ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
Jinekoloğa 
 Şikayetim olursa giderim
 Kontrol için giderim
  
 
Bebeklerde Astım
 

Başlıca belirtileri tekrarlayan veya sürekli öksürük ve hırıltılı solunumdur.

Bebeklerde yaşamın ilk yılında viral enfeksiyonar da astıma çok benzeyen bir tabloya neden olurlar. Bunlardanbiri, daha çok 3 aylık bebeklerde, geç kış aylarında görülen ve “RSV” adı verilen bir virüsün neden olduğu bir bronşiolittir. Daha sonraları bu çocukların % 50’sinde tekrarlayan öksürük ve hırıltılı solunum krizleri ortaay çıkar. Bir de “rinovirus” ismindeki bir başka etken, tekrarlayıcı hırıltılı solunum krizlerine yol açar.

Çocuklardaki astım da, erişkinlerdeki gibi farklı tablolarda karşımıza çıkar. Hayatın ilk yıllarında viral solnum yolları enfeksiyonu ve yiyeceklere bağlı astım krizleri daha sık iken, daha büyük çocuklarda solunum yoluyla alının alerjenler, soğuk, egzersiz gibi faktörlerin astım belirtilerine yol açma şanıs daha yüksektir.

Bazı çocuklarda astım çok tipik belirtiler verirken, bazen de sadece kuru öksürükle kendini belli eden astım krizleri olabilir. Ağır astım krizine giren küçük çocukların çoğunda birkaç gün öncesinden beri üst solunum yolları infeksiyonu belirtileri vardır. Enfeksiyonların neden olduğu astımkrizleri, egzersiz veya alerjenlerin neden olduğu astımkrizlerine göre daha ağır seyreder ve tedavisi de daha güçtür.

Çocukların çoğunda, buluğ çağında astım belirtilerinin azalması ya da tamamen kaybolması sık rastlanan bir durum. Aşağıdaki faktörlerin varlığında, astım erişkinlik döneminde de devam eder.

· Ailede birinci derecede yakınlarda atopi olması
· Hayatın ilk 2 yılında egzama olması
· Astım belirtilerinin hayatın ilk 2 yılında çok ağır olması
· Buluğ çağında deri testlerinde birçok alerjene karşı reaksiyon olması
· Buluğ çağında düzelme olmaması
· Sigara içilmesi

Astımlı çocuklar genel olarak daha zayıftırlar. Ancak, kortizona bağımlı çok ağır astımlı çocuklarda büyüme geriliği olabilir. İyi tedavi edilmeyen ve hayatın ilk yıllarında ağır belirtiler veren astımlı çocuklarda göğüs kafesinde şekil bozuklukları oluşur. Göğüs ön-arka çapında artma ve alt kaburgalarda içeriye çekilme saptanabilir.

Çocuklardaki astımın tedavisinde eğitimin büyük önemi vardır. Astım krizine neden olan faktörler, kriz sırasında yapılacak işlemler ve krizin ağırlığının nasıl belirleneceği anneyi öğretilmelidir. Her şeyden önemlisi, “astımın korkunç bir hastalık olmadığı” anlatılmalıdır.

Çocuklardaki astımın % 90’ı alerjik kökenlidir ve bu nedenle de alerjenlerden korunma çok önemlidir. Sadece,korunma önlemleri ile bile, hiçbir koruyucu tedaviye gerek kalmayabilir. Bu önlemler, ilgili konularda ayrıntıları ile anlatılmıtır.


ALT KONULAR  
Çocuklarda Astım  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<