ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
En çok hangi tür yağı kullanıyorsunuz? 
 Zeytinyağı
 Ayçiçekyağı
 Margarin
 Tereyağ
 Soya yağı
  
 
Bilinç Bulanıklığı/Unutkanlık
 

Şikayet
Bir dostunuz veya aile ferdi birden bire ya da zamanla hatırlama sorunu yaşıyor. Nerede, hangi günde ya da kim olduğunu bilmiyor.

Bilinç Bulanıklığı ve Unutkanlığın Nedenleri
Yaralanma:
Başa bir şey çarpması bilinç bulanıklığına yol açabilir. Bu geçebilir ama söz konusu kişi gözetim altında tutulmalıdır. Kazadan bir süre sonra bilinç bulanıklığı ya da yön bozukluğu sürerse, kafatasının içinde kanama olabilir, bu ciddi bir durumdur ve tıbbi bakım gerektirir.

Geçici iskemi krizi: Bilinç bulanıklığı ve unutkanlığın yanı sıra uyuşukluk, karıncalanma, kol ve bacak hareketinde azalma, bulanık görme, konuşma zorluğu da söz konusu olur. Beyne zaman zaman kan gitmiyor olabilir ve bu bir atardamar rahatsızlığının işareti olabilir.

Demans (bunama): Kişi 65 yaşını geçtiyse, bilinç bulanıklığı ve unutkanlığın yanı sıra, temizliğe ve dış görünüme ilgisizlik, biraz önce olanı hatırlayamama, kişilik değişikliği (ajite olma ve sinirlilik) görülebilir. Depresyon ve/veya beslenme azlığı ya da demans söz konusu olabilir. Demans, ender olmakla birlikte gençlerde de görülür.

Diğer Nedenler
Ateş, inme, uyuşturucu ve alkolün etkisi, gıdasızlık / vitamin eksikliği, şeker hastalığı,
hipotermi, depresyon, hipoglisemi, beyin tümörü, ensefalit, frengi, hidrosefali.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
Bilinç bulanıklığının ve unutkanlığı kendi kendine tedavi yöntemleri yoktur. Belirtiler şemasına bakarak acil yardım mı çağıracağınıza, yoksa doktora mı başvuracağınıza karar verin.
- Ateşin yol açtığı durumlar için (ateş bölümüne bakınız).
- Söz konusu kişi şeker hastasıysa ve bir öğün atladıysa, kuru meyve ya da portakal suyu iyi gelebilir. Ara yiyecekler için doktorunuza danışın.

Önlem
-
Reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durmak gerekir.
- Uyuşturucu ve alkol müptelalarına yardım edin.

Çocuğunuzun Tedavisi
Bu başlık altındaki “Kendiniz ne yapabilirsiniz?” ve “Önleme” ile ilgili bilgileri okuyun.

MESS’in katkılarıyla  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<