ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
Jinekoloğa 
 Şikayetim olursa giderim
 Kontrol için giderim
  
 
Alfa Hidroksi Asitler Meyve Asitleri
 

Meyva asitleri (AHA’lar)  içeren kozmetik ürünleri ve tıbbi müstahzarlar Amerika ve Avrupa’da cildin gençliği ve güzelliği üzerinde yeni ufuklar açıyor.

ABD’de yapılan araştırmalar sonunda AHA’ların %100 başarısı kanıtlanmıştır.

AHA’ların bulunmasından önce akneli ciltlerin bakımında, yaşlılık izlerinin azaltılmasında, kırışıklıkların giderilmesinde ve zararlı UV ışınlarının ciltte yarattığı yıpranmalara karşı A vitamini asitleri kullanılıyordu.

Ancak A vitamini asitleri ile yapılan bakım ve tedaviler doktor kontrolü altında ve reçete ile uygulanabilmektedir ve bazı olumsuz etkileri vardır; kızarıklık, derinin kepeklenmesi, kaşıntı, egzama ve ışığa karşı hassasiyet.

AHA’lar ise aynı etkiyi göstermelerine rağmen bütün bu olumsuz etkilerin hiç birini taşımazlar. AHA içeren ürünler A vitamini asidi içeren  ürünlere nazaran cilde daha fazla nüfuz etme özelliğine sahiptirler.

AHA’lar temel olarak ekşimiş süt, üzüm, elma, limon ve şeker kamışından elde edilirler. AHA’lar yüksek konsantrasyonlarda kullanıldığında bile ciltte herhangi bir olumsuz etkiyle karşılaşmaz. Meyvalardan elde edilen 5 değişik AHA bulunmaktadır.

Cildin yüzeyi, gençlik dönemlerinde dalgalı bir yapıya sahiptir ve bu yapı sayesinde güneş ışınlarını yansıtır ve dışarıdan gelen etkilere kolayca karşı koyar. Ancak güneş ışınlarının ve zamanın etkisiyle cilt yüzeyi kalınlaşır, sertleşir, kurur ve cildin ideal dalgalı yapısı kaybolur. Cilt solgun ve yorgun bir görünüm alır. Cildin üst katmanları bütünlüğü yitirir.

İşte AHA’lar bu sırada çok etkilidir. Cilt yüzeyini oluşturan katmanlar arasındaki birleştirici maddeyi çözen AHA’lar cildin kalınlığını azaltır güzel, dalgalı yapısına ve sağlığına yeniden kavuşturur. Bazal tabakadaki hücre üretimi artar, cilt yıumuşak ve ışıltılı bir görünüme kavuşur. Bazal tabakadaki hücre üretimi artar, cilt yumuşak ve ışıltılı bir görünüme kavuşur, cilt yüzeyindeki nem miktarı artar. Cildin doğal dokunma mekanizması tekrar faaliyete geçer. Yüksek konsantrasyonlu AHA bakımlarında (%40) damarların kuvvetlendiği ve güneşin zararlı etkilerinden dolayı oluşan kırışıklıkların azaldığı görülmüştür. Cilt gençlik, tazelik ve ışıltısını yeniden kazanır.

Henüz kanıtlanmamakla birlikte ABD’de yapılan araştırmalarda ve bu konuda bir otorite olan İsviçreli Dr. Harald Gerny’nin çalışmalarında AHA kullanımının ciltteki kolajen ve elastin üretimini artırdığı gözlenmiştir.

Alfa Hidroksi Asitler’in antibakteriyel özellikleri de vardır. Bu sebeple AHA içeren ürünler zor temizlenen yağlı ciltler hafif akneler ve yoğun tıbbi akne tedavilerinden sonra da kullanılmaktadır günümüzde birçok kozmetik firması meyve asidi içeren ürünler geliştirmektedir. Bu ürünlerde çoğunlukla en küçük molekül ebadına sahip olan ve dolayısıyla cilde en derin nüfuz eden meyve asidi, glikolik asid kullanılmaktadır.

Enstitülerde uzmanların tedavisi ve bakımı için geliştirilen AHA ürünleri genellikle belli bir uygulama periyodunda kullanılırlar. Bu periyod 6-8 hafta arasında değişebilmekte ve her hafta yapılan yeni testlerle bakım yapılacak kişinin reaksiyonları ölçülmektedir. Elbette ki her enstitü bakımında olduğu gibi AHA bakımlarında da evde kullanılmak üzere daha düşük konsantrasyonlu (%3-5) ürünlerde bulunmaktadır. Ancak evde kullanılan bu düşük konsantrasyonlu ürünlerin, yukarıda bahsedilen gelişmeleri ne ölçüde sağlayabildiği bilinmemektedir. Bu nedenle, sorunların öncelikle uzmanlar tarafından incelenmesi ve uygun enstitü bakımının yapılması gerekmektedir.

Neslihan İnanır  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<