ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
Jinekoloğa 
 Şikayetim olursa giderim
 Kontrol için giderim
  
 
Böbrek Taşı
 
İdrarda bulunan oksalat billurları tarafından böbreğin tam orta bölümünde oluşmaktadır. Böbrek taşları boyutsal değişiklik göstermektedirler. Bir zeytin kadar olanları aynı zamanda bir ceviz kadar olanları da bulunmaktadır. Küçük boyutta olanlar hiç bir etki göstermeksizin dışarı atılabilirler. Boyutları daha fazla olanlar ise sancı yapabilmekte ve organlarda zarara neden olabilmektedir. Büyük bir olasılıkla zarar verebilecekleri yer idrar yolları olacaktır. Mesaneye doğru yol alan taşın en çok burada sancıya ve zarara neden olduğu bilinmektedir.

İnsanlarda böbrek taşının neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat bilinen; bazı insanlarda bir kere oluştu mu bunu yinelediğidir. Aile üyelerinden birinde görülmesi halinde diğerlerinde de görülme ihtimali fazladır. İleri yaştaki insanlarda pek rastlanmamaktadır. Yeterli miktarda su içmemek yani sıvı tüketmemek böbrek taşının oluşum nedenlerindendir. Özellikle yaz aylarında yüksek derecede kaybedilen sıvı aynı derecede yenilenmelidir.

Hareketsizlikte, taş oluşumu için bir neden olarak sayılabilmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Sağlıksız beslenmek böbrek taşı oluşumunda rol oynamaktadır. Bu nedenle alınan besinlere oldukça dikkat edilerek, magnezyum, kalsiyum ve B6 vitaminlerini sık sık almaya özen göstermek gerekmektedir. Eğer vücudunuz sürekli böbrek taşı oluşturuyorsa bol bol ıspanak ve üzüm tüketmelisiniz. Bir çok uzman çikolatanın böbrek taşı oluşumuna iyi geldiğini savunmaktadır.

Bağırsaklarda iltihap oluşturan rahatsızlıkların olması, sarkoidoz, kemiklerde oluşan rahatsızlıklar, gut hastalığı, paratiroit bezinin çok fazla çalışması, paget hastalığı, sütalkali sendromu böbrek taşı oluşumuna neden oluşturmaktadır.

İdrar yollarında sürekli tekrar eden rahatsızlıkları olan, kalsiyumu yüksek dozda içeren ilaçları fazla miktarda alan, doğuştan bir takım hastalıkları olan kişilerde taş oluşma olasılığı daha fazladır.

Sürekli kendini yineleyen bir rahatsızlık olan böbrek taşı için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Belirtiler

• İdrarda farklılıkların gözlenmesi ve özellikle
kan olması
• Normalden daha fazla terleme
• Sancıların sırttan başlayarak bele doğru inmesi
• Mide bulantısı ve birlikte gelen kusma
• İdrar sıkışması
• Üşüme ve beraberinde ateş

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için sürekli
D vitamini içeren ilaçların alımını kısıtlamak gerekmektedir. Tuz alımını sınırlı seviyelerde tutmak da uygun görülür. Kalsiyum içeren yiyecekleri belirli ölçülerde almalı ve abartıya kaçılmamalıdır. Su içmek oldukça önemlidir. Özellikle sıcak günlerde su alımını yüksek oranda tutmak gerekir. Kış günlerinde ise C vitamini içeren besinlerin alımında kontrol sağlanmalıdır. Ürik asit derecesini yükseltecek her türlü gıdadan uzak durmak ve belirli bir beslenme düzeni sağlamak gerekir.

Böbrek taşı kendini en çok sancılarıyla göstermesine rağmen tıbbi bir kaç muayene ile açıkça görülür. Özellikle ultrasonda net olarak taş oluşumu gözlenebilir. Ayrıca yapılan idrar ve kan tahlilleri neticesinde, tomografi ile de net bir sonuç alınmaktadır. Yapılan uygulamalar sonucunda taşın büyüklüğü tespit edilir. Eğer taş küçükse kendiliğinden düşmesi beklenir. Bu süreç içerisinde yüksek oranda su içmek gerekir. Taş büyükse, taş kırma yöntemi denenir. Sancılar fazlalaşırsa bunları dindirmek için ilaçlar verilebilir. Böbrekte taş oluşumu haricinde böbrek yetmezliği de varsa bu konuda da uygulamalar yapılmaktadır. İdrar yollarında bir enfeksiyon gözlenirse antibiyotikle tedavi edilir.

Taş böbrekten alındığında üzerinde gerekli tetkikler yapılır. Bunun ardından yeniden kendini yineleyebilecek bir tür ise bunu önlemek amacıyla gerekli tedaviye başlanması gerekir.


ALT KONULAR  
Böbrek Taşlarına Etkin Tedavi
Böbrek Hastalarında Diyaliz (SAPD) Tedavisi ve Cinsel Yaşam  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<