ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
Jinekoloğa 
 Şikayetim olursa giderim
 Kontrol için giderim
  
 
İleri Parkinson Belirtileri
 

Yutma zorluğu
Boğaz kaslarının hareketinin azalmasına bağlı olarak bazı hastalarda gıdaları yutma güçlüğü ortaya çıkabiliyor. Yutma otomatik olarak yapılan karmaşık bir eylem. Normalde gıdaların boğazı geçip yemek borusuna iletilmesi için boğaz kaslarının sırayla kasılıp gevşemesi gerekiyor. Parkinson hastalığında ise yutma hızı azalmasının yanı sıra, çiğneme de yavaşlamış olduğu için yemek ağzın gerisinde ve boğazda birikiyor. Hasta son gıda parçasını da yuttuktan sonra yeni lokmayı yutmaya girişiyor, ancak peşpeşe yutamadığı için lokmalar boğazda asılı kalmış gibi bir his veriyor. Sıvı ve katılar aynı zorlukla yutuluyor, ancak yumuşak gıdaların mideye daha çabuk indiği biliniyor.

El yazısının bozulması

Hareket yavaşlığı ön planda olan Parkinson hastalarının el yazısında harfler küçülüyor. Harflerin şekilleri normal oluyor. Fakat yazı yazdıkça giderek küçülüyor ve okunamayacak hale gelebiliyor. Bu duruma 'mikrografi' adı veriliyor. Bazı hastalarda hastalığa bağlı ilk yakınma el yazısı harflerinin küçülmesi olabiliyor. Bunun dışında yazı yazarken kullandığı elinde titremesi de olan hastalarda el yazısı harfleri titrek ve hatta okunaksız olabiliyor.

Otonom Fonksiyon Bozukluklarına İlişkin Belirtiler
Parkinson hastalığında 'otonom sinir sistemi' adı verilen isteğimiz dışında çalışan sinir sistemini ilgilendiren bazı bozukluklar ortaya çıkabiliyor: Başlıca kan basıncının kontrolü bozuluyor, mesane ve bağırsak hareketleri düzensizleşiyor, bacaklarda terleme kaybı olabiliyor. Parkinsonizmin erken döneminde bu belirtiler ağır derecede görülürse Parkinson hastalığından çok, Shy - Drager sendromu başta olmak üzere 'mültisistem atrofiler' adı altında toplanan parkinsonizme yol açan diğer hastalıklar düşünülüyor.

Tansiyon düşmesi
Birçok hastada tansiyon (kan basıncı) normaldir. Bununla birlikte Parkinson hastalığında kalp ve damarlarının çalışmasını düzenleyen sinirler etkilenmiş olabiliyor. Bu sinirlerde ciddi boyutta işlev bozukluğu varsa genellikle hasta ayaktayken kan basıncında düşme eğilimi ortaya çıkıyor. Oturur ve yatar haldeyken kan basıncının normal bulunması, sadece ayağa kalkıldığı zaman kan basıncında anlamlı derecede düşme saptanması durumuna 'ortostatik hipotansiyon' deniyor. Ayakta kan basıncı ölçülmesi alışkanlığı olmadığından bu durum kolay farkedilmiyor. Ortostatik hipotansiyonu olan hastalarda uzun süre yattıktan sonra ayağa kalktıklarında, uzun süre ayakta durduklarında ya da yürüdüklerinde genel bir güçsüzlük, baş dönmesi ve sersemlik hissi ortaya çıkıyor. Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da ortostatik hipotansiyona yol açabiliyor.

Ağızda salya birikmesi

Tükürük bezlerinin çalışmasını düzenleyen sinir sisteminin aşırı çalışması sonucu ağızda tükürük birikiyor ve fazla miktara erişince, dudak kenarından akabiliyor. Bu durum gece uykuda meydana gelirse, hastanın yastık kılıfı ıslanabiliyor. Özellikle yutma işlevinin yavaşlamış olduğu hastalarda salya birikmesi daha belirgindir. Bu yakınma hastaya rahatsızlık vermesi dışında bazen konuşmanın anlaşılabilirliğini de bozabiliyor.

Ayaklarda şişme

Parkinson hastalarının ayaklarında bazen şişme hali (ödem) oluşuyor. Özellikle bacaklarında hareket yavaşlığının ön planda olduğu hastalarda görülen bu durum daha çok Parkinson hastalığı belirtilerinin ilk ortaya çıktığı beden yarısında belirgindir.

Sağlıklı kişilerde kan dolaşımı bacakların hareketlerinden etkileniyor. Bacak kaslarının kasılması, yer çekimi ile aşağıdaki toplar damarlarda birikmiş olan kanın kalbe dönmesini sağlıyor. Hareket azalmışsa ve hasta gün boyu oturuyorsa ayak ve bacakların toplar damarları genişliyor ve bir miktar sıvı damar duvarından komşu dokulara sızarak, özellikle ayak ve ayak bilekleri bölgesine yayılıyor ve böylece ödem oluşuyor. Bacaklardaki gün boyu oluşan şişme, hastanın uzanmış olduğu gece saatlerinde azalıyor.

Bacakların alt kısımlarında şişme geliştiği zaman, parmak ucuyla ayak bileğinin biraz yukarısına bastırılırsa, cilt üzerinde basıya bağlı hafif bir çökme oluşuyor ve bir süre kalıyor. Ödem Parkinson hastalarında genellikle hafiftir ve kötü bir hastalığa işaret etmez, idrar söktürücü ilaçlara nadiren gerek duyuluyor. Kalp ve böbrek hastalıklarının da ayaklarda şişmeye yol açabileceği unutulmamalı.

Bağırsak boşaltma alışkanlığındaki değişiklikler

Parkinson hastalığında hareketlerdeki yavaşlığın ve bağırsakta bulunan doyamin hücrelerinde de oluşan hasarın, bağırsak hareketlerini etkileerek kabızlığa yol açtığı düşünülüyor. Birçok hastada kabızlık sık rastlanan bir sorun olup, kimisinde hastalıktan yıllarca önce başlamış olduğu ve süregen halde devam ettiği görülüyor. Az yemek yiyen, az su içen ve lifli gıdaları tercih etmeyen hastalarda dışkı katılaşıyor ve miktarı azalıyor. Bu durum bağırsak hareketlerinin ağrılı olmasına da yol açabiliyor. Kabızlığın bazı Parkinson ilaçlarıyla (antikolinerjikler) da artabileceğini akılda tutmak gerekiyor.

İdrar yapma sorunları
Parkinson hastalığında nadir de olsa mesane kaslarında tutukluk hali olabiliyor ve idrar yapma yavaşlıyor. İdrar kesesi uygun biçimde boşalamadığı için hasta kısa süre sonra tekrar idrar yapmak istiyor. Bunun aksine bazen idrar kesesinin aşırı dolmasına dayanabilen hasta aniden sıkışabiliyor. Bu hal özellikle geceleri defalarca tuvalete kalkmayı gerektirdiği için uykuyu da bozarak rahatsızlık veriyor. Çok ciddi mesane işlev bozuklukları söz konusu olursa erkekte prostata, kadında idrar yolu enfeksiyon veya düşük mesane gibi sorunlardan şüphe ediliyor ve o takdirde bir bevliye uzmanına başvurulması gerekiyor.


1  2

1/2  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<