ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
Oyunun 'iyi edici' niteliği olduğu fikrine katılıyor musunuz? 
 evet
 hayır
  
 
Tuvalet Eğitimi
 

Çocuklara tuvalet eğitimi vermenin özel bir yaşı yoktur. Bazı çocuklar 18-24 aylar arasında buna hazır gibi görünürler; bazıları da 2 1/2 yaşına kadar hazır olmaz. Doğru zaman çocuğun fiziksel ve duygusal olarak hazır olmasına bağladır. Çocuğunuzu tuvalet eğitimi için, yemeye ve uyumaya zorladığınızdan daha fazla zorlayamazsınız. Bol miktarda zamana, anlmayışa ve sabra ihtiyacınız olacaktır. Çok ufak gelişmeliri bile cesaretlendirin; ceza veya zorlamadan kaçının ve işi mümkün olduğunca eğlenceli bir hale getirin.

Çok fazla üzerine düşerek, aşırı kızgınlık veya rahatsızlık göstermekten kaçının. Bu, çocuğunuzun tuvelet kullanmaya karşı gösterdiği geçici direnci daha büyük bir problem haline getirir. Çocuğunuz bağımsız olmak için mücadele vermektedir. Çocuğunuza tuvalet kullanmanın basamaklarını gösterin ve bunları yapmayı veya reddetmeyi kendisine bırakın. Direnç gösterme veya iletişim eksikliği ile ilgili belirtiler ortaay çıkar çıkmaz eğitime son verin. Başarı, eğitimin çocuğun adımlarına ve ilgi düzeyine uygun yapılmasına bağlıdır.

Eğitime çocuğun 2. doğum gününden sonra başlandığında, işlem genelikle 4 ay sürer. Çocukların çoğu, eğitimine ne zaman başlanmış olunursa olsun, 2 1/2 yaşlarında fazla güven vermezler. Çocuğu kaka yapmaya alıştırmak, çişe alıştırmaktan daha kolaydır. Çünkü çocuklar günde 1-2 kez kaka, 8-10 kez çiş yaparlar. Ayrıca çocuğun kakasının geldiğini gösteren belirtileri görmek ve oturağa oturtmak daha kolaydır. İdrar yapmak bazı çocuklara hissetmek ve oturağı yetişebilmek açısından daha düzensiz, çabuk ve zor gelir. Ancak pek çok çocuk kakasından önce idrarını kontrol edebilir. Her iki şekilde de, çocuğunuzun yolunu izleyin.

Çocuğunuz bezinin ıslak olduğunu anlayamadıkça tuvalet eğitimine başlayamazsınız. Bundan sonra, tuvaleti başarı ile kullanabilmek için, çocuğun idrar yapma hissini tanıması gerekir. Eğer çocuğunuzda aşağıdaki özellikler varsa tuvalet eğitimi içinr hazır demektir:

· Gün boyunca en az 2 saat kuru kalıyorsa veya uykudan kuru uyanıyorsa,
· Kakası düzenliyse ve önceden tahmin edilebiliyorsa,
· Kakası veya çişi geldiğind6e duruşu, yüz hareketleri veya sözleri değişiyorsa,
· Basit emirleri yerine getiriyorsa,
· Bonyoya giderek çok az yardım ile giyinip soyunuyorsa,
· Bezi ıslık olduğunda rahatsız görünüyorsa ve değiştirilmesini istiyorsa,
· Bezini ıslandığını haber veriyorsa,
· Oturağını veya tuvaleti kullanmak istiyorsa,
· Büyük çocuk iç çamaşırı giymek istiyorsa.

Kaka ve çiş eğitimini basit yollarla verin. Eğitime başlamadan önce, çocuğa vücut parçalarının adlarını, çiş ve idrar yapma ile ilgili sözcükleri öğretin. Arkadaşlarınız, komşularınız, çocuğunuza bakan diğer kişiler ve öğretmenleri de bazı şeyler duyacağından kelimeleri dikkatli seçin. Çocuğunuzun ve diğerlerinin aklını karıştıracak, utandıracak, çirkin sözcüklerden kaçının. “Kirli”, “yaramaz” veya “pis” gibi negatif sözler çocuğunuzu utandırabilir.

Çişi veya kakası geldiğinde size haber vermesi için çocuğunuzu cesaretlendirin. (Erkek çocuklar başlangıçta oturarak çiş yapmasını öğerenebilirler.)

Çocuğunuz kaka yapmadan önce homurdanabilir, bazı sesler çıkarabilir veya oyununa ara verebilir. Yüz kırmızılaşır. Bu belirtilerin kaka ile ilgili olmduunu kendisine anlatın; bu dönem oturağı denemek için uygundur. Oturağı çocuğun odasına veya gün boyunca en fazla vakit geçirdiği yere koyun. Uygun yere koymak onun bunu hatırlamasına yardımcı olur ve oyun oynamasını çok fazla engellemeğz.

