ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
Çocuğunuza en çok hangisini alırsınız? 
 Giyim
 Oyuncak
 Kitap
 Çikolata-Şeker
 VCD-DVD
  
 
Diş Çıkarken Yaşanan Huzursuzluklar
 
Bebeklerin bir kısmı diş çıkarttıkları sırada oldukça zor günler geçirirken, bir kısmı da oldukça normal bir şekilde bunu atlatırlar. Bebeğinizin dişleri tam olarak çıkmadan önce diş etlerinde bir şişkinlik olur ve bu şişkinlik bebeğin dişleri görünene kadar devam edebileceği gibi bazen de hiç bir belirti göstermeden aniden çıkıverirler. Bebeklerin en uygun diş çıkarma dönemleri 7. aylarıdır. Kimi bebeklerin ise ilk aylarında dişlerinin çıkacağı yerlerde bir takım bulgulara rastlayabilirsiniz. Bazen diş çıkarma zamanı genetik olarak, ebeveynlerin diş çıkarma zamanlarına da bağlı olabilir. Bebeklerin bir kısmında birinci yıllarını bitirmek üzere oldukları zamanlarda diş çıkardıkları da gözlenmiştir.

Bebeklerin dişleri çıkmadan önce ki bir kaç ay içinde belirtiler başlar. Bunlar her bebekte farklı şekillerde olabileceği gibi bazılarında da aynı olabilir. Bebeklerde en çok görülen belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir:

Huysuzluk
Bebeğin dişi çıkma sırasında bir takım iltihaplanmalara sebebiyet verdiği taktirde ve diş çıkmakta hızlandığı zamanlarda her zamankinden daha çok acıya sebebiyet verebilir ve bu acı hiç durmadan uzun süre devam edebilir. Bu gibi durumlarda bebekler acılarından dolayı normalden daha huysuz davranışlarda bulunabilirler ve bu bazen oldukça uzun sürede sonra erebilir.

Salya
Bebeklerin, ilk aylarında salya akıttıkları gözlenir fakat bu durum bebek diş çıkartmaya başlayacağı dönemlerde artış gösterebilir.

Yanak ve Kulakta Hassasiyet
Bebeklerin dişleri çıkarken yanaklarında ve de kulaklarında ağrı olmasının nedeni dişetlerinde meydana gelen acının sinirler sayesinde buralara ulaşmasıdır. Buna bağlı olarak bebeklerin diş çıkarmadan önce kulakları ve yanaklarının daha çok hassaslaştığını ve ellerinin sürekli bu bölgelerde olduğunu görürsünüz. Bebeğinizin kulaklarında acı hissediyor olmasının nedeni sadece diş çıkarmasından dolayı da olmayabilir. Bazen kulağın zararlı maddelere maruz kalmasından kaynaklanabilir.

Ağrı
Bebeğin ağzında diş çıkmaya çalıştığı sırada dişetine fazlasıyla basınç uygulamaktadır bu nedenle burada bir takım iltihaplanmalar meydana gelebilmektedir. Bu iltihaplanmaların bir kısmı bebeğin çok acı hissetmesine neden olurken bir kısmı hiç acı vermeyebilir. Bebeklerin çıkarırken en çok acı hissettikleri dişler ilk önce çıkan diş ile azı dişleridir. Azı dişleri bebek birinci yılını bitirdikten sonra çıkar.

1  2  3

1/3  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<