ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
Telefon numarası/adres bulmak için internetten yararlanır mısınız? 
 Her zaman
 Ara sıra
 Hiç kullanmam
  
 
Anatolia Klinikleri
 

Balıklı Rum Hastanesi, İstanbul’un en eski hastanelerinden biri. Fatih Sultan Mehmet’in fermanıyla kurulmuş. Hatta İstanbul’un alınmasıyla kurulan ilk hastane denilebilir. İlk olarak surların içine, Karaköy’e kurulmuş olan Balıklı Rum hastanesi, şehirde bir veba salgının çıkması nedeniyle surların dışına, şimdi bulunduğu Zeytinburnu bölgesine taşınmış.

Anatolia Kliniklerinin Kuruluşu
Anatolia klinikleri projesi ve kuruluşu, 1994 yılına, Balıklı Rum Hastanesi Vakfı’nın Doç. Dr. Mansur Beyazyürek ve ekibine yapılan bir teklife dayanıyor. Doç. Dr. Mansur Beyazyürek ve ekibi, Balıklı Rum Hastanesi’ne Türkiye’de ilk özel uyuşturucuyla tedavi kliniğini kurmak üzere gelmişler. Anatolia Klinikleri ilk olarak 1994 yılında 25 yataklı bir uyuşturucu tedavi kliniği olarak ortaya çıkmış. Bir süre sonra ayrı bir binada 66 yataklı bir psikiyatri kliniği, ardından yine başka bir binada 22 yataklı alkol tedavi kliniğini hizmete açılmış. Yani, belirli çalışmalardan sonra Anatolia Klinikleri 3 ayrı binada hizmet vermeye başlamış.
Bu kliniklerin özelliği, Türkiye’de alkol ve uyuşturucu tedavi klinikleri olarak ilk ve tek özel merkezler olmaları. Türkiye’de şimdiye kadar Anatolia dışında, bilinen başka özel alkol ve uyuşturucu tedavi merkezleri bulunmuyor. Kliniklerle ilgili görüştüğümüz, Psikiyatri Uzmanı Doç Dr. Mansur Beyazyürek, bize amaçlarını şöyle anlatıyor: “Buradaki amacımız, hastaya kaliteli hizmet vermek. Bu klinikleri, psikiyatri, alkol veya uyuşturucu hastalarının da diğer hastalar gibi, doğru, kaliteli ve iyi hizmet almalarına layık olduklarını hissettirmek üzere açtık. Bugüne kadar gördüğümüz ilgi, gerek ülke çapından, gerekse yurtdışından olsun, bu kliniklerin ne kadar gerekli olduğu yönündeydi. Anatolia Klinikleri’nde doktor, hemşire, psikolog kadromuz, halkla ilişkiler departmanımız, hukuk departmanımız, maliye departmanımız; kısacası, tıbbi hizmetimizin yanısıra, bir sürü farklı bölümlerimiz de  bulunuyor.”

Tek kişilik odalar var...
Anatolia Klinikleri’nde yapılan yeni psikiyatri binası, hastaların önlü arkalı bahçeden yararlanmalarını sağlıyor. Bu binanın yapısı, diğer psikiyatri binasına oranla daha büyük. Binada hastalar için tek kişilik odalar bulunuyor. Odalar, dekorasyonundan tutun da, döşemesine kadar tamamen hoş birer otel odasını andırıyor. Bununla amaç, tabii ki hastalara daha rahat ve özel bir ortam sunmak. Kliniklerde psikiyatri hastalarına, diğer hastalar kadar sağlıklı ortamlara layık olduğunu hissettirmenin amaçlandığı, sürekli altı çizilen bir nokta. Psikiyatri bölümü binasının sağ tarafındaki odalar, sol bölümde bulunan odalara oranla daha büyük. Binada ortalama 70 oda bulunuyor. Bazı odalarda bölmeler var. Bu odalarda hasta veya ailesi isterse, çekyat gibi bazı eşyalar konularak, bir aile bireyi hastayla beraber kalabiliyor. Böylelikle psikiyatri hastalarının kendini itilmiş ya da yalnız bırakılmış hissetmeleri engelleniyor. Dr. Beyazyürek bu konuda şunlara dikkat çekiyor; “Psikiyatri hastalarının birçoğu hastalıklarını rededer, kabullenmezler. Onlara burada sunduğunuz imkanlar, hasta olduklarını hissettirmemeye dayanıyor. Daha önceki yerimizde 2, 3 yataklı yerler vardı, fakat şimdi tek yataklı odalarımız oldu.”

Uzmanlar beyaz önlük giymiyor...
Psikiyatri bölümünde 5 uzman çalışıyor. Anatolia’da üç ayrı klinikte toplam 13 uzman doktor görev yapıyor. Bunların ikisi pratisyen hekim, biri nöroloji uzmanı, diğerleri psikiyatri uzmanı, psikolog, hemşire veya yardımcı personel.

Anatolia Klinikleri’nde görev yapan uzmanlar normal kıyafetler giyiyor. Bu şekilde beyaz önlüklerin insan psikolojisine yansıttığı imaj ortadan kaldırılıyor.

Kliniklerde kütüphane, görüşme odaları, çok amaçlı salonlar, yemekhane gibi alanlar bulunuyor. Özellikle temizliğe çok dikkat ediliyor. Dr. Beyazyürek sözlerine şunları ekliyor; “Ben şuna inandım; insanlara neyi sunarsanız, onu alırsınız. Temiz bir ortama gelen insan, orayı kolay kolay kirletmez. Üstelik temiz bir ortam, insanın ruhuna olumlu yansıyarak, kendini daha iyi hissetmesine sağlar.”

anatoliaklinik@superonline.com


ALT KONULAR  
Anatolia Klinikleri’ne Hangi Durumlarda Başvuruluyor?  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<