ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
Neden Spor Yapıyorsunuz? 
 Doktor Tavsiyesi
 Zayıflamak İçin
 Formda Kalmak İçin
 Alışkanlık
 Boş Zamanımı Değerlendirmek İçin
 Sosyal olmak İçin
  
 
Tenis Oyna Zinde Kal
 

İstanbul Cerrahi Hastanesi Eklem Hastalıkları Ünitesi'nden Romatizmal Hastalıklar ve Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, malzeme seçimi konusunda uyarıyor: 'Tenis sporu iyi ekipman, öğrenim aşamasında vuruş tekniklerinin ve saha içi duruşun çok iyi öğrenilmesini gerektiriyor. Öğrenim aşamasında yanlış bilgilendirme eklem ve kas sorunlarına yol açabiliyor.' Tüfekçi, bu sporu yapanlarda en sık Tenis Dirseği (Teniselbow) adı verilen hastalığın görüldüğüne dikkat çekerek 'Kötü raket kullanan, kötü vuruş teknikleri olan oyuncularda görülüyor. Radyal kas grubunun dirseğe yapıştığı bölgede (Tendon) sorun ortaya çıkıyor. Ağır yük taşıyanlarda, ev kadınları, kasap ve cam ustalarında da görülebiliyor' diyor. Tenisin form tutmak için tercih edilebileceğini işaret eden Tüfekçi, şöyle konuşuyor: 'En çok raketi tutan elde eklemleri, bacak ve baldır kaslarını çalıştırıyor. Tenis, vücut geliştirme ve eklem güçlendirme için yapılacak bir spor değil. Zinde kalmayı ve performans göstermeyi sağlıyor. Yarışma heyecanı yaşamak isteyenler için ise idealdir.'
Yanlış malzeme hasta ediyor
Tenis kortu ve malzemenin önemine dikkat çeken Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, 'Bir raketin pahalı olması iyi olduğunu göstermez. Kordaj tekniği önemli. Yani raket ağı oyuncunun gücüne göre gerilmeli. Tenise yeni başlayan biriyle profesyonel oyuncunun kordaj gerginliği aynı olamaz. Buna satıcılar ve hocalar dikkat etmeli. Ayakkabı sert zeminde gelecek şoklara karşı güçlü olmalı. Çorap seçimi de çok önemli. Topuğu çok iyi kavramalı.'
Aşırı kilolular dikkatli oynamalı
Tenisin efor sarfettiren bir spor olduğuna dikkat çeken Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, 'Aşırı kilolular bu spora başlamadan önce kalp ve damar sistemi için doktor kontrolünden gelmeli. Omurga ya da eklem problemi olanlar, hastalık durumuna ve doktorunun önereceği düzeyde tenis oynamalı. Yarışmak yerine zevk için oynamayı tercih etmeli' diyor.
Tenis oynayanlarda ortaya çıkan sorunlar
- Sert zeminde oynayanlarda kas yırtılmaları, tendon kopmaları ortaya çıkabiliyor. (Sert zeminde tenis oynayanların ayakkabıları çok önemli. Oyuncunun giydiği ayakkabı şokları emecek kalitede olmalı)
- Sert zeminde toprak sahaya göre kayarak oynama şansı daha düşük. Bu nedenle ani duruşlar en çok tendon, baldır kaslarında yırtıklara neden oluyor.
- Tenis simetrik bir spor değil. Bir elle oynandığı için bir tarafa yükleniliyor. Sırt ve belde disk problemleri ortaya çıkıyor.
- Servis atılmasında, filede yüksek top karşılanmasında omuz başı kas hastalıkları görülüyor.
- File önünde alçak topları karşılarken el bileğini dışa doğru çeviren kas ve tendon kılıfının bozulmasına neden oluyor.
- Sporcuların diz kapağında menisküse neden oluyor.
- Topuk, bacak ya da dizde hissedilen en ufak ağrıda bile oyun bırakılmalı. Ağrı hissedilen bölgeye buz konmalı ve hemen bir doktora başvurmalı.
Neler yapmalı?
'Tenisçi Dirseği' adı verilen hastalıktan korunmak için yapılması gerekenler şöyle sıralanıyor:
Raket alırken mutlaka deneyimli bir tenisçiye tenis hocasına veya satıcıya danışmak gerekir. Raketin sapı çok kalın veya çok ince ise gereksiz yere güç harcanacak ve aşırı yüklenme riski artacaktır.
Raketin sapını kavramak konusunda bir ölçüt verilebilir; raket gevşek bir şekilde tutulduğunda yüzük parmağının ucunun avuç içiyle karşılaştığı mesafeye diğer elin serçe parmağı sığmalı.
Çok güçsüz ve sallamayla yapılan vuruşlarda kaslar aşırı gerilir. Oysa raketi yeterli ölçüde sallayarak topa vuranlar daha az güç harcar ve aşırı yüklenme gibi bir problemle karşılaşmazlar.
Maçtan önce kısa bir koşu ve germe hareketleri (stretching) tenisçiyi aşırı yüklenme hasarlarından koruyacaktır.
Kaslar terlemeye bağlı soğur. Oyun aralarında sırta büyükçe bir havlu konmalı.
Tenise yeni başlayanlar oyundan sonraki 2-3 günün kasların dinlenmesine ayırmalı (Yorulma derecesine bağlı olarak hasar riski artar.)
Su ihtiyacı karşılanmalı
Susama hissi duymadan su içilmeli (Susama oluştuğunda performans kaybı çoktan oluşmuştur.)
Sıvı kaybı antrenman sonrası idrardaki değişikle görülebilir (Eğer idrar koyu renkli, az miktarda ve kokulu ise vücudun aşırı susuz kaldığını işaret eder.)
Tedbirli bir tenisçi korta her zaman yanında soğuk suyla çıkar.
Tatlı içecekler maçın son bölümünde enerji azaldığında tercih edilmeli.
Maç sırasında sütü tercih etmeyin. (Bağırsaklarda suyun emilimini hızlandırır. Böylece aşırı susuzluğa neden olur.)  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<