Haberler >> Uzmanla Söyleşi
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
Sarkan Göğüsler Eski Formuna Kavuşuyor

Farklı yaş gruplarında yer alan, güzelliğine düşkün kadınlar en çok göğüs dikleştirme operasyonlarını tercih ediyor. Deri elastikiyeti azaldığında göğüslerin şekil ve sıkılığını kaybedip sarkmaya başladığını belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, göğüs dikleştirme işlemi olan Mastopexy ile sarkan göğüsleri uzun bir dönem için kaldırarak yeniden şekillendirdiklerini belirtiyor. Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, merak edilen soruları yanıtladı:

- Mastopexy nedir?
Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu:
Bedensel şekil bozuklukları ruh sağlığını olumsuz etkiliyor, göğüslerinden şikayetçi olan kişiler kendini farklı hissederek çeşitli sorunlar yaşayabiliyor. Bu sorunlar, göğüs estetiği uygulaması olan Mastopexy ile kolayca gideriliyor. Mastopexy, göğüsteki fazla deriyi alıp geri kalan dokuya ve meme uçlarına yeniden şekil vererek sarkık memeleri kaldırma işlemine deniyor.

- Göğüs dikleştirme ameliyatı kimlere uygulanıyor? 
Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu:
Meme dikleştirme ameliyatı kişinin görünüşünü ve özgüvenini artırıyor.  Operasyona karar vermeden önce hastanın beklentilerini iyice gözden geçirmesi gerekiyor. Mastopexy için en uygun adaylar sağlıklı, duygusal olarak işleme hazır ve bu ameliyatla yapılabilecekler konusunda gerçekçi düşünceye sahip kadınlardır. Genellikle en iyi sonuçla, küçük ve sarkık göğüslere sahip kadınlarda elde edilir. Her boydaki göğüs kaldırılabilir, ama elde edilen sonuçlar ağır göğüslerde kalıcı olmayabilir. Birçok kadın Mastopexy işlemini gebelik veya emzirme sonrası talep eder. Yeni bir gebelik düşünülmesi durumunda işlemin ertelenmesi gerekir. Mastopexy gebelik ve emzirmeye engel değildir, ancak işlem sonrası gebeliklerde göğüsler eski haline döneceği için operasyonu geçersiz kılar. Yerçekimi, hamilelik, yaşlılık ve kilo değişiklikleri yeni sarkmalara neden olabilir. Bu işlem, meme protezi ile birlikte yapıldığında sonuç kalıcı olacaktır.

- Operasyonun yan etkileri var mı?
Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu:
Tüm meme kaldırma operasyonlarında iz kalır. Bu izlerin daha az belli olması için bikini ve sutyen altında kalacak şekilde ayarlanır. Meme dikleştirme ameliyatının basit bir işlem değildir ve deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Bu operasyonda da yan etki veya anestezi reaksiyonu ihtimali vardır. Mastopexy ameliyatı sonrasında seyrek de olsa kanama, enfeksiyon ve meme başında kalıcı his kaybı görülebilir. İşlem sonrası 1 haftalık antibiyotik tedavisi ile 1 aylık şişlik azaltıcı ilaç tedavisi uygulanır.

- Operasyonun maliyeti nedir?
Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu:
Kişinin sarkık göğüslerinden kurtularak kendine olan güvenini artıran bu yöntemin maliyeti, yaklaşık 8 ila 12 bin TL arasında değişir.


[07.01.2014]