ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
Doğum kontrolü yönteminiz hangisi? 
 Spiral
 Hormon implant veya enjeksiyonu
 Prezervatif
 Hap
 Geri çekme
 Doğal metotlar
  
 
Kadın Dış Genital Organlarında Plastik Cerrahi
 

Modern yaşam, kadın dış genital organlarını sadece işlev ve hijyen açısından değil estetik görünüm ve cinsel ilişkide daha çok haz alma talebi açısından da jinekolog ve plastik cerrahları daha çok ilgilendirir hale getirmiştir. Dış genital organlarda doğuştan var olan şekil bozuklukları veya hayatın ileri yaşlarında ortaya çıkan değişiklikler, bir çok kadında rahatsızlığa,mutsuzluğa ve  komplekse yol açmaktadır. Bu durum, cinsel hayatı bozmakta veya kadının cinsel ilişkiye girmesine engel olmaktadır.

Mons pubis (venüs tepesi) adı verilen ve bacakların birleştiği yerde, karnın orta alt bölümünde yeralan tümseğin şişmanlığı ve zayıflığı geçen yüzyılda insanları ilgilendirmezken, yaşam biçimi ve buna bağlı talepler  insanların ilgisini bu noktaya da çekmesini başarmıştır. Ortasında klitoryusun (bızır) yer aldığı oval şekildeki kadın dış genital organlarını şekillendiren ana anatomik yapılar vajen dudaklarıdır ve bunlar vajinanın (döl yolunun) girişinde bulunan dokulardır, büyük ve küçük olarak  ikiye ayrılır. Dış tarafta ve daha büyük olanına büyük dudaklar (labium majus), iç tarafta ve daha küçük olanlar ise küçük dudaklar (labium minus) adını alır. Dudakların büyüklüğü veya küçüklüğü sadece sağlık nedenleri ile değil ,daha fazla cinsel tatmin ve estetik nedenlerle de düzeltme talebine yol açmaktadır.

Kadının cinsel haz almasında önemli rol oynayan klitoryus çevresindeki yapılar tarafından örtülerek kadının haz almasını engelleyebilir veya büyüklüğü nedeni ile sıra dışı cinsel uyarımlara veya estetik kötü görünüme yol açabilir.

Çok sayıda kadın bu şikayetlere sahiptir. Genelde kadınlarımızın bir çoğu bunun sadece kendilerine özel bir problem gibi görmekte ve çare aramaktan korkmaktadırlar. Konunun yazılı ve görsel basında yer alması, toplumu, bu tür sıkıntıların birçok kadın tarafından yaşandığından ve çözümünün olabildiğinden  haberdar etmektedir. 

Kadın dış genital organlarında estetik cerrahi girişim gerektiren sorunlar ve tedavileri şu şekilde sınıflandırılabilir :


1  2  3

1/3  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<