ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
Çocuğunuza en çok hangisini alırsınız? 
 Giyim
 Oyuncak
 Kitap
 Çikolata-Şeker
 VCD-DVD
  
 
Biberona Geçiş
 

Bazı anneler doğumdan kısa bir sonra iş hayatlarına geri döneceklerinden ve bebeğe ek besin vermeyi tercih ettiklerindendir ki biberon kullanarak bebeklerini beslemeyi tercih ederler. Biberonla beslenen bebeğin annesi kendine daha fazla zaman ayıracaktır ve özel işlerini daha rahat yapacaktır. Annenin bulunmadığı zamanlarda bu şekilde bebeğin beslenmesi sağlanabilir. Bu nedenlerden dolayı biberon tercih edilebilir. Ayrıca bazı bebekler anne sütüyle tam olarak beslenemezler doktor bebeğe emzirmenin haricinde mama verilmesi gerektiğini söyleyebilir. Bu durumda günün bir bölümünde biberon kullanırken bir bölümünde bebeği emzirmek gerekir.

Fakat bazı anneler biberon kullanmaya şiddetle karşı çıkarlar. Onların bebekleri emerek yeterli besini alırlar ve ek besine ihtiyaçları yoktur. Bebeğin biberonu alışkanlık haline getireceğinden endişelenirler ve bebek emmeyi bıraktıktan sonra direk bardağa başlamak isterler. Bebek biberonu reddettiğinde bunun için ısrar etmek istemezler.
Bebek biberona başlamadan önce annesini emiyorsa biberona alışması zor olabilir. Biberona başlama zamanı 2. ay içerisinde gerçekleşebilir. Bundan önce biberona ihtiyaç duyulmayabilir

Henüz çok küçük olan bebeğe inek sütü vermek zararlı olabilir, bu nedenle biberona anne sütü eklenebileceği gibi piyasada satılan hazır mamalarda kullanılabilir. Bebeği biberonla beslerken bunun miktarının ne olduğunun saptanması gerekir. Bu da bebeğin ne kadar beslenmek istediğine bağlıdır. Bebeği biberonla beslerken aşırıya kaçmamaya özen gösterin ve bebek istemediğini belli etmeye başladığında öğünü sonlandırın.

1  2

1/2  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<