Haberler >> Uzmanla Söyleşi
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
31 Mayıs Dünya Sigarasızlık Günü’nde Sigarasız Hayat

ailem.com: Sigara bağımlılığından kurtulmaya nasıl karar verilmelidir?
Dr. Çağatay Karşıdağ: Sigarayı bırakmaya çalışanlar genellikle birden karar vererek bırakırlar. Bu kişiler şanslıdır. Çünkü bırakmayı, yani can dostundan ayrılmayı kesin kabul eden kişilerin sigarayı bırakma başarısı daha yüksektir. Ancak kesin bir karar verilememişse veya kendi isteğinin dışında bırakmaya çalışıyorsa bu sadece sigara kullanımına ara verildiği, yakın zamanda yeniden sigaraya başlanacağı anlamına gelmektedir.

ailem.com: Sigarayı bırakma sürecinde karşılaşılan zorluklar ve uygulanması gereken kurallar nelerdir?
Dr. Çağatay Karşıdağ: Nasıl ki alkol, eroin, kokain gibi maddeler bırakıldığında bir yoksunluk krizi yaşanırsa, sigarayı bırakma dönemlerinde de yoksunluk krizi yaşandığı, kullananlar tarafından açıkça fark edilmektedir. Bu zorlu dönemde mutlaka uygulanması gereken 5 kural şunlardır:
1. Sigarayı bırakmaya hazır olun: Kesin bir bırakma zamanı belirleyin. Sigara içilen ortamlardan artık uzak durun. Sigarayı bırakma girişimlerinizi hatırlayın, böylece nelerin işe yaradığını nelerin boş girişimler olduğunu gözden geçirin. Sigarayı bırakmadan önce ASLA SON KEZ (BİR NEFES BİLE) SİGARA İÇMEYİN.

2. Çevrenizden yardım ve destek isteyin: Çevrenize sigarayı bırakmak istediğinizi ve size bu konuda yardımcı olmalarını rica edin. Çevrenizde sigara içilmemesine dikkat edilmesini isteyin. Sağlık danışmanınızla görüşün. Bireysel, grup terapilerine başvurun.

3. Yeni yetenekler ve davranışlar geliştirin: Dikkatinizi sigara içme isteğinden başka konulara çekmeye çalışın. İlk kez sigarayı bırakıyor iseniz günlük rutin davranışlarınızı değiştirin, işe, okula başka yollardan gidin, yaptığınız rutin işleri başka şekillerde yapmaya çalışın ki size sigarayı otomatik olarak hatırlatacak durumlarla karşılaşmayın. Kendinize genel stresinizi azaltacak eğlenceli uğraşlar bulun. Bol su veya bağımlılık yapmayan ve kilo aldırmayan başka sıvılar için.

4. Zorunlu durumlarda doktorunuzun önerdiği destek niteliğindeki ilaçları kullanabilirsiniz. Nikotin bandı, nikotin sakızları veya bupropion etken maddeli bazı ilaçlar bu amaçla kullanılmaktadır. Ancak ilaçları kendi başınıza karar verip almayın, mutlaka bir doktor kontrolünde kullanın.

5. Kendinizi, sigara içmeyi bırakmanın zorluklarına ve kimi zaman da yeniden başlama riskine karşı hazırlayın. Bu arada kilo alma riskine karşın kendinize uygun bir diyet ve egzersiz programı yapın.


[30.05.2006]

1  2  3

2/3