ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
Jinekoloğa 
 Şikayetim olursa giderim
 Kontrol için giderim
  
 
Ovulasyon Bozuklukları
 
Bölüm 1
Ovulasyon olmamasının nedeni nedir?
Salgılanan hormonlar ile yumurtlalıklardan her ay ovulasyonun gerçekleşmesini sağlayan hipotalamus, hipofiz bezi ve yumurtalıklar arasındaki bağlantının bozulduğu birçok durum ovulasyonu bozar.Beyinde bulunan bu yapılardaki problemler veya yumurtalıkların hormonlara cevap vermemesi durumunda ovulasyon gerçekleşmez. Ayrıca tiroid bezi ve böbrek üstü  bezlerdeki bozukluklar, stres, aşırı kilo kaybı veya artışı ovulasyon düzensizliklerine yol açar.
 
Adet görülmemesi ovulasyonun olmadığını mı gösterir?
Evet, eğer hamilelik yoksa adet görülmediği zaman ovulasyon da olmaz. Altı ay veya daha uzun bir süre adet görülmediği durumlara amenore denir, bu durumda ovulasyon da olmaz. Amenore kürtaj veya diğer cerrahi girişimler sonunda rahmin içinde oluşan yapışıklıklara bağlı rahmin iç tabakasının gelişmediği durumlarda da görülür.Bu vakalarda yapışıklıklar cerrahi ile düzeltilerek bir süre östrojen hormonu kullanıldığında adetler geri döner.
 
Adetlerin düzensiz olması ovulasyonun olmadığını mı gösterir?
Altı haftadan uzun aralıklarla adet görüldüğü durumlara oligomenore denir. Bu hastaların çoğunda ovulasyon yoktur veya çok nadirdir. Bu durumda gebelik şansı da düşüktür. 
 
25 yaşında ve hormon ilacı kullanmadan adet göremeyen bir hasta gebe kalabilir mi?
Evet kalabilir. Hiç adet görmemiş kadınlardaki duruma primer amenore adı verilir.  Primer amenorenin bir çok nedeni vardır. Tedavi ile çocuk sahibi olabilme şansı amenore nedenine bağlıdır. Yumurtalıklardaki erken yetmezlik, beyinden hormonların yeteri kadar salınamaması, polikistik over hastalığı, prolaktin hormunun (süt üretimini sağlayan hormun) yüksekliği, aşırı kilo ve konjenital (doğumsal) anomaliler primer amenoreye neden olur.
 
Otuz yaşına dek düzenli adet gören bir kadının son iki yıldır adet görmemesinin nedeni nedir?
Böyle durumlara sekonder amenore denir. Polikistik over hastalığı, yumurtalıklardaki erken yetmezlik, aşırı kilo, prolaktin hormonun ( süt üretimini sağlayan hormon ) yüksekliği, aşırı egzersiz, hipofiz bezinin çalışmaması sekonder amenoreye neden olur.
 
Erken menapoz ne demektir?
Menapoz 40 yaşından önce görüldüğünde erken menapoz veya erken yumurtalık yetmezliği olarak adlandırılır. Bu hastalarda kanda FSH ve LH düzeyi yükselir, östrojen düzeyi düşer. Ultrasonografik incelemede yumurtalıkların küçüldüğü, rahmin iç tabakasının inceldiği görülür. Erken yumurtalık yetmezliği amenorenin en ciddi ve tedavisi en zor olan nedenidir.
 
Erken menapozun nedenleri nelerdir?
Doğuştan olan bazı durumlarda kadının yumurtalıklarındaki yumurta sayısı azdır.Yumurtalıkların enfeksiyon, cerrahi ve kullanılan ilaçlar ile zarar görmesi de erken menapoza neden olur.Bağışıklık sistemindeki  bazı bozukluklara bağlı olarak da erken menapoz görülebilir.
 
Erken menapozda ki bir kadının çocuğu olabilir mi?
Böyle vakaların gebe kalabilme ihtimali çok zayıftır.Bu hastalarda östrojen hormonu eksikliğine bağlı kemik erimesi görüleceğinden bu kadınlara  hormon preparatları kullanmaları önerilir.
 

1  2

1/2


ALT KONULAR  
Bölüm 2  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<