Haberler >> Çocuk Sağlığı ve Bakımı
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Çocuğunuzu en çok doktora götürme nedeniniz? 
 Bademcik İltihabı
 İştahsızlık
 Grip
 Nezle
 Bronşit
 Obezite
 Ateşlenme
 Diğer
  

Anne Sütüyle Beslenme (1)

Yenidoğan bebekler tüm memelilerin en zayıfı ve anneye en çok bağımlı olanıdır. 16 haftalık gebelikten itibaren anne göğsü süt salgılamaya hazır hale gelir. Doğumdan sonra emzirmenin başlamasıyla birlikte meme, plasentanın yaptığı bazı görevleri yapar ve bebeğe sindirimi kolay olan hazır besinler ve enfeksiyonlardan koruyan çeşitli immunolojik faktörler sunar. Emzirme yenidoğanın anneye tam bağımlılıktan bağımsız yaşamaya geçiş dönemidir.

Memenin Yapısı 

• Meme, orta kısmı 5-7 cm kalıklıkta olan 10-12 cm çapında bir organdır. Gebelik dışında erişkin meme 200 g dır, gebelikte artar ve 400-600 g olur. Emzirme sırasında ise 600-800 g dır.
• Meme derisi meme başı, areola ve genel deriden oluşur. Meme ucunda 15-25 süt kanalının ağzı vardır. Süt kanallarının etrafında küçük kas dokular vardır.
• Meme areolası ortada 15-16 mm dir. Çapı gebelik ve emzirmede artabilir. Oldukça elastiktir. Kas sistemi süt kanallarının emzirme sırasında boşalmasına yardım eder. Buradaki yağ bezleri de gebelikte büyür ve salgıları ile meme başının yağlanmasını sağlayarak emzirmede meme başı ve areolayı korur.

Sütün Oluşumu

• Süt yapımı 2 evrede oluşur. Birinci evre, doğumdan 12 hafta önce başlar. Evre 2 ise, doğumdan 2-3 gün sonra başlar. İlk 10 gün sonunda sütün içeriği değişerek matür süt haline gelir.
• Prolaktin gebelikle beraber yükselmeye başlar ve doğumdan 2-3 hafta sonra en üst düzeye erişir. Süt salgısının devamlılığı bebeğin emmesine  bağlı olarak artan prolaktin salgısının bir sonraki emzirmeye yetecek kadar yapımının sağlanmasına bağlıdır.
• Alkol, oksitosin salgısını, sigara da prolaktin salgısını azaltarak süt üretimine zarar verir.
• Süt üretimi, bebeğin ihtiyacına göre düzenlenir. Annenin beslenmesi, yaşı, vücut ölçüleri ve doğum sayısı da süt üretimini etkiler.
• İnsan sütü, kolostrum, geçiş sütü ve matür süt olarak 3 e ayrılır.
• Doğumdan sonraki ilk haftadaki süte kolostrum denir. İlk 3 günde, her beslenmede 2-20 ml, toplam 100 ml. dir. Sarı renklidir. Bu rengi beta karoten verir. Yüksek proteinli düşük yağlı, düşük kalorili ve özellikle salgısal IgA başta olmak üzere immunglobulinlerden zengindir.
• Geçiş sütü: Doğumdan sonra 7-15. günler arasında üretilen süttür. Protein miktarı azalır, laktoz, yağ ve enerji içeriği artar.
• Olgun süt: protein ve böbrek solüt yükü düşüktür. Beyin ve retina gelişmesi için gerekli olan uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitlerinden zengindir.

Prof. Dr. Bülent ZÜLFİKAR
İstanbul Üniversitesi
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD
Hematoloji – Onkoloji Bilim Dalı
Öğretim Üyesi


[16.01.2009]


 
 
DİĞER HABERLER  
Anne Sütüyle Beslenme (1)
ÇOCUK GELİŞİMİNDE ÇEVRESEL ETKİLER VE SORUNLAR (3)
ÇOCUK GELİŞİMİNDE ÇEVRESEL ETKİLER VE SORUNLAR (2)
ÇOCUK GELİŞİMİNDE ÇEVRESEL ETKİLER VE SORUNLAR (1)
KULAK VE BADEMCİK İLTİHABI
ALERJİK OLAYLARDAKİ SOLUNUM YOLU PROBLEMLERİ
ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI