ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
En çok hangi tür yağı kullanıyorsunuz? 
 Zeytinyağı
 Ayçiçekyağı
 Margarin
 Tereyağ
 Soya yağı
  
 
Gözde Akıntı
 

Şikayet
Gözleriniz berrak veya sarı bir sıvı üretiyor, gözleriniz şiş, kaşıntılı ve kızarık. Uyandığınızda çapakla birbirine yapışmış da olabilirler.

Göz Akıntısının Nedenleri
Alerji:
Alerjiniz olan havadaki bir madde nedeniyle gözleriniz yaşla dolu, kırmızı, şiş ve kaşınıyor. Polen,toz, döküm parçası, hayvan kılı, tüyü ya da deri parçaları, klorlu su, makyaj malzemesi veya lensler gözlerinizde alerjik tepkiye yol açabilir. bu reaksiyondan kaçınmanın en etkili yolu, size dokunan alerjik maddeden uzak durmaktır, bunu yapamıyorsanız, kendi kendine tedavi yöntemlerini deneyin.

Bell felci: Yüzünüzün bir tarafındaki kaslar sarktı, o tarafta güçsüzlük ve salya söz konusu ve muhtemelen kulağınız ağrıyor, tat duygunuz değişti ve sese karşı duyarlılığınız arttı. Bell felci yüz sinirlerinin iltihaplanmasının sonucudur, ancak esas nedeni bilenmemektedir.

Arpacık: Göz kapağınızın üstüne veya altında küçük, kırmızı ve ağrı veren bir şişlik var. Gözünüzün üstünde bir şey var duygusuna kapılıyorsunuz, aşırı göz yaşı akıyor. Arpacığın nedeni kirpik bezinde bakteriyel enfeksiyondur. Şişi sıkmak enfeksiyonu yayabilir ve başka arpacıkların çıkmasına yol açabilir.

Diğer Nedenler
Konjonktivit, göz kapağı iltihabı, kornea ülseri veya enfeksiyonu, lens sorunu, yabancı cisim,
dumanlı sis veya havadaki bir uyarıcı.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
Konjonktivit için:
-
Uyandığınızda gözleriniz çapaklı ve zor açılıyorsa, çapaklar ılık sıkılmış elbeziyle temizleyin. Bu elbezini kaynatmadan kullanmayın.
- Göz kapaklarınızı yarım tatlı çay kaşığı ılık suda eritilmiş yarım çay kaşığı tuzla temizleyin.
- Günde 3 - 5 kere ılık suya batırılmış elbezini kapalı gözleriniz üzerine koyun.
- Kaşınma ve tahriş olmaya karşı reçetesiz satılan göz damlalarından kullanın.
- Enfeksiyon başladığında kullanmakta olduğunuz makyaj malzemelerini atın ve gözünüzde enfeksiyon olduğu sürece makyaj yapmayın.
- Gözünüzü bağlamayın, gözün kapatılması enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir.
- Enfeksiyon süresince lens kullanılmamalıdır.

Arpacık için:

Gözün arpacık nedeniyle tahriş olmasını önlemek için günde 3 - 4 kere bölgeye 10’ar dakika ılık (temiz bir bezi akan suda ıslatarak) pansuman yapın.
- Arpacığı hiçbir zaman sıkmayın, rahatlamak için antihistaminler ve göz damlası kullanın. Bunun için uzmanınıza danışın.

Önlem
-
Gözünüz enfeksiyon kaptığında ellerinizi sık sık yıkayın ve başkasının havlusunu kullanmayın. Böylece enfeksiyonun başkalarına geçmesini önlemiş olursunuz.
- Başkalarıyla makyaj malzemesi, göz damlası veya lens paylaşmayın.
- Lenslerinizi dikkatle temizleyin ve eskiyince yenisiyle değiştirin.

Çocuğunuzun Tedavisi
Göz zarı şişmesi olan konjonktivit benzer sorunları olan öteki çocuklarla birlikte olma, sık sık kirli ellerle gözleri ovuşturma gibi nedenlerle çocuklarda çok sık görülür. Çocuğunuzu ellerini temiz tutması ve kirli ellerle gözünü ovuşturmaması için uyarın.

MESS’in katkılarıyla  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<