktoruna başvurması gerekir.

Kadınlarda daha sık görülüyor

Özellikle orta, ileri yaşta ve kadınlarda daha sık görülen kuru göz hastalığı; kontak lens kullananlarda, uzun süreli bilgisayar kullanımında, sigara içenlerde veya sigara içilen ortamlarda bulunanlarda, katarakt ve lazer cerrahisi geçirenlerde sık görülür. Ayrıca romatizmal hastalıklar, diyabet ve tiroit hastalıklarında kuru göze daha sık rastlanır. Bunun yanı sıra hipertansiyon, alerji ve astım gibi çeşitli hastalıklar nedeniyle ilaç kullanımı kuru göz şikayetlerini artırabilir.
Kuru göz tedavisinde göz doktorunun önerdiği damla veya jel şeklindeki gözyaşı tedavisinin kullanılması, şikayetleri büyük oranda kontrol altına alır. Gözyaşı damlalarının özellikleri ve içerikleri çeşitli farklılıklar gösterir. Hastanın gözünün durumuna göre, doktor en uygun olanını önerir.

İlaçlar neden olabilir

Daha ileri kuru göz hastalarında ise inflamasyonun baskılayıcı damlalar kullanılarak, kişinin doğal gözyaşı artırılır ve hastalığın tedavisi sağlanır. İleri kuru göz hastalarında, geçici veya uzun süreli tıkaç tedavisi de uygulanır. Ayrıca kuru göze neden olabilecek durumlardan ve ilaçlardan uzak durmak en önemli korunma yöntemidir. Göz kuruluğuna yol açan sistemik ilaçların mümkünse yan etkisi olmayan ilaçlarla değiştirilmesi gerekir.

Kuru gözden korunmak için basit ama etkili önlemler

• Kalorifere nemlendirici: Kışın kaloriferli veya klimalı ortamlarda, buharla havanın nemlendirilmesine dikkat edilmeli. Kaloriferlere nemlendirici konarak veya soğuk buhar üfleyen nebulizatör kullanılarak ortamın nemlendirilmesi, kuru göz şikayetlerini büyük oranda rahatlatır.

• Ceviz ve fındık yiyin: Soğuk havalarda ortaya çıkan kuru göze bağlı oluşan inflamasyonun tedavisinde omega 3 alımı büyük yarar sağlar. Bu nedenle; ceviz, fındık, keten tohumu ve somon gibi omega 3’ten zengin besinler sıkça tüketilmeli veya omega 3 içeren haplar alınmalı.

• Bol bol su için: Göz kuruluğunu önlemek için su ve sıvı gıdaların alımı artırılmalı.

• Karda güneş gözlüğü takın: Rüzgarlı havalarda, rüzgarın etkisini azaltmak için koruyucu gözlük kullanılmalı. Kışın, özellikle karlı havalarda güneş gözlüğü kullanımı; hem ultraviole ışınlarından hem de rüzgardan ve soğuktan korunmayı sağlar.

• Havuza gözlüksüz girmeyin: Yüzme sırasında havuzdaki kimyasal maddeleri gözden uzak tutmak için koruyucu gözlük takılmalı. 

• Fönü gözünüze tutmayın: Saç kurutma makinesi, araba ısıtıcıları gibi cihazların göze direkt hava üflememesine özen gösterilmeli.

• Sigaradan uzak durun: Sigara, göz kuruluğu belirtilerini arttırdığı için sigara içilen ortamlardan uzak durulmalı.

Bilgisayarlar göz seviyesinin altına!

Göz kuruluğuna neden olan en önemli etkenlerin başında gelen bilgisayar kullanımında bazı püf noktalara dikkat edilmeli. Bilgisayar ekranı, göz seviyesinin aşağısında olmalı.  Göz seviyesinin üzerinde bulunan bilgisayar ekranına bakmak için gözleri daha fazla açmak gerekir. Bu durum konsantrasyon artışı nedeniyle de göz kırpma sıklığını azaltarak, göz kuruluğunun artmasına neden olur. 
Uzun çalışma dönemlerinde gözleri kapatmak, dinlendirmek, göz kırpmayı artırmak ve çalışırken 5 dakikalık aralar vermek kuru göz şikayetlerini en aza indirir.
Sıklıkla göz kuruluğuna neden olan, göz kapağı hastalıkları blefarit ve meibomit gibi sorunlarda; kirpik dibi temizliği ve sıcak pansuman yapılmalı.  Kirpik dibi temizliği için özel temizleyici solüsyonlar kullanılabilir.


[10.01.2018]


 
 
DİĞER HABERLER  
Bağışıklığınızı güçlendirmek elinizde
Yorgunluğa neden olan 9 şey
Bağırsaklara ne iyi gelir?
Bronşiolite karşı 10 önlem
Kolesterolümüz soğuk havalarda artıyor
Kemikleri güçlendiren 7 vitamin
Kış aylarında göz kuruluğu şikayetleri artıyor
El ayak ağız hastalığından korunmak mümkün mü?