Eğitim döneminde, çocuğunuzun giysileri kolay giyilip çıkarılabilir olmalıdır.Oturakta başarılı olduktan sonra bez kullanmıyı bırakın. Çocuğu atılabilir pantolonlardan giydirin veya altını açık gezdirin. Bazı çocuklar için atılabilir pantolanlar pamuklulara göre pek uygun olmayabilir; bez varmış izlenimi verebilir. Çocuğunuz başarılı olduktan sonra, onu övün ve cesaertlendirin. Ancak çok fazla övgü de çocuğun dikkatinin azalmasına yol açar. Bazı çocuklar sifonu çekmenizi seyretmek isteyebilir. Bazıları da sifonu kendileri çekmek isteyebilirler. Bazıları artık malzemenin kendilerinden uzaklaştıktan sonra nereye gittiğini merak eder. Kız çocuğunuza daima önden arkaya doğru tek bir hareketle (öne arkaya hareketlerle değil) temizlemesini öğretin. Bu çok önemlidir; çünkü kızarda üriner açıklık anüse çok yakındır ve bu nedenle bakteriler idrar yollarına kolayca girerek enfeksiyona yol açabilir.

Çiş kazaları ile ilgili olarak hazırlıklı olun, ancak bunlar için çocuğunuzu cezalandımayın veya azarlamayın. Gün boyunca bazı kazaların olması, çocuğunuzunun denediğini gösterin. Ancak oturaraktan kalktıktan sonra sürekli kazaların devam etmesi tam olarak hazır olmadığının göstergesidir.

Tuvalet eğitimi
Tuvalet eğitimi sırasında, çocuğunuza oturağı her saat başı kullanmasını hatırlatın. Küçük çocuklar için oturaklı sandalyeye oturmak normal tuvalete oturmaktan daha kolaydır. Çünkü, ayakları yere değer ve bu da ona güven verir.

Çocuğunuz mesanesini ve bağırsaklarını kontrol eden kasları gevşetmenin yollarını öğrenmek için biraz daha zamana ihtiyaç duyabilir. Çocuunuz oturağa oturmak için endişeli ve dirençli görünüyorsa veya çok fazla kaza oluyarsa, eğitimi bir süre için erteleyin.

Bazı çocuklar zorlamaya karşı direnç göstermek için kakalarını ertelerler ve bu da kabızlığıa yol açar. Kaka iyice büyür, sertleşir ve çıkarken ağrı verir. Bu olay çocuğun orutarak kullanmasını daha da güçleştirir. Kabızlıı önlemek için, çocuğunuza uygun miktarda lif içeren besleyisi besinler verin. Bunlar kakanın yumuşamasını ve kolayça geçmesini sağlar. Çocuğunuz kaka yaparken rahatzsız görünüyorsa veya kasasında bir değişim fark ediyorsanız onu doktora götürün. Doktor önermedikçe, laksatif, fitil vermeyin veya lavman uygulamayın. Hasta olan veya hastanede yatan veya diğer türde stresi olan çocuklarda (yeni bir kardeşin ayrılması veya aileye katılması) tuvalet eğitimi gerileyebilir. Eğitime yeniden başlamadan önce, bu durumunun geçmesini bekleyin.

Bazı çocuklar 4-5 yaşınakadar gece boyunca kuru kalmazlar (ara uykulardan kuru kalktıkları ve gün boyunca en az 4-6 saat kuru kaldıkları halde). Bilinmeyen nedenlerle, kızlar gece kuru kalmayı erkeklere göre daha hızlı öğrenirler. Fiziksel olarak hazır olmadan önce, çocuğunuzun gece kuru kalmasını beklemeyin. Uyku sırasında mesanenin kontrolü, mesaneden beyne giden sinyallerle gerçekleşir. Bu otomatik sinyal sistemi gelişmedikçe çocğun gece kuru kalması mümkün olmaz. Birçok hafta üst üste sabahları kuru kalmadıkça, çocuğunuzu geceleri bezlemeye devam edin.

Çocuğunuz oturaktan normal uvalete geçmeye hazır olduğunda size haber verir. Çocuğunuzun boyunun tuvalete oturmaya uygun olduğundan eminolun veya tuvaletin önüne güvenli bir tabure koyun ve çocuğunuza inip çıkma egzersizleri yaptırın. Kardeşinin veya diğer insanların tuvaleti kullandıkarını gösterin. Sizin de tuvaleti kullandıınızı görsün. Çocuğunuz tuvalmete otururken, sifonu çekmeyin; çünkü çocuğu korkutbalir. Tuvalet kağıdı parçalarının üzerine sifonu çekerek çocuğu önce akan suya ve tuvaletten uzaklaşan şeylere bakmaya alıştırın.  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<